Ve Zlíně se referendum o hazardu spolu s komunálními volbami neuskuteční. Ilustrační snímek.

Ve Zlíně se referendum o hazardu spolu s komunálními volbami neuskuteční. Ilustrační snímek. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Referendum ve Zlíně při volbách nebude, koalice odmítla hazard řešit

  • 0
Zastupitelé Zlína nevyhlásili všelidové hlasování o zákazu hazardu. Žádali ho aktivisté s více než sedmi tisíci podpisy obyvatel města. Rozhodnutí o referendu se tak přesune na nové vedení.

Více než sedm tisíc podpisů, hodiny vysvětlování a posuzování odborníků. Nic nepomohlo k tomu, aby se ve Zlíně konalo referendum o zákazu hazardu současně s komunálními volbami.

Vyhlásit ho mohli zastupitelé. Na čtvrtečním jednání se ale neshodli na tom, zda o tématu vůbec jednat. Návrh na zařazení tohoto bodu na jednání rozdílem dvou hlasů neprošel.

„V tuto chvíli je jasné, že spojit referendum s říjnovými volbami není možné,“ konstatoval aktivista a lídr společné kandidátky Nezávislých, zelených a Pirátů Tomáš Pasterný.

Což znamená, že všelidové hlasování budou vyhlašovat až nově zvolení zastupitelé.

Radnice zatím nezkontrolovala všechny podpisy

Dobrovolníkům ze sdružení Komunitní křižovatka se podařilo sesbírat dostatečný počet podpisů, aby se referendum mohlo uskutečnit. Potřeba bylo zhruba 6 500 jmen. Nakonec se pod petici, která požadovala všelidové hlasování, nashromáždilo 7 100 podpisů.

Magistrát ale zatím všechny nezkontroloval, což podle zákona před vyhlášením referenda musí. Aby zjistil, jestli jsou například všichni podepsaní obyvateli Zlína.

„Zatím nevíme, jak jsme daleko. Kontrolují to čtyři pracoviště,“ upřesnil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák s tím, že radnice určitě dodrží patnáctidenní lhůtu, kterou na kontrolu má.

I v této situaci ale mohli zastupitelé referendum vyhlásit. A to sami, bez petice.

„Je to natolik zásadní věc, že bychom se k ní měli postavit čelem,“ nabádala ve čtvrtek opoziční zastupitelka za ODS Ilona Šebíková.

Proti debatě o referendu vystupovala především koalice. Zdůvodňovali to nevyjasněnými odbornými názory na problematiku a také nedostatkem času na projednání.

„Nechápu, proč jste s tím nepřišli před rokem,“ dotazoval se aktivistů radní Ondřej Běták, podle kterého jde o předvolební kampaň.

„Žádal jsem s předstihem, aby se zastupitelé referendem zabývali. Nakonec jsme byli nuceni jít do petice,“ ohradil se Pasterný.

Řešili i otázku

Pro referendum je totiž klíčový termín. Podle mnoha zkušeností i názorů soudů má být spojené s volbami. Proto, aby k němu přišel co největší počet lidí. Zákon požaduje 35 procent voličů, aby bylo hlasování platné.

Například v Holešově, kde zastupitelé vyhlásili vlastní referendum v uplynulém týdnu, přišlo jen šest procent voličů (více zde).

Aktivisté ve Zlíně na sbírání podpisů proto neměli mnoho času.

Zastupitelé řešili i otázku, kterou by případně obyvatelům v referendu položili. Běták přečetl část aktuálního stanoviska Ministerstva vnitra, jež posuzovalo v petici položenou otázku. Ta směřovala k tomu, zda obyvatelé souhlasí s celoplošným zákazem hazardu. Podle ministerstva to ale takto není možné, protože Zlín už má přijatou vyhlášku o regulaci.

„Kdyby lidé v referendu řekli, že chtějí celoplošný zákaz, zastupitelé by museli vydat novou vyhlášku, a to podle zákona není nepřípustné,“ upozornil Běták.

Stanovisko ministerstva ale neměli zastupitelé k dispozici. Podle některých odborníků navíc vyjádření ministerských úředníků není směrodatné.

„Ministerstvo říká pokaždé totéž. Ale rozhodnutí soudů jsou jiná,“ zdůraznil protihazardní aktivista Matěj Hollan, který se problematice věnuje už řadu let.

Ve Zlíně je podle Ministerstva financí 878 hracích přístrojů. Jejich počet by měl klesnout za rok, kdy podle vyhlášky skončí překlenovací doba. Z centra města by herny měly zmizet úplně.