Otrokovický výrobce pneumatik Continental Barum očekává díky oslabení koruny částečné zvýšení příjmů. Ilustrační snímek.

Otrokovický výrobce pneumatik Continental Barum očekává díky oslabení koruny částečné zvýšení příjmů. Ilustrační snímek. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Oslabení koruny firmy ve Zlínském kraji vítají jen velmi opatrně

  • 1
Většina velkých firem ve Zlínském kraji se zaměřuje na export. Připouštějí sice, že si mohou díky nedávnému oslabení koruny vývozem více vydělat. Současně ale upozorňují na to, že se jim zvednou vstupní náklady. Na zvyšování mezd proto nemyslí.

Když minulý týden koruna nečekaně oslabila, Česká národní banka argumentovala tím, že chce pomoci exportním firmám a rozhýbat tuzemskou ekonomiku. S faktem, že euro dnes stojí 27 korun, se ale společnosti ve Zlínském kraji srovnávají různě.

Většina z nich sice potvrzuje, že si vývozem vydělá víc, poukazuje ale také na zvýšené vstupní náklady a další obtíže.

"Protože jsme především exportní firma, znamená to pro nás pozitiva," potvrdil finanční šéf Slováckých strojíren Uherský Brod Vladislav Ondrůšek. "Na druhou stranu se ale zdraží vstupy, zvýší se tlak na zvyšování mezd i snižování cen u zahraničních zákazníků."

Slovácké strojírny loni vyvezly zboží za 53 milionů eur. To ale neznamená, že jim při každém zdražení eura o korunu stoupnou o 53 milionů korun ročně zisky. Osmdesát procent vstupních nákladů je podle Ondrůška závislých na zahraničních dodávkách a tudíž podraží. Opatření centrální banky se tak obrátí i proti vývozcům.

Může to být jen krátkodobý zásah, uvědomují si v Barumu

Mezi společnostmi, jež se orientují především na vývoz, je také Fatra Napajedla. "Budeme mít přebytek z vývozu, i když ne moc významný," připustil šéf plastikářské firmy Pavel Čechmánek.

"S ohledem na charakter naší výroby a strukturu dodavatelů i odběratelů očekávám částečné zvýšení zisku a tudíž i daňového základu," naznačil finanční ředitel otrokovického výrobce pneumatik Continental Barum Miloslav Bjalek.

Krokem centrální banky ale nadšený není, obává se, že může mít jen krátkodobé trvání. Navíc je osamocený. "Nejsem zastáncem takovýchto zásahů rádoby nezávislé instituce," podotkl Bjalek.

A není jediným kritikem. "Všichni podnikatelé říkají, že potřebují hlavně stabilitu, a pak přijde takové rozhodnutí," zlobí se ředitel konzerváren Hamé Martin Štrupl. "Neprojeví se to ve výsledku pozitivně."

ZPS funguje hlavně v eurech, zisk firmě tolik neporoste

Záleží i na tom, v jaké měně výrobci nakupují suroviny, energie, případně splácejí úvěry. Čím menší rozdíl mezi příjmy a výdaji v eurech a v korunách, tím menší dopad na ně zásah banky má.

"Velkou část výdajů platíme v eurech, v korunách hradíme energie, mzdy a odvádíme daně. Takže nemusíme tolik směňovat," vysvětlil finanční ředitel strojírenské společnosti Tajmac-ZPS Jan Kurinec.

Myslí si, že kurz byl příznivý a ZPS stejně jako i jiné firmy silné koruně už odolaly. Přesto většina výrobců bude mít vyšší zisky, záleží ale na tom o kolik. Téměř jisté také je, že zaměstnancům díky tomu přidávat nebudou.

"Zvýšení zisků nebude tak výrazné, abychom mohli přehodnotit finanční plán," upozornil Kurinec.

Elektronika po Vánocích podraží

Lidé navíc musejí počítat s tím, že po zásahu centrální banky podraží řada druhů zboží. A skutečnost, že se za poslední týden výrazně zvýšil odbyt elektroniky, jasně ukazuje, že o tom vědí. Velkoprodejci, závislí především na dovozu, to vítají.

Třeba zlínský HP Tronic se sítěmi elektroprodejen Euronics a Proton očekává v následujících týdnech i díky blížícím se Vánocům mnohem lepší tržby než v posledních letech.

"Lidé pořád čekali, až bude zboží levnější, ale levnější už nebude," vzkázal mluvčí HP Tronic Bohuslav Komín.

Kvůli oslabení koruny společnost nakupuje většinu výrobků dráž, nicméně zásah vítá, protože má okamžitý dopad na vyšší odbyt. Do Vánoc vyprodá zboží za staré ceny, potom je zvedne o 5 až 10 procent.

Teprve pak se ale ukáže, zda krok centrální banky bude mít dlouhodobější efekt, zda rozhýbá spotřebu. Lidi totiž může zdražení zase odradit, na což upozorňují také ekonomové.

"Obchodníci budou mít z hlediska tržeb silný listopad a slabý leden. V povánočních týdnech se buďto nebude prodávat, protože nebude co, nebo proto, že budou v nabídce chybět tradiční povánoční slevy," nastínil hlavní ekonom UniCredit Bank Czech Republic Pavel Sobíšek.

Zdražení se nevyhne ani zpracovatel čaje a kávy

Negativně oslabení koruny vnímá i firma Oxalis ze Slušovic, jež se zabývá nákupem, zpracováním i prodejem čaje a kávy.

"Káva ani čaj u nás nerostou, takže pokud bude opatření centrální banky platit delší dobu, budeme muset zvýšit ceny. Počítám, že v řádech procent a nejdříve na jaře příštího roku," řekl majitel společnosti Oxalis Petr Zelík.

Pomoci si může tím, že míchané aromatizované čaje i kávy také vyváží. Loni činily tržby z exportu 35 milionů korun, jež se teď asi zvýší.

Centrální banka se o mírné zvyšování cen snaží ze všech sil, protože hrozí jejich snižování. To by podle ní mohlo vést k ekonomickému útlumu: podniky by méně vydělávaly, propouštěly lidi a klesala by poptávka.