VIDEO: Dýchání z úst do tlamy. V Kroměříži oživovali psího figuranta

  • 26
Když zkolabuje pes, rozhoduje stejně jako při záchraně člověka každá vteřina. Na program sobotní myslivecké výstavy v Kroměříži proto zařadili ukázku psí resuscitace. Jako figurantka posloužila šestiletá fenka německého ohaře jménem Kijivu.

Je to hodně nevšední pohled. Zatímco fenka německého krátkosrstého ohaře leží na boku, sklání se nad ní psí záchranář Lubomír Hajný a veterinář Jakub Novák. První jmenovaný jí stisky hrudníku masíruje srdce, druhý zvířeti dává umělé dýchání.

„Chovatelé často nevědí, jak si v případě kolapsu psa poradit, panikaří. Jde o stresové situace, které nastávají z ničeho nic. Stejně jako u lidí při nich přitom rozhoduje čas,“ nastínil důvod pořádání názorných přednášek Novák.

K resuscitaci je potřeba přistoupit ve chvíli, kdy zvíře leží bezvládně na zemi, nezvedá se mu hrudník a tedy nedýchá. Nejdříve se musí psovi vyčistit dýchací cesty a zjistit, jestli nekrvácí. Poté se zvířecí pacient položí na pravý bok a začíná masáž srdce a dýchání z úst do tlamy.

„Musíte patnáctkrát hluboce stlačit hrudník psa oběma rukama. Poté zvířeti chytnete tlamu, celou pusou ji obejmete a vdechnete do ní a zároveň i do nosu vzduch. Ten nesmí unikat bočními pysky. Postup je potřeba neustále opakovat, dokud se pes neprobere, nebo vám nedojdou síly,“ vysvětlil přihlížejícím návštěvníkům Novák.

Pes v bezvědomí? Je nutné odhodit strach

Šestiletá fenka Kijivu mezitím zůstává pokojná. Jen občas při zásahu mírně nadzvedne hlavu a rozhlédne se po okolí. „Pes má za sebou canisterapeutické zkoušky, při kterých se učí poslušnosti a klidu. Je tedy schopen roli figuranta vydržet. Samozřejmě vše děláme s citem, abychom zvířeti neublížili,“ podotkl Hajný.

Chovatele poté vyzval, aby byli zodpovědní a psy nevystavovali zbytečnému riziku. „Zvíře by například neměli navolno pouštět poblíž železniční trati nebo silnice, kde je může srazit vlak nebo auto,“ poukázal.

Když přesto pes upadne z nějakého důvodu do bezvědomí, je nezbytné odhodit strach. „Zase je to obdobné jako u lidí. Když vidíte člověka, který zkolabuje, ne každý mu chce pomoct. Bojí se, že to nebude umět. Stejně tak u zvířat. Pokud ale nic neuděláte, nedáte psovi žádnou šanci přežít,“ upozornil Hajný.

Návštěvníci kroměřížského výstaviště Floria se od obou odborníků také dozvěděli, jak se zachovat v momentech, kdy pes vykazuje známky otravy nebo ho poštípají včely či vosy. Pokud je to možné, vždy je při podávání první pomoci dobré mít na telefonu také veterinárního lékaře, který může chovateli na dálku radit.