Rekordní tržbu dají koupaliště do oprav, část schovají na horší časy

  • 1
Vlna letních veder přitáhla k bazénům ve Zlínském kraji davy lidí. Zvýšené příjmy ze vstupného využijí správci koupališť k opravám i na mzdy plavčíků.

Už jen pár stovek lidí schází k tomu, aby na zlínském koupališti Zelené padl návštěvnický rekord z roku 2013. Tehdy si za letní sezonu našlo k bazénům cestu 33 tisíc lidí.

Výrazně nadprůměrnou sezonu přitom hlásí všechna venkovní koupaliště v kraji.

Prozatím nejvyšší dosažené návštěvnosti z před dvou let se výrazně blíží také koupaliště Panorama na Jižních Svazích. Letos se na něm vykoupalo už bezmála 27 tisíc lidí. V roce 2013 to bylo ještě o dvě tisícovky více.

Za vysokým zájmem o koupání stojí především extrémní a dlouhotrvající vlna veder z července a srpna.

„Technika ani zaměstnanci si neměli čas oddychnout,“ potvrdil Lubomír Matoušek, ředitel společnosti Steza, která obě zlínská koupaliště provozuje.

Zvýšená návštěvnost s sebou nese i vyšší tržby, ale zároveň znamená nárůst nákladů na provoz bazénů.

„Při letošních návalech se o koupaliště musí postarat více lidí, což znamená i vyšší náklady na mzdy. Zároveň utratíme více za výměnu vody nebo chemikálie. Další peníze poputují na opravy areálu,“ vyjmenoval Matoušek.

V červnu 2015 přes 31 tisíc, v červenci 45 tisíc a v srpnu prozatím 42 tisíc lidí. Nejvyšší návštěvností za pět let svého provozu se letos chlubí uherskohradišťský akvapark.

„Ještě nás čeká krásný víkend, který může posunout hranici celkové letní návštěvnosti nad 120 tisíc návštěvníků,“ podotkla marketingová pracovnice akvaparku Ladislava Vydláková.

S tím přímo souvisí i zlepšený hospodářský výsledek, byť konkrétní číslo tržeb zástupci zařízení neprozradili.

„Počítáme s nákupy a drobnými investicemi,“ nastínil využití utržených peněz ředitel akvaparku Jiří Durďák.

Zároveň poputuje část z nich do rezervního fondu, který slouží k financování neodkladných oprav a údržby koupaliště.

„Nezapomínáme na to, že návštěvnost i náklady na provoz zásadním způsobem ovlivňuje počasí a že s takto úspěšnou sezonou není možné počítat každý rok,“ vysvětlil Durďák.

Největší nápor zájemců za pět let svého fungování zažívá letos také koupaliště Duha v Pozlovicích. Do bazénů na břehu Luhačovické přehrady letos zavítalo už 35 tisíc lidí, tedy v průměru o pět tisíc více, než je obvyklé. Loni to dokonce bylo jen 17 tisíc lidí.

„Celkové tržby odhadujeme na dva miliony korun. Pokryjeme díky nim náklady na vodu, elektřinu a mzdy plavčíků a dalších pracovníků koupaliště. Další investujeme do údržby techniky,“ objasnila starostka Pozlovic Olga Tkáčová.

Do budoucna by městys koupaliště rád rozšířil o další plochy ke slunění, kterých je prozatím poblíž bazénů málo.

„Uvidíme, zdali se nám například na nové terasy podaří najít peníze,“ doplnila starostka.

Spokojenost s letošní návštěvností i tržbami hlásí také koupaliště Bajda v Kroměříži nebo vsetínské koupaliště U Průmyslovky.

Zatímco na drtivé většině koupališť v regionu letní sezona stále trvá, venkovní bazény v Uherském Brodě už jsou od začátku tohoto týdne uzavřené. Na vině je závada na cirkulačním potrubí.

„Kvůli poruše se nám celou sezonu ztrácela voda a potíže se nadále stupňovaly. Výrazně nám tedy stoupaly náklady na provoz,“ připomněl ředitel akvaparku Delfín Vlastimil Šmíd.

Tržby, které koupališti zajistilo letošních 18 tisíc návštěvníků, tak z velké části půjdou právě na opravy rozbitého potrubí.