Roman Vaškůj musí před soudem vysvětlovat obchodování s leteckým petrolejem v době, kdy provozoval Discovery Travel. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Vaškůj a jeho komplicové opět u soudu. Vysvětlují obchody s petrolejem

  • 3
Podezření z daňového úniku téměř 160 milionů korun při nákupu leteckého petroleje pro firmu Discovery Travel přivedlo zlínského podnikatele Romana Vaškůje opět k soudu. S dalšími třemi obžalovanými musí vysvětlovat, co se v roce 2004 vlastně dělo.

Když byl zlínský podnikatel Roman Vaškůj loni v létě podmínečně propuštěn z vězení, kde si odpykával trest 7,5 roku za podvody s pohonnými hmotami, přesunul se do Rakouska. V horském letovisku Kaprun dnes řídí hotel.

V pondělí ale musel malebné prostředí opustit a dorazit k soudu do Zlína. Ještě se třemi obžalovanými je podezřelý z toho, že v roce 2004 podváděl při nákupu leteckého petroleje pro firmu Discovery Travel, kterou založil a řídil. Ta létala z Kunovic do Prahy i do Antverp či Sionu, záhy ale zkrachovala

Podle žalobce z 18 milionů litrů petroleje, který při leteckém využití nepodléhá spotřební dani, skončilo zhruba 16 milionů na benzinových pumpách. Tím měli obžalovaní, mezi nimiž je i kroměřížský podnikatel Radomír Vybíral, jenž už tři roky pobývá ve vazbě, připravit stát o 157 milionů korun.

"Obžalobě nerozumím," divil se před začátkem hlavního líčení Vaškůj. A když státní zástupce Michal Galát četl obžalobu, místy nevěřícně zvedal obočí.

"Věděli, že budou pohonné hmoty použity způsobem, jenž podléhá platbě daně," říkal Galát.

Nedbálek: Policie na mě naléhala

Nejprve ale vypovídal Stanislav Nedbálek. Jako tehdejší předseda představenstva Discovery Travel podle žalobce podepisoval smlouvy o dodávce paliva a koordinoval jeho rozvoz z Kunovic na úložiště v Napajedlích či ve Vlkoši u Kyjova. Tady se petrolej míchal s naftou.

"Nevylučuji, že jsem nějakou smlouvu podepsal," připustil Nedbálek. "O odvozu pohonných hmot z Kunovic jsem ale nevěděl," dodal. Tvrdil ještě, že na něho policie naléhala, aby vypovídal proti Vaškůjovi a Vybíralovi.

Vaškůj řekl, že v roce 2003 rozjížděl cestovní kancelář Discovery Travel a potřeboval silného společníka, aby mohl turisty do vybraných destinací i dopravovat.

Advokát Tomáš Sokol u zlínského soudu zastupuje jednoho z obžalovaných,
Kroměřížský podnikatel Radomír Vybíral dorazil k soudu v poutech.

Advokát Tomáš Sokol u soudu zastupuje obžalovaného Radomíra Vybírala z Kroměříže (vpravo).

Proto se dohodl s Vybíralovou firmou JVT Company, jež údajně získala 60 procent akcií cestovky. O technické věci včetně dodávek paliva se podle Vaškůje staral Vybíral. Svoji vinu popřel.

"Jestli máte nějaké důkazy, tak prosím," deklamoval Vaškůj.

Jako šéf Discovery Travel měl ale mimo jiné nadhodnocovat spotřebu paliva, díky čemuž by nelegální byznys kvetl. Řeč byla o spotřebě 1,8 milionu litrů petroleje měsíčně. To byl však podle Vaškůje podnikatelský záměr, jenž se měl naplnit až po rozjezdu firmy, kdy bude mít šest letadel. V roce 2004 využívala jen dvě.

Objem odebíraného paliva během téhož roku skokově stoupl ze zhruba 200 tisíc na více než 600 tisíc litrů měsíčně.

Vybíral popřel vše, Gajdošík odmítl vypovídat

Vybíral, který je souzen i kvůli jinému daňovému úniku za půl miliardy (čtěte zde) a eskorta ho přivedla v poutech, popřel naprosto vše. Nedbálka vůbec nezná a Vaškůje prý jen párkrát potkal. A v roce 2004 už údajně nepodnikal, ale byl zaměstnanec firmy - jen si nemohl vzpomenout jaké. "Obžaloba je zmatečná," prohlásil Vybíral, jehož zastupuje advokát Tomáš Sokol.

Letecký petrolej smíchaný s naftou měl končit i na benzinkách firmy Unicorn-Oil, kterou Vybíral dříve vlastnil.

Čtvrtý obžalovaný Dušan Gajdošík v pondělí odmítl vypovídat. Všem hrozí až 10 let vězení. Soud pokračuje ve Zlíně ve středu.