Náměstí Svobody ve Vsetíně

Náměstí Svobody ve Vsetíně - Opravená lokalita vyvolává rozpaky. Lidem chybí zeleň. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Proti podobě vsetínského náměstí lidé protestují, na diskusi ale nepřišli

  • 1
Rekonstrukce náměstí Svobody ve Vsetíně v lidech stále budí negativní emoce. Vznikla proti ní i petice se stovkami podpisů a lidé přímo na náměstí protestovali. Radnice proto uspořádala veřejnou diskusi s občany, kteří měli možnost vyjádřit se k navrhovaným změnám. Přišlo jich ale málo.

"Lidé vědí, že je to zbytečné. Stejně nakonec nebudou peníze a nic se upravovat nebude. Nevím, proč to radnice organizuje. Je to jen ztráta času," měl jasno jeden z návštěvníků.

Architekt Igor Kovačevič, autor jak současné podoby náměstí, tak i nových návrhů, viděl situaci jinak: "Cítím, že lidé vnímají současný stav jako problém. Přesto jsem nečekal, že se situace vyvine tímto směrem a dnes budeme diskutovat o změnách. Ale pokud se nekopne poprvé do země, je to každému jedno. Když jsme chtěli zahájit diskusi s občany Vsetína ještě dlouho před začátkem úprav, přišlo tehdy snad jen deset lidí," líčil.

Ti, kteří navštívili setkání tentokrát, neskrývali naštvání. "Je to skutečně jako mlat. Mohou tu klidně pustit i nákladní auta," rozčilovala se žena, která pamatuje podobu náměstí těsně po válce. Lidem hlavně vadí,  že náměstí je velká betonová plocha pokrytá bílými kruhy, z nichž se tyčí zasazené lípy. Uprostřed je památník osvobození s bronzovým sousoším. 

Terčem kritiky se stal místostarosta Stanislav Pavelec a nepomohlo mu ani vysvětlování, že v době schvalování úprav na radnici ještě nebyl. "Když to tady viděli moji známí z Pardubic, tak se jim náměstí, mírně řečeno, nelíbilo. Prosím, dejte do těch úprav srdce," apeloval další návštěvník na architekta.

Z workshopu vyšly čtyři návrhy možné podoby náměstí

Město představilo šest variant, jak by náměstí šlo změnit. Každá z nich si získala jak své zastánce, tak i tvrdé kritiky.

Někomu vadilo uklízení navrhovaného pódia a oblázkového povrchu od spadaného listí, jinému zase terénní úpravy, které by dodaly náměstí plastičnost. Jeden z návrhů v sobě dokonce spojoval různé podoby náměstí počínaje rokem 1940.

"Mým favoritem je model, který počítá s využitím umělého trávníku. Efekt by byl okamžitý, nezasáhl by do celkové struktury a stál by rozumné peníze," řekl Kovačevič.

Ve čtvrtek večer se pak uskutečnil workshop, kde jednotlivé návrhy doplnily podněty shromážděné během diskuse s lidmi. "Chceme, aby se vytvořila celá škála názorů, které se promítnou do variant náměstí. O nich se pak bude hlasovat," uzavřel Kovačevič.

Z workshopu nakonec postoupily čtyři návrhy budoucí podoby, o kterých se ještě bude jednat. Budou umístěny na stránkách města i na nástěnce městského úřadu.

Všechny ale počítají s odstraněním povrchu náměstí. Jeden návrh pak například pracuje se dřevem, další se slunečním světlem, zelení či spojuje historické podoby náměstí do jedné podoby.