Slonice Zola je ve čtvrtém měsíci březosti. Slůně by se mělo narodit v létě 2018. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Březí slonice se teď bude učit chodit na váhu, říká ředitel zlínské zoo

  • 1
Budoucí rozvoj zlínské zoologické zahrady podle něj souvisí s chovem slonů. I proto teď ředitel Roman Horský a jeho kolegové chtějí udělat všechno pro to, aby se porod slůněte podařil. „Čeká nás ještě dlouhé období. Březost slonů trvá asi 22 měsíců, my máme za sebou zhruba tři,“ řekl Horský.

Na co budete muset dávat největší pozor?
Musíme hlídat váhový přírůstek slonice Zoly. Mládě při narození váží kolem 100 kilogramů, naším cílem proto bude, aby mělo právě tuto přirozenou váhu. Zola je navíc prvorodička a není příliš robustního vzrůstu. Čeká ji teď další trénink a plánujeme zakoupení váhy pro slony, na kterou se bude muset naučit chodit. Ale to určitě zvládne.

Co bude klíčové, aby vše dobře dopadlo?
Samotný porod. I u slonů je samozřejmě spojen s určitou bolestí. Samice si tuto bolest může v některých případech spojit s mládětem. Rozhodující jsou okamžiky ihned po porodu. Ve výjimečných případech může dojít k odmítnutí nebo i napadení mláděte. Konzultovali jsme to například s lidmi ze zoologické zahrady v americkém Pittsburghu.

Jaké byly jejich rady?
Sloni nejsou zvyklí, že najednou mají něco nového pod sebou na zemi, nedokážou to vyhodnotit. Proto kolegové z Pittsburghu v rámci tréninku zapojují selata, aby si sloni uvědomili pohyb mezi svými končetinami. Objevila se i novinka v podobě psů.

Jak ji vezmou zbylé dvě slonice?
Musíme velmi pečlivě sledovat, co se děje ve stádě. Platí, že dominantní samice je většinou matka. Zola je dnes až druhá za Kali. Uvidíme, jakou roli na sebe bude chtít vzít.

Chystáte pro ni speciální stravu?
Bude třeba ji upravovat tak, aby měla dostatek vápníku a dalších látek. Ideální potrava je přirozená, budeme se snažit, aby maximální krmnou dávku tvořily větve. Málokdo ví, že slonům dáváme tuny okusů ovocných a dalších stromů, které milují.

Je pro vás velká úleva, že celá inseminace opravdu vyšla?
Ani jsme nedoufali, že se to podaří hned napoprvé. Průměrně je šance na úspěch 50 procent. Důležité bylo načasování, slonice mají cyklus po 3,5 až 4 měsících. Museli jsme zkoumat, na kdy Zole vychází, krev se jí odebírala i několikrát denně. To bylo také velmi těžké. Dítě při odběru krve nějak motivujete, u slona jednou ztratíte jeho důvěru a přestane spolupracovat. Chovatelé však celkově odvedli skvělou práci.

Jak jste našli vhodného partnera?
Původně byl určený samec Abu z německé Zoo Halle, který příznivě reaguje na odběr semene. Jenže se dostal do období musth (projev sloní říje), kdy je slon agresivní a jeho produkt nekvalitní. Proto jsme museli použít mražené semeno. Dohodli jsme se s francouzskou Zoo Beauval, která měla k dispozici semeno přímo z Afriky. Jde o fantastický genetický materiál, jenž je nepříbuzný liniím v Evropě. Přivezli jej od deseti samců a vyhodnotili, který je nejlepší, takže nakonec jsme měli „koktejl“ od dvou slonů.