Budova na rohu Františkánské ulice a Mariánského náměstí v Uherském Hradišti...

Budova na rohu Františkánské ulice a Mariánského náměstí v Uherském Hradišti potřebuje okamžitou rekonstrukci. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Zchátralou uměleckou školu v Hradišti čeká oprava, výuku přemístí jinam

  • 0
Hlavní budovu Základní umělecké školy v Uherském Hradišti, která je už řadu let ve špatném stavu, chce radnice opravit. Zatím ale není jasné, kolik bude rekonstrukce stát, kdo ji zaplatí a kdy začne. Pedagogy a žáky každopádně čeká urychlené stěhování.

Praskliny na zdi, opadávající omítka, poškozená podlaha. Místo, kde se děti ze Slovácka učí hrát na hudební nástroje, tančit, kreslit nebo hrát na jevišti, není v dobrém stavu (více zde).

"Kromě děravých pavlačí a chybějícího topení na chodbách jsou v žalostném stavu i elektrické rozvody. Před pár dny nám vyhořela kompletně celá rozvodová skříň," vypočítal ředitel Základní umělecké školy v Uherském Hradišti Stanislav Nemrava.

Ředitel základní umělecké školy v Uherském Hradišti Stanislav Nemrava ukazuje...
Ředitel školy Stanislav Nemrava ukazuje dřívější plány na rekonstrukci budovy.

Zchátralou budovu proto čeká rekonstrukce. "Už je v takovém stavu, že situace vyžaduje rychlé řešení," potvrdil i uherskohradišťský místostarosta Stanislav Blaha.

Škola využije i bývalou budovu vojenské správy

To znamená, že během letních prázdnin čeká pedagogy stěhování na nová pracoviště. A až se v září děti zase budou do hodin vracet, najdou své učebny na několika místech po městě.

Některé v budovách, které vlastní Zlínský kraj coby zřizovatel školy, jiné v prostorách patřících radnici. V několika případech to bude znamenat i horší dostupnost.

Například hudební obor bude mít po prázdninách své zázemí mimo centrum města. Konkrétně v Domově mládeže nedaleko Základní školy Za Alejí, tedy na sídlišti Mojmír.

"Možná to bude znamenat ztížení dostupnosti, ale věřím, že to rodiče, žáci i pedagogové překonají," konstatoval ředitel.

O něco lepší to budou mít mladí výtvarníci, tanečníci a herci. Zástupci města a školy pro ně místo vybírali z několika variant, ale nakonec se dohodli na tom, že nejlepší bude budova bývalé vojenské správy.

Před několika lety v ní sídlila soukromá škola Čtyřlístek, která se přestěhovala do areálu bývalých kasáren. A radnice budovu chtěla prodat.

"Teď to zastavíme a dáme k dispozici umělecké škole," vysvětlil Blaha.

Zlínský kraj se nebrání podpořit rekonstrukci

Kdy se stavebníci pustí do rozsáhlé rekonstrukce, zatím není vůbec jasné. Ani to, kolik bude stát a kdo ji vlastně zaplatí.

Měšťanský třípatrový rohový dům, který stojí v městské památkové zóně částečně ve frekventované Františkánské ulici a částečně na Mariánském náměstí, vlastní město.

Zřizovatelem školy je ale Zlínský kraj. Původně radnice chtěla, aby si dům bezplatně převedl kraj na sebe. Ten to ale kvůli vysokým nákladům na provoz takové budovy odmítl.

Starost o rekonstrukci tak spadla téměř výhradně na město. Studie, kterou už v minulosti zpracoval kraj, počítá s mnoha úpravami budovy, dokonce přístavbami. To by ale stálo zhruba 70 milionů. Což je pro město moc.

Radnice chce proto co nejdříve studii znovu projít a vyčlenit jen nezbytně nutné opravy. Tedy takové, aby při vyučování žáci nemrzli ve třídách, aby budova nepraskala nebo aby elektrický proud fungoval tak, jak má.

Až bude mít město jasno v nákladech, rozhodne se, co dál. Ve hře je především žádost o dotaci z evropských fondů.

"Žádné peníze na to vyčleněné nemáme, protože jsme s tím v rozpočtu nepočítali," upozornil Blaha.

Zástupci kraje ale nevylučují, že by se na opravách Zlínský kraj také podílel. "Nestavíme se k tomu zády, ale je to věc budoucnosti a případné dotace," naznačil radní Petr Navrátil.

Kdy se děti do učeben ve Františkánské ulici zase vrátí, tak není vůbec jasné. "Ideálně bychom všechno chtěli stihnout do konce příštího kalendářního roku," dodal Blaha.