Dým po výbuchu byl vidět i z Valašských Klobouk vzdálených asi sedm kilometrů.

Dým po výbuchu byl vidět i z Valašských Klobouk vzdálených asi sedm kilometrů. | foto: Město Valašské Klobouky

Rok po výbuchu muničního skladu zůstává mezi lidmi strach, otázek neubylo

  • 4
V pátek uplyne rok od chvíle, kdy 16. října 2014 explodoval jeden ze skladů muničního areálu ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku. Ani po roce není prostor prázdný, policie nezná viníka a lidé ani firmy nedostali od státu odškodnění. K areálu se ve čtvrtek vypraví prezident Miloš Zeman.

V malé valašské obci kousek od chráněných Bílých Karpat se vystřídala řada státníků. Problém s muničními sklady tady řešili ministři vnitra, obrany, financí i premiér vlády. Teď přijíždí dokonce prezident.

Smutným faktem ale zůstává, že celá kauza, která natrvalo změnila životy stovek lidí, je i přesto stále obestřená nezodpovězenými otázkami.

1. Kdy zmizí nejistota?

Odpověď je v tomto případě jasná. Toho pocitu se zřejmě nikdy nezbaví. Obyvatelé Vlachovic, Haluzic nebo Lipové se k loňským výbuchům při debatách často nevracejí. O to víc je mají uložené v paměti. Čtvrteční ráno 16. října 2014 jim v životě udělalo znatelnou čáru.

„Každý je jinak citlivý, ale nejistotu cítíme všichni,“ prohlásila ředitelka vlachovické mateřské školy Hana Sporková.

Ohlušující detonace se z muničního skladu ozvala před desátou ráno a po ní přišly další. Slyšet byly sedm kilometrů daleko. Mohutná tlaková vlna rozbíjela okna v sousedních obcích (první článek o výbuchu čtěte zde).

Ze školy, z práce i z domova musely odejít stovky lidí. „Tlaková vlna nám zkroutila profily na stropě, celý sklad se nadzvednul a všichni jsme leželi v jednom koutě. To nezapomenete,“ svěřil se Rostislav Kašša z Vrbětic.

Po dvanácti měsících jsou škody napravené a tomu, kdo o nich neví, při průjezdu obcí výbuchy nic nepřipomene. Ve Vlachovicích i okolí se ale už rok pohybují policisté i vojáci. Je jich tolik, že pocit nejistoty alespoň trochu mírní.

2. Proč stát nevyplatí odškodné?

Protože úřednický systém je zdlouhavý a lidský přístup je mu cizí. Jak jinak si vysvětlit, že stát ani v takto extrémním případě nedokáže udělat výjimku a uzpůsobit postupy, pravidla a nařízení?

Na adresu Zlínského kraje přišlo 136 žádostí o odškodnění. Většina je od lidí, kteří chtějí proplatit vyšší náklady na cestování, protože čtyři měsíce objížděli uzavřenou cestu mezi Haluzicemi a Lipovou. Firmy zase žádají peníze za ušlý zisk a nucené přerušení výroby.

Ze zmíněného počtu prošlo přes kraj úspěšně pouhých 38 žádostí.

„My máme počkat, až bude znám viník, a náhradu žádat po něm. Do té doby se ale může stát, že zkrachujeme,“ upozornil Dalibor Olšák, který vlastní kus lesa přímo v areálu muničních skladů.

Co bude se zbytkem žádostí, nikdo neví. Otázka je, kdo o tom vůbec rozhodne. Kraj tvrdí, že všechno poslal na ministerstvo vnitra.

Jeho mluvčí Petra Kučerová sice potvrdila, že s krajem intenzivně komunikují, nicméně výsledek je pořád nulový.

„O dalším postupu odškodnění se jedná,“ konstatovala.

Krajští zastupitelé upozorňují, že žádosti zdržuje ministerstvo financí. To zase tvrdí, že žádnou žádost nedostalo a odškodnění ani nemá možnost vyplácet.

„Vadí nám to. Je to politikum nebo byrokracie, protože na finance jsme urgenci posílali, ale odpověď nemáme,“ zdůraznil krajský náměstek Jaroslav Drozd.

Prezident Miloš Zeman ve středu slíbil, že se obou ministrů na vzájemnou spolupráci zeptá.

3. Kdo je viníkem?

Možností je víc, ale žádnou z nich nelze v tuto chvíli označit za pravděpodobnou.

Policie pracuje s několika verzemi a oba výbuchy vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.

Spekulace hovoří o tom, že zodpovědnost nesou dva mrtví zaměstnanci firmy Imex Group, samotný majitel společnosti Petr Bernatík, Vojenský technický ústav jako pronajímatel areálu, dosud neznámé osoby i stát, který dopustil chaos v byznysu s výbušninami.

Zlínský státní zástupce Leo Foltýn uvalil na případ informační embargo. Neřekne, jestli vyšetřování pomohly výpovědi brigádníků ostravské firmy, kteří byli nedaleko explodovaného skladu. Neřekne, jestli se oba výbuchy liší. A nepopíše ani místa činu, protože se k nim kriminalisté nedostali.

Spekulací je proto dost. Jedna je ale prakticky pořád stejná. Mluví o tom, že druhý výbuch rozhodně nebyl náhodný.

Možné například je, že po první explozi byl v areálu vypnutý bezpečnostní systém. Pak by si někdo mohl ze skladů odnést zbraně a krádež výbuchem zamaskovat.

Jiná varianta říká, že po prvním výbuchu pyrotechnici likvidovali munici i přímo v areálu, přičemž část mohla odletět až na sklad s číslem 12. Zatím jde ale o nepodložené dohady.

Prezident Zeman už má názor jasný. „Šlo zřejmě o úmyslný trestný čin, protože dva výbuchy za sebou pravděpodobně nebyly náhodné,“ oznámil Zeman.

4. Co bude s areálem dál?

Nejbližší minimálně dva roky nic. Ze čtyřicítky skladů stihla policie zkontrolovat a vyvézt dvacet osm. Vyvézt zbytek bude trvat zřejmě až do března příštího roku.

Pak se k vybuchlým skladům dostanou vyšetřovatelé. Až skončí, což může trvat i měsíce, začnou pyrotechnici s důkladnou očistou.

Z celého prostoru, který má téměř 400 hektarů, musejí odstranit zbytky rozházené munice. Stát to bude stamiliony korun a dříve než za rok hotovo určitě nebude.

Přestože areál bude vyčištěný, nikdo dnes neřekne, jestli o něj vůbec bude ještě zájem. Jediné plány s ním má majitel.

„Je v zájmu podniku ponechat si tři objekty muničních skladů pro vývojovou a zkušební činnost,“ oznámil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Ministr Milan Chovanec místnímu petičnímu výboru v úterý slíbil, že výbušniny už se tady skladovat nebudou. „To nás potěšilo. Jediné, co chceme, je, aby tady už konečně byl klid,“ prohlásil Rostislav Kašša.