Ředitel archivu David Valůšek ukazuje originál zakládací listiny firmy Baťa.

Ředitel archivu David Valůšek ukazuje originál zakládací listiny firmy Baťa. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Restaurátoři zachránili poničenou zakládací listinu Baťova impéria

  • 7
Do zlínského archivu se po měsících vrátila zakládací listina firmy Baťa. Vetchý a zohýbaný dokument byl v minulosti často objektem zájmu badatelů, a to už bylo na jeho stavu znát. Jde o originál žádosti o zřízení obuvnické činnosti ve Zlíně, kterou Antonín Baťa podepsal 21. září 1894 na okresním hejtmanství v Uherském Hradišti.

Záchrana dokumentu nebyla jednoduchá, protože na ní bylo použito několik druhů inkoustu. Nakonec se ale její obnova povedla. Cenná listina, o kterou je velký zájem, se tak znovu může ukázat lidem.

"Na začátek listopadu chystáme v klubu Alternativa výstavu fotek o baťovském areálu a na vernisáži bude k vidění zrestaurovaný originál dokumentu," prozradil šéf zlínského archivu David Valůšek.

Naposledy měli lidé podobnou možnost loni v říjnu, když archiv pořádal den otevřených dveří. A tu si nenechaly ujít desítky zájemců o historii. "Vůbec jsme nečekali, že návštěvníků přijde tolik. Na Baťu lidé pořád hodně slyší," hodnotil to tehdy šéf archivu Valůšek.

Není divu. Listina je jedním z dokladů doby, kdy se začala psát novodobá historie Zlína. A že ji podepsal Antonín, a ne jeho mladší a mnohem slavnější bratr Tomáš?

Tomu bylo v té době teprve osmnáct let, přesto už měl za sebou dva neúspěšné pokusy o vlastní podnikání. A v rodinné firmě, kde bratry doplňovala sestra Anna, se záhy projevil jeho obchodní talent. Tomáš odevzdával podniku veškerý čas, a ačkoliv se jim zpočátku nedařilo, na trh prorazili s lehkou plátěnou botou s koženou špičkou. Tehdy se jí říkalo baťovka.

Antonín často churavěl a vedení rozrůstajícího se ševcovského podniku vzal na sebe právě Tomáš. Jak to bylo dál, už není třeba opakovat. Díky neúnavné dřině i odvážným rozhodnutím vybudoval Tomáš Baťa ze zlínské firmičky světový koncern.