Majitel firmy Jablotron Dalibor Dědek.

Majitel firmy Jablotron Dalibor Dědek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jablotron vyvinul v Holešově unikátní větrání, spotřebuje minimum energie

  • 2
V průmyslové zóně v Holešově na Kroměřížsku funguje vývojářské centrum společnosti Jablotron. V budoucnu má zájem tady vybudovat vlastní sídlo, zatím využívá prostory krajského technologického centra.

V utajení a daleko od mateřské firmy funguje vývojářské centrum jablonecké společnosti Jablotron Living Technology, které před pár dny překvapilo svět revolučním výrobkem – rekuperační jednotkou s minimální spotřebou elektřiny.

Paradoxní je, že centrum ukrývá téměř prázdná průmyslová zóna v Holešově – sídlí totiž v Technologickém parku Progress, jedné ze dvou staveb, jež v 360hektarovém areálu stojí. „Výhledově máme zájem postavit tady vlastní sídlo, kde by vzniklo několik desítek pracovních míst. V Holešově chceme zůstat,“ uvedl ředitel Roman Šalomoun.

Jeho tým Jablotron Living Technology dokázal překonat problém, s nímž se potýkají dosud známé rekuperační jednotky, tedy zařízení, která zajišťují větrání v pasivních a nízkoenergetických domech. Uvedl na trh jednotku Futura, firma do ní investovala 60 milionů korun.

„První model se nepovedl a musel se vyvinout úplně znovu,“ popsal majitel Jablotronu Dalibor Dědek.

Laicky řečeno, zásadně snížili spotřebu elektřiny, kterou jednotka potřebuje, aby se v minusových teplotách netvořila námraza. „To je prostě fyzika, současné jednotky spotřebují za tři dny provozu tolik energie, kolik nám vystačí na celou zimu,“ objasnil Šalomoun.

Veškeré práce od vývoje přes konstrukci až po finální montáž se dělají v Holešově. Jablotron Living Technology tady má třeba i unikátní termodynamickou zkušebnu, která simuluje jakékoliv teplotní podmínky. Pracovníci tak mohou výrobek testovat v mrazech i extrémních teplotách.

Firma nyní hledá další techniky, strojaře a vývojáře

Aktuálně firma čítá 22 lidí, v současnosti ale hledá nové pracovníky: techniky, strojaře, vývojáře. Konkrétní termín zahájení stavby vlastního sídla zatím nemají, ostatně postavit provozovnu se v zóně podařilo zatím jen jediné společnosti, další narazily na potíže s ochranou vodního zdroje, který je pod pozemky.

Jednotlivé díly Futury vyrábí několik různých firem na Zlínsku. „Jsou tady naprosto špičkové firmy i odborníci. Nebyl problém je najít,“ ujistil Šalomoun. Finální montáž se pak zase vrací do Holešova, v současnosti je firma schopná vyrábět 900 jednotek za rok, to ale stačit nebude.

V Jablotronu předpokládají, že výhledově bude většina novostaveb pasivních či nízkoenergetických a že i další stavby budou potřebovat rekuperační jednotky. Odhadem v současnosti využívá technologii zhruba pět procent nových rodinných domů a rekuperační jednotky se montují třeba do staveb u rušných silnic, kde je žádoucí omezovat větrání okny.

„Diskutuje se o tom, že nízkoenergetické či pasivní stavby nařídí zákon, to bych ale považoval za trestuhodné, lidem by měla zůstat možnost volby,“ upozornil zlínský architekt Pavel Míček.

Technologická společnost Jablotron z Jablonce nad Nisou vznikla v roce 1990 a dnes jde o holding s více než dvaceti firmami. Známá je především výrobou bezpečnostních systémů. Do Holešova se dostala poté, co se spojila se zlínskou firmou Air Pohoda. Právě její pracovníci jsou pod Futurou podepsaní.