Radek Březina u zlínského soudu (2015).

Radek Březina u zlínského soudu (2015). | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Lihový boss Březina žaluje detektiva, kterému nabídl úplatek

  • 3
Lihový boss Radek Březina, který dostal definitivní trest 13 let vězení, zkouší zpochybnit policii. Podal trestní oznámení na kriminalistu, který mu prý za úplatek nabídl likvidaci důkazů.

Když se v lednu 2013 vrátil tehdejší detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiří Komárek z vazební věznice v Olomouci, kde navštívil Radka Březinu, sepsal o tom zápis.

Jeho součástí bylo, že mu měl lihový boss nabídnout úplatek 10 milionů korun, pokud zmanipuluje důkazy a jednu z největších kauz daňových úniků ovlivní v jeho prospěch.

Tím si Březina přitížil. Policie se začala zabývat otázkou, zda neovlivňuje svědky, což se nakonec prokázalo, protože při prohlídce cely u něho našla řadu poznámek v tomto duchu. A i tento případ směřuje k soudu.

Březina se svými obhájci chce však čtyři roky starou návštěvu aktuálně využít ve svůj prospěch. Tvrdí, že šlo o policejní provokaci, která mu měla přitížit.

„Řekl mi (detektiv Komárek), že není těžké zlikvidovat důkazy a že může udělat i to, že do případu nepřiřadí záznamy, které by nám přitížily,“ vypověděl Březina u Vrchního soudu v Olomouci, který mu minulý týden potvrdil třináctiletý trest.

„Ve mně to vzbudilo odhodlání nabídnout mu úplatek. Byla to ale provokace, on chtěl získat nahrávku, jak mu nabízím úplatek,“ doplnil.

Trestní oznámení padlo týden před odvolacím soudem

Březina si ve vazbě vedl deník, v němž si poznámky o schůzce zapsal. Odvolává se na ně, protože si je psal pro sebe, a tudíž neměl důvod lhát. Letos v květnu podal na Komárka trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele a bude se jím zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

„Po návštěvě ve vazbě měl být tento policista ze všech kauz mého klienta vyloučen jako podjatý, mezitím dál zasahoval do otevřených věcí a vyšetřování řídil. Tím by se měl někdo zabývat, není to v pořádku,“ míní Březinův obhájce Mario Hanák.

Upozornil i na to, že Komárek přišel za Březinou do cely sám, bez dalších policistů i vědomí obhájců.

„To je hodně nestandardní. Klient má právo, když je omezen na svobodě, aby se veškerých úkonů účastnil i obhájce,“ podotkl Hanák.

„V současné době nebudeme zveřejňovat žádné informace,“ řekla mluvčí GIBS Radka Šándorová k prověřování trestního oznámení.

Hanák ho podal 30. května, tedy zhruba týden před tím, než kauzu daňových úniků za skoro 6 miliard korun začal v odvolacím řízení projednávat Vrchní soud v Olomouci.

Při jednání se Hanák i Březina o návštěvě zmínili, avšak od soudce jen dostali výtku, proč trestní oznámení podali tak pozdě, když jde o více než čtyři roky starou událost.

Kritik reorganizace už u policie nepůsobí

Komárek býval šéfem ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Před časem policii opustil.

Aktuálně je stíhaný v jiném případu. Podle GIBS porušil zákony, když veřejně a ještě ve služebním poměru řekl, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z „brutálního úniku informací“.

Komárek patřil k velkým kritikům reorganizace části policie, kvůli tomu od sboru odešel. Státní zástupce Miroslav Stoklásek, který dozoruje Březinovu kauzu, je ale přesvědčený, že vyšetřování proběhlo tak, jak má, a že jde jen o účelovou obhajobu.

Podle něho Komárek nepůsobil v Březinově kauze ovlivňování svědků, do něhož spadá i nabízení úplatku, ale dál okrajově řešil daňové úniky.

„Kdybych to vzal ad absurdum, tak nabídkou úplatku od obviněných by se daly z vyšetřování vyšachovat všechny orgány činné v trestním řízení. Pak by to mohlo dojít tak daleko, že by neměl kdo vyšetřovat,“ nastínil Stoklásek.

„Obhajoba se snažila smíchat všechno dohromady, je ale třeba rozlišovat jednotlivá řízení a jejich fáze,“ doplnil Stoklásek.

Nabízení úplatku nemůže zvrátit verdikt v kauze daňových podvodů s lihem. Otázka ale je, zda se nepromítne do případu ovlivňování svědků, která je stále v přípravném řízení před podáním obžaloby.

Březina se podle žalobce prostřednictvím motáků přes své příbuzné snažil ovlivnit za pomoci úplatků výpovědi lidí ve svůj prospěch.