Do vzniku Baťova institutu šlo více než 900 milionů korun. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Baťův institut hlásí ročně stovky reklamací, knihovna omezila provoz

  • 8
Krajská knihovna omezila na tři měsíce provoz. Dělníci musejí opravit podlahy ve dvou patrech, které začaly praskat už loni na jaře. Náklady neplatí Zlínský kraj.

Každý rok na tři sta reklamací a od ledna další stovka závad. Takové potíže má po dvouletém provozu Baťův institut. Rekonstrukce dvou baťovských budov přitom stála téměř miliardu korun.

Jak je možné, že se tak brzy po zprovoznění objevilo tolik závad? Zlínský kraj jako majitel ani stavebníci v tom problém nevidí.

„Bohužel s tím nic neuděláme. Závady se musejí vyřešit a vždycky se je zatím podařilo uplatnit jako reklamační. Jako špatně odvedenou práci bych to ale rozhodně nehodnotil,“ konstatoval radní za kulturu Ladislav Kryštof.

V roce 2013 napočítali pracovníci institutu 441 závad, o rok později 343 a letos zatím 106.

V seznamu se například objevila popraskaná schodiště, zatékání přes střechu, praskliny na betonové platformě, opakované zaplavení strojovny a množství závad na klimatizaci, vytápění a různých přístrojích, oknech, dveřích, světlech a další.

Budovy pracují, hájí se dodavatel stavby

Loni v lednu musela své prostory uzavřít Krajská galerie výtvarného umění, když voda z prasklého vodovodního potrubí zaplavila dvě patra (více zde). Voda se navíc do výstavních prostor vylila i na podzim 2013, kdy zase postihla Muzeum jihovýchodní Moravy.

V nové galerii ve Zlíně prasklo teplovodní potrubí, voda zalila výstavní

„Byla to unikátní, velká a technologicky velmi náročná rekonstrukce. Je pochopitelné, že budovy pracují,“ prohlásil Patrik Kamas, ředitel PR a marketingu firmy PSG, která je hlavním dodavatelem staveb.

Teď se dělníci pustili do zatím nejrozsáhlejší opravy v krajské knihovně. Ve dvou patrech jsou na celé ploše popraskané podlahy. První praskliny se přitom objevily už sedm měsíců po velkolepém otevření budovy, tedy loni na jaře.

„Nejdříve jsme našli jednu vypouklinu, pak přibývaly další. Denně jsme to kontrolovali,“ konstatovala ředitelka knihovny Zdeňka Friedlová.

Příčinu zjišťovali odborníci dlouhé měsíce. Odebírali vzorky, dělali sondy a zpracovávali posudky, které by řekly, kdo udělal chybu.

Výsledek jasnou odpověď nepřinesl. Pochybení se podle nich dopustil projektant i dodavatel. Jeden navrhl podlahy v netradičním složení na hraně rizika, druhý při jejich pokládce nepracoval úplně důsledně.

Práce potrvají tři měsíce

Pro Zlínský kraj se ani při této velké opravě nic nemění. Stejně jako u stovek předchozích závad jde o reklamaci a úřad nebude muset opravy platit ze svého.

Potrvají však tři měsíce. Stavebníci musejí strhnout povrch v celé ploše třetího i čtvrtého patra, zkontrolovat desky v konstrukci, vadné a prasklé vyměnit, znovu natřít a zpevnit podlahu pryskyřičnou stěrkou a položit nový povrch.

Omezení provozu knihovny

  • Do 16. srpna bude uzavřeno 4. podlaží, kde je naučná literatura a časopisy.
  • Od 1. do 16. srpna bude uzavřeno 3. a 4. podlaží.
  • Od 1. srpna do 29. září bude uzavřeno 3. podlaží, kde se nachází beletrie, CD a dětské oddělení.
  • Podrobnosti najdete na webu knihovny. 

Ten bude z kvalitního PVC, které už by praskat nemělo. Čtenáři proto musejí o prázdninách počítat s omezeným provozem.

Do poloviny srpna se nedostanou do oddělení naučné literatury a čítárny, od poloviny srpna až do konce září do beletrie a dětského oddělení. První dva týdny v srpnu budou zavřená obě patra.

„Je to nepříjemné pro nás i pro čtenáře, ale během léta jsme méně vytížení, proto jsme zvolili tento termín,“ vysvětlila Friedlová.

Pracovnice musely přestěhovat přes 60 tisíc titulů. Ne všechny přesunuly do skladu v suterénu. V jednom z přednáškových sálů v přízemí budovy vytvořily provizorní čítárnu s časopisy a novinami. Část turistických map a průvodců zase soustředily do třetího patra. I z něj však v srpnu musejí odstěhovat téměř 100 tisíc titulů.

Dětské oddělení bude uzavřené pravděpodobně celý srpen i září.