(Ilustrační snímek).

(Ilustrační snímek). | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Rodiče ve Zlíně bojují za vznik alternativní ScioŠkoly

  • 6
Má to být prostředí, kde se neznámkuje, kde neexistují klasické třídy a kde se dětem učitelé věnují individuálně. ScioŠkola, která tyto principy využívá, by mohla vzniknout i ve Zlíně. Usiluje o to iniciativa Chceme ScioŠkolu ve Zlíně, což je skupina rodičů toužících po nových možnostech vzdělávání pro své děti.

„Vytvořili jsme dotazník, jenž má zjistit, jaký by byl o takový projekt zájem. Překvapilo nás, že hned během prvního týdne na něj odpovědělo sto lidí, kteří poslali údaje o 164 dětech,“ zmínil Miroslav Pavel, jenž stojí v čele iniciativy.

Společnost Scio založila v České republice už čtyři ScioŠkoly. Jejich hlavní filozofií je připravit děti na život v současném světě a na změny, které se v něm dějí.

Koncept výuky vychází z předpokladu, že každé dítě se chce učit a je potřeba mu vytvořit správné podmínky. Základem má být dobrý vztah mezi rodiči, dětmi a učiteli, jimž se říká průvodci.

„Jde ale také o propojení vzdělávacího procesu s životem a praxí. Do školy mohou přijít například zajímaví lidé, kteří dětem poodhalí, jak probíhá práce v jednotlivých oborech,“ naznačil Pavel.

Město: I tradiční školy nabízejí prvky alternativního vzdělávání

Iniciativu podpořilo i vedení magistrátu. „Město má mít nabídku i pro rodiče, kteří chtějí vzdělávání nekonvenčního charakteru,“ řekla radní odpovědná za školství Kateřina Francová.

Ve Zlíně funguje Montessori školka i navazující škola, další soukromé projekty se chystají.

„Rodičům ale doporučuji navštívit i naše tradiční školy. Je tu patrný velký vývoj, i zde se využívají prvky alternativního vzdělávání,“ upozornila Francová.

Rozhodnutí, zda ve Zlíně ScioŠkola skutečně vznikne, teprve padne. Nejdříve by se mohla otevřít v září 2018.