Vlastislav Mareček působil jako asistent u řady mládežnických reprezentací. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Píšu knihu o trenéru Marečkovi, říkal autor a všude měl dveře otevřené

  • 4
Mladý fanoušek fotbalu Roman Smutný z Olomouce napsal knihu "Vlastislav Mareček - S pokorou vítězů" o bývalém kouči Zlína, Teplic a mládežnických reprezentací. V roce 2007 podlehl Mareček ve 41 letech rakovině. Úvodní slovo knihy napsal brankář Petr Čech.

Byl květen 2011, tehdy čtyřiadvacetiletý Roman Smutný se doma v Olomouci učil na státnice. A zničehonic dostal nápad: napíšu knihu o fotbalovém trenérovi Vlastislavu Marečkovi.

Roman Smutný z Olomouce je autorem knihy „Vlastislav Mareček - S pokorou vítězů“ o fotbalovém kouči, který zemřel v roce 2007.

Ti dva se spolu nikdy neviděli. A ani neuvidí. V roce 2007 totiž jednačtyřicetiletý Mareček podlehl rakovině. Jeho mimořádný přístup k fotbalu i životu ale studenta výrazně zasáhl.

"Už dlouho sleduju českou ligu, mám šanony s výstřižky o zápasech. Speciálně mě zajímají trenéři. A když jsem četl některé rozhovory s panem Marečkem, fascinoval mě jeho lidský rozměr. Hned jsem si uvědomil, že je to výjimečný člověk," vypráví Smutný.

Když si pak na kouče Marečka při učení vzpomněl a dostal odvážný nápad na sepsání knihy, měl jasno: "Nikdy jsme se nesetkali, proto na něj musí vzpomínat druzí," řekl si. "A napsal jsem do pražské Bohemky, kde tehdy trénoval Pavel Hoftych, který s ním byl nejlepší kamarád."

Vlastislav Mareček

Fotbalový trenér se narodil 15. dubna 1966 v Uherském Hradišti. Hrával za Kunovice, kde v roce 1989 začal trénovat. Přes Synot Staré Město se dostal do Zlína, který vedl při jeho návratu do první ligy v sezoně 2002/03. S nováčkem skončil sedmý, stejně jako o rok později. V následujících dvou letech trénoval Teplice. Působil i jako trenér u řady mládežnických reprezentací. Zemřel 2. září 2007, kdy podlehl rakovině. Zákeřnou nemoc přitom předtím už jednou překonal.

Hoftych se s ním okamžitě setkal a plán na knihu začal vznikat.

"Jedněmi z prvních, na které mi dal kontakt, byla rodina pana Marečka. Bylo mi jasné, že pokud by s knihou nesouhlasili, vůbec se do ní nepustím," poznamenal Smutný.

"Řekl jsem jim svou představu, že by to měla být pocta panu Marečkovi s jasným fotbalovým i životním poselstvím pro druhé," podotkl.

Rodina a patnáct blízkých fotbalových přátel

Rodina souhlasila a právě jí věnoval autor první kapitolu knihy. Zde se objeví vzpomínky rodičů Vlastislava Marečka, jeho bratra, manželky i obou synů.

Zbývající kapitoly jsou určené patnácti osobám, jež měly k Marečkovi blízko - kromě Hoftycha také trenérům Hanáčkovi, Habancovi, Kopalovi, Sombergovi, Komňackému, Škorpilovi, Lavičkovi, hráčům Verbířovi, Muchovi, Lasotovi, Vidličkovi, také představitelům zlínského klubu Červenkovi s Holcmanem a redaktorovi Sportu Koštuříkovi.

"Ať jsem přišel kamkoliv, když jsem řekl, že píšu o panu Marečkovi, měl jsem otevřené dveře. Měl moc dobrou pověst a lidé ho měli rádi," všiml si Roman Smutný. "Mám víc než patnáct hodin záznamu, z toho dvě hodiny se zlínským šéfem Zdeňkem Červenkou. Jeho kapitola je ohromně zajímavá a má velký filozofický přesah."

Křest a prodej knihy

Čerstvě vytištěnou knihu "Vlastislav Mareček - S pokorou vítězů" pokřtí spolu s širokou veřejností Marečkovi blízcí přátelé na vzpomínkovém večeru, který se uskuteční v pátek v 19 hodin v Panském dvoře v Kunovicích. V neděli se pak s ní budou moct seznámit diváci při televizním utkání Slovácka s pražskou Slavií.

Kniha vyjde díky finanční podpoře řady Marečkových přátel jen na 249 korun a bude k dostání ve fanshopech slováckého i zlínského klubu, v regionálních knihkupectvích i na řadě dalších míst.

"O distribuci projevila zájem i Fotbalová asociace a Teplice. Připravujeme i prodej přes internet. A protože předpokládáme, že o tisíc kusů bude velký zájem, jsme připravení na dotisk," poznamenal trenér fotbalového Slovácka Svatopluk Habanec, který se na knize podílel.

Úvodní slovo napsal brankář Petr Čech. V knize se také objeví Marečkovy osobní poznámky k přípravě, zápasům, hodnocení hráčů i způsoby motivace před klíčovými duely.

Hotovou knihu o 160 stranách zatím nečetl téměř nikdo. "Z pověrčivosti," usmál se Smutný. S textem se seznámil jen zlínský spisovatel Josef Holcman. "S tvorbou knih má zkušenosti, jsem mu vděčný za odborný dohled. Když mi po přečtení volal, řekl, že je to velice kvalitní."

Velká očekávání před vytištěním

Peripetie zažil s hledáním nakladatele, s čímž mu pomáhal současný kouč Slovácka Svatopluk Habanec. Nejprve byli dohodnutí s jedním pražským nakladatelstvím. Jenže tam kniha tři čtvrtě roku ležela a nic se nedělo. Nakonec se tak rozhodli přejít pod uherskohradišťského Tomáše Ježka a jeho nakladatelství Ottobre 12.

"Je v tom krásná symbolika, protože právě v Hradišti se pan Mareček narodil," připomněl Smutný.

Tisíc kusů knihy s názvem "Vlastislav Mareček - S pokorou vítězů" jde do tisku ve čtvrtek.

"Zažívám velké očekávání, asi jako před narozením dítěte, i když to zatím nemůžu posoudit. Trému možná pocítím těsně předtím, než budu v pátek mluvit v Kunovicích na křtu knihy," poznamenal Smutný.

Zároveň už zlehka přemýšlí nad napsáním další knihy. "Zatím je to v rovině velkého přání. Týká se to jednoho velkého českého fotbalového trenéra," naznačil. "Ale zatím jsem ho k tomu nepřesvědčil."

Jak vzpomínáte na Vlastislava Marečka?

"Před dvaceti lety se na zlínské Vršavě zjevil kluk z Kunovic, který byl houževnatý, měl zdravý selský rozum a plně se oddal fotbalu, aby mu dal všechno, co měl v sobě. Fotbal mu to ale nevrátil a knížka je tak rovněž o sebedestrukci."
Josef Holcman, spisovatel a člen zlínského fotbalového klubu

"Byla to čistá duše. Byl ochotný komukoliv pomoct dobrou radou i skutkem. A hráči i my trenéři, když jsme viděli, že dává fotbalu 120 procent, nemohli jsme jinak. Jeho trenérské kvality sice těžko překonám, ale lyžař jsem byl jednoznačně lepší, i když by to slyšel nerad..."
Pavel Hoftych, trenér Českých Budějovic, dříve Zlína

"Byl tak dobrosrdečný, že kdybych ho o půlnoci požádal o radu, neváhal by a přijel. To se taky několikrát stalo. Fotbalu toho dal moc, což se možná podepsalo i na jeho zdraví. Ale Vlasťa zkrátka bez fotbalu nedokázal žít. Do trénování i do života mi toho dal moc."
Svatopluk Habanec, trenér fotbalistů Slovácka, dříve Teplic

"Nabídnu jeden postřeh, který je výstižný. Když nás díky reprezentační pauze čekal volný víkend, říkal nám: 'Co nejvíc si užijte volna. Já se těším domů - v sobotu se půjdu podívat na fotbal do Luhačovic a Zlína, v neděli do Kunovic a Otrokovic.'"
Pavel Verbíř, bývalý útočník fotbalových Teplic