Hotel Podhoran se nachází na Masarykově náměstí v Bystřici pod Hostýnem hned...

Hotel Podhoran se nachází na Masarykově náměstí v Bystřici pod Hostýnem hned naproti kostelu. | foto: Luděk Ovesný, MF DNES

Hotel Podhoran, z něhož je ubytovna, zůstává majiteli. Dluh splatil

  • 1
Na poslední chvíli zabránil majitel prodeji hotelu Podhoran v Bystřici pod Hostýnem. Budova, v níž provozuje ubytovnu pro chudé, měla jít do dražby, které se hodlala zúčastnit i radnice. Dlužnou částku Radovan Křemeček zaplatil jen několik hodin před začátkem.

„S takovým průběhem jsem počítal, zkusit jsem to ale musel. Riziko v případě prodeje by bylo obrovské,“ reagoval starosta města Zdeněk Pánek.

Dražba byla naplánovaná už podruhé. Hotel se do ní dostal kvůli dluhu u společnosti RWE, který dosáhl zhruba 130 tisíc korun (více zde).

„Kvůli tomu si rozhodně nenechám vzít hotel, neblázněte,“ reagoval tehdy Křemeček.

Krátce před termínem první dražby, který byl na konci června, zaplatil polovinu dluhu, čímž získal další čtyři měsíce.

Za Podhoran chtěl 25 milionů, radnice nabízela mnohem méně

Radnice se na dražbu chystala v obou případech. Získat budovu se snaží už několik let a považuje to za svou prioritu. S majitelem se ale nedohodla na ceně.

Původně ji městu nabídl za 25 milionů s tím, že má zájemce, který ji chce koupit a provozovat v ní ubytovnu. Nikdy neodtajnil jeho jméno a ubytovnu nakonec začal provozovat sám.

Dovezl do ní téměř stovku lidí, převážně Romů. Prakticky okamžitě se ve městě začaly množit případy drobných krádeží v obchodech, rvaček, ale i šikany ve škole.

Radnice za Podhoran opakovaně nabídla částku o zhruba 10 milionů nižší (více zde).

Dnes je hotel naplněný podle odhadu pouze z 60 procent a většinu osazenstva tvoří rodiny s dětmi.

Systém vyplácení dávek nefunguje

Naději městu dala loňská novela zákona o sociálních dávkách. Radnice podle ní sama rozhoduje, komu má stát vyplácet dávky na bydlení. Záhy se ale ukázalo, že v praxi nefunguje, a dodnes se nic nezměnilo.

„Prakticky každý měsíc nároky na dávky zamítáme a stát je pořád dokola vyplácí,“ konstatoval Pánek.

Před časem město podalo návrh na insolvenci, protože nárokuje přibližně 20 tisíc za rekreační poplatek od ubytovaných. Ten nyní řeší Vrchní soud v Olomouci.

Věřitelů je na budově zapsaných víc, kromě fyzických osob, které půjčily podle výpisu z katastru dohromady 13 milionů korun, je to i Česká správa sociálního zabezpečení.