Letoun L 610

Letoun L 610 | foto: Jan Karásek, MAFRA

Prototyp legendárního letounu L 610 se stane atrakcí pro turisty

  • 4
Historicky první vyrobený letoun L 610, naděje i chlouba kunovického výrobce letadel Let, se ve středu začal stěhovat. Přemístí ho z Kunovic do bývalého cukrovaru ve Starém Městě, kde se stane atrakcí pro turisty.

První opouštělo areál bývalého Letu Kunovice křídlo letounu L 610. Do jeho výroby v minulosti vedení i zaměstnanci vkládali obrovské naděje, které se ale nikdy nepodařilo naplnit. Firma se naopak dostala do obrovských existenčních potíží, ze kterých se už pod novým názvem i majitelem úspěšně dostává.

"Sériová výroba L 610 nebyla nikdy zahájena. Ukončení programu tohoto letadla je definitivní, podnik do budoucna neplánuje jeho oživení," vysvětlila Ilona Plšková, generální ředitelka bývalého Letu Kunovice. Kdysi známý podnik se dnes jmenuje Aircraft Industrie a většinovým majitelem je ruský těžařský gigant Ural Mining and Metallurgical Company.

Stěhování letounu L 610 z Kunovic do Starého Města.
Stěhování letounu L 610 z Kunovic do Starého Města.
Stěhování letounu L 610 z Kunovic do Starého Města.

Historie  L 610 započala v osmdesátých letech minulého století. Byla to doba, kdy se plány Letu "malovaly" v tehdejším Sovětském svazu. Jeho zástupci tehdy přišli s rozhodnutím, aby Let vymyslel a vyrobil po letadle L 410 nový letoun, větší a odolný největším ruským mrazům. Technici a dělníci na Slovácku velmi složitý úkol zvládli a letadlo "dostali" až do vzduchu. Právě tento letoun ve středu po částech Let Kunovice opouštěl.

V současnosti si stěží někdo představí, jak obrovská hrdost, vzrušení a nadšení doprovázely první vzlety L 610. O to větší bylo zklamání, když v devadesátých letech kvůli mnoha různým problémům výroba skončila a Let se dostal dokonce do konkurzu. "My zaměstnanci jsme tehdy vším kolem letounu doslova žili. Bylo to skvělé letadlo, které se ve vzduchu krásně a pevně drželo," povzdechl si jeden z techniků.

Letoun L 610
Stavba základů pro letoun L 610 ve Starém Městě.

Až v polovině května opustí místní hangár i trup letadla, uzavře se historie L 610 definitivně. Slavný letoun bude vyzvednutý do třímetrové výšky a bude sloužit jako atrakce hned vedle silnice z Brna přes Buchlovské kopce směrem na Staré Město, Zlín či Uherské Hradiště.

"Byl to můj sen, o kterém jsem velmi dlouho snil," přiznává Bronislav Janeček, díky kterému se podařilo letoun opravit a tak zachránit. Jeho firma Kovosteel se totiž podílela na likvidaci rozpracovaných L 610. "Před lety jsem si řekl, že alespoň jedno letadlo zachráním. Postupně dovybavíme interiér letadla a zpřístupníme ho lidem," líčí Janeček.