Radek Březina u olomouckého krajského soudu. (7. 7. 2014)

Radek Březina u olomouckého krajského soudu. (7. 7. 2014) | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Táta nám s lihovými podvody nepomáhal, ohradili se bratři Březinovi

  • 3
Radek a Tomáš Březinovi ve středu u olomouckého soudu odmítli, že by jim s jejich mimořádně rozsáhlými lihovými podvody pomáhal jejich otec Vladimír. Zpochybnili tak výpověď dalšího obžalovaného Lubomíra Kaláče, který dříve býval jejich blízkým spolupracovníkem.

Kaláč u soudu mluvil o tom, že Vladimír Březina měl být u příprav utajeného lihovaru ve Stojčíně na Pelhřimovsku (více zde).

„Je to lež. Nepamatuji si, že by tam byl,“ tvrdil u soudu Radek Březina, který byl podle obžaloby hlavou lihové mafie, jež stát připravila na daních nejméně o 6,7 miliardy korun.

Podle Kaláče měl Vladimír Březina řešit u lihovaru pažení jámy a izolaci střech. Jeho syn Radek ho hájil tím, že šlo o důlní dílo, s jehož realizací se obrátil na Vysokou školu báňskou v Ostravě.

Pozastavil se nad tím, že Kaláč jeho otce zmínil až při své desáté výpovědi. A vzápětí si to i sám vysvětlil.

„Dostal obvinění z praní špinavých peněz, kde je hlavní podezřelý můj otec. Účelem obvinění je dokázat, že otec o mých černotách věděl. Kaláč si vymyslel, aby tam mohl být spolupracující obviněný a už vám neměl co prodat,“ vysvětloval Březina.

Na mysli měl necelý měsíc staré obvinění sedmi lidí, kteří jsou podezřelí z toho, že legalizovali majetek z lihových podvodů. Hlavním obviněným je právě Vladimír Březina, dalšími jsou jeho synové i Kaláč (více zde).

„Nechápu, proč je otec zatahován do stavby lihovaru ve Stojčíně. Nemám důvod ho hájit. Je ve vazbě v souvislosti s mými výpověďmi, v nichž jsem popisoval legalizaci výnosů z trestné činnosti,“ přidal se Tomáš Březina.

Ve Stojčíně měl původně vyrůst utajený lihovar, nakonec tam vznikl sklad, kde bylo kolem milionu litrů nezdaněného lihu. Lihovaru měl šéfovat Kaláč, který to však přímo nepřiznal.

Dřív spolu objížděli noční podniky, teď jdou proti sobě

Sourozenci Březinovi ve středu reagují na jeho několikadenní výpověď a vytýkají mu řadu nepřesností až lží s tím, že v případu figuruje jako spolupracující obviněný.

„Na začátku hodil všechno na bratra a na mě. On byl na svobodě, mohl si nakrást a prodat líh, posbírat peníze od zákazníků,“ řekl Radek Březina.

Policie podnikla zátah na lihovou mafii na podzim 2012 a bratři Březinovi skončili ve vazbě. Postupně objevila řadu velkých skladů po celé republice, například ve Valašském Meziříčí, Olomouci, Hrobicích nebo Stojčíně.

Kaláč byl pravou rukou Radka Březiny, teď jdou však u soudu proti sobě.

„Navštěvovali noční podniky, bordely, jezdili jsme na autosalony, na závody,“ popsal jejich přátelství Tomáš Březina.

Potvrdil také, že skupina kolem jeho bratra měla tajnou stáčírnu lihu ve skladu v Duchcově.

„Zpracovával tam část vyčištěného lihu a vyráběl tam padělky zahraničních koňaků. Personál stáčírny byl v roce 2002 převeden do Likérky Drak,“ řekl Tomáš Březina, který v případu také vystupuje jako spolupracující obviněný.