Zlínská radnice se chce pustit do obchodování s odpady. (Ilustrační snímek)

Zlínská radnice se chce pustit do obchodování s odpady. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Zlínská radnice chce podnikat, konkurovala by nadnárodním společnostem

  • 4
Radní ve Zlíně chtějí rozdělit společnost Technické služby a jedné části umožnit podnikání v komunálních odpadech. Město by tak konkurovalo velkým nadnárodním společnostem. Jde o velký byznys a drsné konkurenční prostředí.

Podobné podnikání ze strany městských společností není v Česku zatím moc rozšířené. Vedení zlínské radnice se toho ale neobává. "Máme co nabídnout a čím konkurovat," prohlásil náměstek primátora Aleš Dufek.

Plán radnice je jasný. Současné Technické služby Zlín, jejichž stoprocentním vlastníkem je město a které jsou jednou z klíčových městských společností, rozdělit na dvě firmy.

Jedna část bude nadále pracovat pro obyvatele Zlína. To znamená, že stejně jako dnes bude svážet a likvidovat odpad, uklízet cesty a veřejná prostranství, zajišťovat zimní údržbu, provozovat veřejné osvětlení, městská parkoviště, tržiště nebo veřejné toalety.

Druhá společnost pak vstoupí na trh s odpady a bude získávat zakázky i z jiných měst a obcí. To znamená usilovat více než dosud o svoz a likvidaci odpadu z okolí. Českou republiku si dosud v komunálních odpadech rozděluje asi deset hlavních hráčů. Ve Zlínském kraji mimo jiné třeba Marius Pedersen nebo Rumpold.

Už nyní sváží odpady z obcí v okolí

"Každý nový podnikatel je pro nás konkurentem," reagoval na plány Zlína ředitel uherskobrodské provozovny Rumpoldu Miroslav Žmolík. "Zlínská společnost je navíc na kvalitní úrovni," zhodnotil.

Technické služby Zlín mají totiž na takové podnikání potřebné vybavení, prostředky i pracovníky. Už teď sváží odpad nejen ze všech městských částí, ale i dalších 35 obcí v okolí. Mezi ně patří třeba Březolupy, Sazovice, Hvozdná, Přílepy nebo Kašava.

A to je právě velký problém. Společnost totiž musí dodržovat platné evropské normy. A ty říkají, že jako městská organizace musí zhruba devadesát procent zakázek dělat pro svého vlastníka, kterým je město.

Rozdělením by ale tato povinnost pro nově vzniklou firmu měla zmizet. To znamená, že by bez obav mohla podnikat a zvyšovat svůj zisk.

"Všechny obce si chceme udržet a připojit k nim další," vysvětlil ředitel Technických služeb František Kostelník. V České republice se podobným směrem moc obcí zatím nevydalo. Zkušenosti ale mají třeba v Pardubicích.

Tam vytvořili z Technických služeb dceřinou akciovou společnost už před šesti lety. A její náplň je jasná. "Většinu práce děláme pro cizí zákazníky," potvrdil ředitel firmy Jiří Strouhal.

Nikdo neví, jestli bude společnost konkurenceschopná

Ve Zlíně by to navíc znamenalo, že o místo nepřijde žádný ze současných téměř 190 zaměstnanců Technických služeb. Což je také jeden z důvodů, proč radnice tento krok plánuje.

"Společnost stagnuje, a pokud bychom nevstoupili na trh, museli bychom zřejmě propouštět," vysvětlil Dufek. Někteří odborníci ale varují, že současný trh s komunálním odpadem je závislý na ceně.

To znamená, že hlavním kritériem, na základě kterého obce vybírají svozovou firmu, je nabídnutá cena. A je otázka, zda zlínská společnost bude schopná v těchto soutěžích vítězit.

Rozdělení Technických služeb navíc musí schválit zastupitelé. Zabývají se tím už více než rok a jasno stále nemají. I proto se na posledním jednání zastupitelstva strhla kolem Technických služeb více než hodinová debata.

"Lepší varianta, jak vyhovět evropským normám, asi není," připustil opoziční zastupitel za ODS Miroslav Hladík. "Ale nemáme k tomu dostatek informací ani materiálů," zdůraznil.

I další strany mají na plán radnice jiný názor. "Není třeba Technické služby dělit. Stačilo by převést pod ně oddělení městské zeleně," naznačila Eva Štauderová z hnutí M. O. R.

Ani ona nemá podle svých slov dostatek informací k tak důležité změně. I kdyby zlínští zastupitelé rozdělení Technických služeb schválili, obyvatele města uklidňují, že na cenách svozu odpadu se změna neprojeví.

"Pokud bychom nevstoupili na trh, museli bychom zřejmě propouštět," uvedl Aleš Dufek náměstek primátora a doplnil: "Stačilo by převést pod Technické služby městskou zeleň."