Primátora Miroslava Adámka (na snímku) a jeho zlínské spoluobčany čeká v pátek historicky první referendum.

Primátora Miroslava Adámka (na snímku) a jeho zlínské spoluobčany čeká v pátek historicky první referendum. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Zlín zažije první referendum: lidé dnes řeknou, jestli zakázat hazard

  • 23
Zlín už za několik hodin zažije historicky první referendum. Týkat se bude zákazu hazardu. O kampaň se starají víceméně jen aktivisté, radnice chystá zázemí. Hlasování vyjde na milion korun, k jeho platnosti je potřeba účast alespoň 35 procent voličů.

Velmi nenápadně vypadaly ve Zlíně přípravy na první všelidové hlasování v jeho historii, v němž lidé ve městě mohou plošně zakázat hazard. Referendum se koná od 8 do 20 hodin. K tomu, aby bylo platné, musí přijít hlasovat 35 procent voličů, tedy přes dvacet tisíc lidí.

Protihazardní aktivisté proto rozjeli kampaň, v níž chtějí lidi upozornit na chystanou akci. Stěžují si přitom, že jim radnice v propagaci prvního zlínského referenda příliš nepomáhá.

O čem se hlasuje v referendu o hazardu

„Souhlasíte s tím, aby statutární město Zlín zakázalo provozování loterií a sázkových her uvedených v zákoně o loteriích na celém svém území? Jde zejména o výherní hrací přístroje a interaktivní videoloterijní terminály, lokální i centrální loterijní systémy a jiné obdobné přístroje.“

„Kdyby se tak choval stát před hlasováním o vstupu republiky do Evropské unie, nikdy bychom do ní nevstoupili,“ reagoval šéf sdružení Komunitní křižovatky Tomáš Pasterný.

Nechal vytisknout letáky se základními informacemi, které dostaly všechny domácnosti. S kolegy po obchodech roznesl přes sto plakátů. Na pěti místech vyvěsili informační plachty, z náměstí Míru ji ale město odstranilo, protože nešlo o reklamní plochu.

V pátek také aktivisté přesvědčovali lidi v ulicích. Tuší však, že to nebude stačit.

„Zázraky se dějí, ale očekávání nemám vysoká. Když přijde 6 500 lidí, kteří podepsali petici, bude to znamenat, že je hazard problém,“ uvedl Pasterný.

Radnice plánuje jiná omezení

O referendum o hazardu nebyl velký zájem ani v jiných městech, i když se konala souběžně s volbami. Účast se pohybovala kolem desíti procent. Zlín se může srovnávat s Olomoucí, kde lidé hlasovali v prosinci, a přišlo jich osm procent (více zde).

Zlínská radnice by z takového výsledku smutná nebyla, prosazuje totiž jiná omezení. Od května začne platit vyhláška, která herny vyhání z centra (více zde).

Podle radních je to vhodné řešení: herny nebudou tolik na očích a ubude jich, přitom z nich ovšem pořád půjdou peníze na sport či kulturu. Teď je to 60 milionů korun ročně.

„Vzpomeňme třeba na alkoholovou prohibici v Americe, také nefungovala. Ti, co chtěli pít, se k alkoholu přes černý trh stejně dostali,“ prohlásil náměstek primátora Ondřej Běták, podle něhož dopadne referendum neúspěšně.

Radnice také odmítá, že by zanedbala propagaci. Její mluvčí Zdeněk Dvořák argumentuje tím, že se informace objevily v magazínu magistrátu, který chodí do všech schránek, jsou na webových stránkách, na vývěskách po městě a budou je hlásit i rozhlasy v místních částech.

„Přestože má radnice k hazardu jiný přístup než iniciátoři referenda, propagaci neopominula,“ je přesvědčený Dvořák.

Výsledky budou v noci na sobotu

Magistrát také připravuje zázemí pro hlasování. Volební místnosti, kde lidé dostanou hlasovací lístky, zůstanou až na jednu výjimku stejné jako u voleb. Bývají také ve školách či školkách, ty zůstanou kvůli referendu v pátek částečně či úplně uzavřené.

„Je třeba, aby byly děti v bezpečí, do volební místnosti ale může přijít úplně každý,“ připomněla zlínská radní Kateřina Francová, která se stará o školství. Částečně uzavřená tak bude například 3. základní škola ve Slovenské ulici.

Výsledky referenda by měly být známé v pátek v noci. „Pokud hlasující rozhodnou o zákazu hazardu, začneme připravovat příslušnou vyhlášku,“ podotkl Daniel Novák z právního odboru magistrátu.

K tomu by bylo třeba, aby se z pětatřiceti procent voličů, kteří přijdou k urnám, většina vyslovila pro zákaz. A současně to musí být minimálně čtvrtina všech voličů.