Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Policie je po střelbě v Brodu obezřetnější, v terénu má hlídky se samopaly

  • 26
Nejlepší neprůstřelné vesty, balistické štíty, brokovnice či samopaly. Takové je vybavení vybraných policejních hlídek, které křižují Zlínský kraj. Při závažných událostech, jakou byl třeba loňská střelba v Uherském Brodě, mohou díky tomu zasáhnout okamžitě a kdekoliv.

Když na konci února loňského roku šílený střelec v Uherském Brodě zavraždil osm lidí a pak i sám sebe, čekala místní policie přes hodinu na zásahovou jednotku, která jela auty z Brna (hodnocení policejního zákroku čtěte zde).

Policie ve Zlínském kraji proto nyní změnila taktiku a rozhodla se zavést takzvané prvosledové hlídky.

Mají mít funkci zásahové jednotky, která v kraji zde schází. Jsou špičkově vycvičené, akční a schopné vypjaté situace včas a profesionálně řešit.

„Přistoupili jsme k tomuto řešení po zkušenostech v Uherském Brodě, přestože je to finančně nejnáročnější varianta,“ uvedl krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček.

Tento systém ochrany obyvatel funguje ve Zlínském kraji od začátku roku. V ulicích je neustále sedm až deset dvoučlenných hlídek. Celkem je na tento výkon služby vyčleněno 77 policistů, kteří se střídají na směnách.

„Soustředíme se hlavně na zalidněné okresy Zlín a Vsetín,“ podotkl Tkadleček.

Hlídky však mohou být povolány kamkoli po celém kraji i za jeho hranicemi, když to bude potřeba.

Při střelbě na exekutory dorazily hlídky za deset minut

Svoji ostrou premiéru si odbyly před zhruba dvěma týdny, kdy zasahovaly v Napajedlích.

Muž v bytě tam vystřelil na dva exekutory, kteří mu přišli zabavit majetek. Naštěstí stihli utéct. Útočníkovi další agresi rozmluvil policejní vyjednavač (více o případu zde).

Do Napajedel se sjely tři hlídky, které byly právě nejblíže. Na místo dorazily za asi deset minut.

„Operační důstojník je podle GPS vidí na mapě. Pokud nastane nějaká události, kde jsou ohroženy životy či zdraví lidí, pošle je tam,“ přiblížil náměstek policejního ředitele pro vnější službu Bohdan Varyš.

Hlídky mají odborný výcvik i vybavení na vysoké úrovni, které stojí nemalé peníze.

Třeba zmíněná neprůstřelná vesta s nejvyšší balistickou ochranou vyjde na 23 tisíc korun. Drahé jsou také průhledné balistické štíty.

„Chceme, aby měli policisté dostatečný komfort a byli i v bezpečí,“ doplnil Varyš.

Jejich další výbava je také velmi slušná, zejména arzenál, který mají k ruce: kromě osobní zbraně mají brokovnici, samopal a taser. Vedení policie hlídky ještě postupně dovybavuje, na jaře by měly být všechny v „plné zbroji“.

Brodské tragédii by ani hlídky zřejmě nezabránily

O tom, že nejde o přehnané řešení, je kromě policie přesvědčený také starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar. Zavedení prvosledových hlídek po děsivé zkušenosti z loňského února jednoznačně vítá.

„Určitě je to vynikající řešení,“ nepochybuje Kunčar.

„Bavili jsme se o tom s policií hned po neštěstí v Uherském Brodě. Jsem rád, že se podařilo tak rychle zřídit hlídky, které jsou nepřetržitě k dispozici.“

Zároveň však Kunčar upozorňuje, že i kdyby fungovaly už v době řádění šíleného střelce, v jeho nečekaném a děsivém činu by mu patrně nedokázaly zabránit.

„Asi by se na tragické události nic nezměnilo. Byla by ale zřejmě lépe a rychleji uzavřena,“ myslí si starosta Uherského Brodu.

„Hlídky jsou schopné ve velmi krátké době reagovat na zavolání. Zvýší se tak efektivita zásahu,“ potvrdil Tkadleček.

Současně jde o náhradu za regulérní zásahovou jednotku, která je na Moravě zřízená pouze v Brně v Ostravě. Zlínský kraj o ni po střelbě v Brodě hodně stál, lobbovali za ni také regionální politici. Nakonec ale z jejího zřízení i z finančních důvodů sešlo.

„Momentálně necítíme potřebu, aby vznikaly zásahové jednotky ve všech krajských ředitelstvích,“ prohlásil policejní prezident Tomáš Tuhý. Podle něho jsou prvosledové hlídky dostatečně účinné.