Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Čeští studenti soutěží s podnikatelskými startupy, zájem je velký

  • 0
Studenti středních škol v celé republice, kteří mají zájem pustit se do podnikání, dostali unikátní možnost uvést svůj nápad do života. Mezi postupujícími nápady ve Zlínském kraji je třeba výroba speciálních čelenek, doučovací služby, kdy se starší studenti věnují mladším, nebo kongresové centrum v Kroměříži.

Mají plnou hlavu nápadů, zlepšovacích, neotřelých i téměř šílených. A teď je mohou uvést do života a vyzkoušet si, co ve skutečnosti obnáší podnikání. Akce Soutěž a podnikej je určená pro středoškoláky, kteří se chtějí pustit do vlastního projektu. Dává jim k dispozici prostor i tým odborných mentorů, kteří je nenechají padnout.

Historicky první ročník soutěže oslovil 116 týmů z celé republiky, z nich 61 postoupilo dál.

„To, myslím, dokazuje, že je o brzký rozjezd vlastního startupu velký zájem,“ podotkl jeden z autorů soutěže Martin Vítek.

Ty, které do užšího výběru nepostoupily, obvykle přesahovaly časové možnosti středoškoláků. A odvádět je od studia cílem soutěže není.

Pro začátek stačila myšlenka, teď mají studenti zhruba dva měsíce na to, aby ji rozpracovali. Třeba u kongresového centra je nutné zjistit, jestli by se uživilo.

„To znamená udělat průzkum trhu, najít cílovou skupinu. Koho se ptát, s tím poradí studentům mentor,“ popsal Vítek.

Kdo chce vyrábět konkrétní věc, ten zase v těchto dnech chystá prototyp.

Na začátku prosince se všichni sejdou ve zlínské vile Tomáše Bati a nejlepší nápad půjde do republikového finále.

Mezi cenami je třeba cesta do Chicaga

Mentorů je ve Zlínském kraji osm na devět soutěžních týmů, které mohou mít od jednoho do tří členů. Původně přihlášených bylo 16 a na mapě kraje jsou rovnoměrně rozprostřené.

„Jde o to, nedovolit jim udělat zásadní chybu, poradit jim, jak projekt zefektivnit, co podchytit,“ řekl Pavel Velev z Nadace Tomáše Bati, která je jedním z partnerů soutěže.

„Je zaměřená na byznys, tím se liší od jiných soutěží pro středoškoláky a je to dobře. Mladí lidé mají výborné nápady a navíc odvahu,“ dodal.

Ačkoliv ceny pro vítěze jsou lákavé, patří k nim třeba desetidenní cesta do Chicaga, nejcennější je právě čas, který mladí lidé nad projektem stráví. Tady totiž nejde o hru.

„Možností, jak jejich nápad může dopadnout, je celá řada. Třeba zjistí, že kongresové centrum nemá smysl, ale je poptávka po dvacetipokojovém hotelu. A třeba najdou partnera, s nímž se do toho pustí,“ naznačil Vítek.

Nebo se ukáže, že nápad je dobrý, ale realizovat ho musí úplně jinak, než plánovali.

Mentory jsou podnikatelé a experti

Mezi mentory jsou podnikatelé a experti z nejrůznějších odvětví, ekonomové, právníci, majitelé soukromých firem i lidé z nadnárodních společností.

Organizátorům se podařilo pro soutěž nadchnout víc než třicet firem a podnikatelů v Česku i USA, kteří se staly partnery soutěže a pomáhají ji financovat, stejně jako soukromí dárci.

Vítek, pětadvacetiletý rodák ze Zlína, ji vymyslel s kolegou Davidem Friedlem. Má ze sebou studium managementu v americkém Chicagu a loni v zemi rozjel takzvaný crowdfunding neboli financování z veřejnosti, které pomáhá začínajícím podnikatelům nebo třeba umělcům (více zde).

„Princip soutěže je náš, ten jsme vymysleli, ale postupy jak začít podnikat jsou samozřejmě známé, ty jsem se naučil ve škole,“ podotkl Vítek.