Otrokovický Barum Continental je největší český výrobce pneumatik.

Otrokovický Barum Continental je největší český výrobce pneumatik. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Firmy ve Zlínském kraji měly skvělý rok, tržby jim stouply o 10 miliard

  • 1
Přes 170 miliard korun obratu měly loni podniky ve Zlínském kraji. Některým stouply tržby výrazně, jiným méně. Jsou ale obory, kterým se tolik nedaří.

Potravinářská společnost Hamé z Kunovic si loni zapsala rekordní rok, protože její tržby vzrostly o osm procent a poprvé překročily hranici šesti miliard korun.

Bylo to dáno tím, že zvýšila prodej nejen v České republice, ale i na Slovensku, v Rumunsku a v Maďarsku. Více vyvezla i do Německa, Belgie, Austrálie, Izraele, Rakouska a Itálie.

„Už nejsme jako v minulosti fixovaní jen na český trh, který jsme přerostli. A dávno již nejsme jen výrobce paštik a masových konzerv,“ řekl ředitel Hamé Martin Štrupl (o plánech Hamé v zahraničí čtěte více zde).

Příklad potravinářské firmy ukazuje, že loňský rok byl pro většinu podniků ve Zlínském kraji výjimečně dobrý. Dohromady jim stouply tržby o téměř deset miliard, což je pětiprocentní nárůst.

Kraj je v tomto ukazateli šestý v republice, například v Karlovarském a Ústeckém kraji tržby firmám poklesly.

„Ekonomice se daří, českému exportu až nebývale. Je to souhra pozitivních okolností, kterou dokážou firmy ve Zlínském kraji využít, neboť vědí, že nebude trvat stále,“ myslí si předsedkyně představenstva Krajské hospodářské komory ve Zlíně Ivona Huňková.

Firmám se daří v Česku i v zahraničí

Její slova potvrzují v České zbrojovce Uherský Brod, která loni zaznamenala tržby o 50 milionů korun vyšší než v roce předešlém.

„Stojí za tím zájem o naše výrobky a hlavně zvyšující se prodeje v USA, kde máme dceřinou firmu,“ upřesnil vedoucí kanceláře ředitele České zbrojovky Radek Hauerland.

Extrémně spokojení jsou ve zlínské strojírenské společnosti Tajmac-ZPS, kde spočítali tržby o více než 20 procent vyšší. Tady je důvodem rostoucí poptávka po výrobcích na domácím trhu.

„Mírně jsme navýšili i podíl tržeb na exportních trzích a v neposlední řadě jsme zvolili správnou strategii, jaké výrobky na kterých trzích prodávat. Už také nejsme závislí na jednom produktu a jednom teritoriu,“ přiblížil finanční ředitel firmy Jan Kurinec.

Trochu odlišná je situace ve Slováckých strojírnách v Uherském Brodě.

„Naše společnost dosáhla 2,3 miliardy korun tržeb. To je asi jen o jedno procento více,“ hlásil předseda představenstva firmy Jiří Rosenfeld.

Největší zaměstnavatel ve Zlínském kraji, otrokovická pneumatikárna Continental Barum, zveřejňuje výsledky v rámci celého holdingu až v létě. O tom, že se jí daří, ale svědčí fakt, že byla aktuálně vyhlášená nejstabilnější českou firmou za posledních pět let.

Některá odvětví mají problémy

Další pneumatikárně, společnosti Mitas, se ale tolik nevede.

„Zaznamenali jsme mírný pokles tržeb s ohledem na stagnaci prvovýroby traktorů v Evropě,“ nastínil ředitel Mitasu Jaroslav Čechura.

I některá další odvětví mají problémy a firmy, které v nich působí, počítají ve srovnání s předloňskými čísly ztráty. Chemička Deza z Valašského Meziříčí zaznamenala pokles tržeb dokonce o 25 procent.

„Souvisí to s nízkou cenou ropy, z níž se odvozují ceny některých našich klíčových produktů,“ naznačil mluvčí Dezy Jaroslav Obermajer.

Ani stavebnictví se ještě nedostalo z krize, byť má nejhorší období za sebou.

„Významnou roli hraje fakt, že stále převládá jako hlavní kritérium nejnižší nabídková cena, což ceny stavebních prací deformuje,“ poznamenal ředitel Pozemního stavitelství Zlín Miroslav Lukšík.

K dalšímu zlepšení chybí firmám kvalitní zaměstnanci

Přestože některé společnosti na lepší časy čekají, letošní rok vypadá velmi dobře. Mohl by navázat na minulý.

„Podle analytika hospodářské komory Petra Zahradníka je prognóza pro rok 2016 příznivá. Předpokládaný růst ekonomiky je odhadován kolem 2,5 procenta, přičemž tahounem bude opět export. Vždy se může situace zlepšovat, musí k tomu být však podmínky,“ myslí si Huňková.

K dalšímu zlepšení jsou třeba hlavně kvalitní zaměstnanci, o které je nouze. Scházejí kvalifikované i nekvalifikované síly, ať už jde o strojírenství, potravinářství či chemický průmysl.

„Nejvíce nás omezuje nedostatek pracovních sil na výrobních pozicích,“ potvrdil ekonomický šéf firmy Tajmac-ZPS Kurinec.

„Je nedostatek lidí ochotných pracovat,“ souhlasí Huňková.

„Dalším brzdícím faktorem je naše stále se měnící legislativa a přenášení povinností na firmy,“ doplnila.