Od roku 1997 zaplavila velká voda Tlumačov už třikrát, brzy se město konečně dočká ochranných hrází.

Od roku 1997 zaplavila velká voda Tlumačov už třikrát, brzy se město konečně dočká ochranných hrází. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Tlumačov, Kunovice i Uherský Brod dostanou ochranu proti velké vodě

  • 1
Povodí Moravy výrazně vylepší protipovodňová opatření ve Zlínském kraji. Stavět se bude na deseti místech, mnohde jde o životně důležité a dlouho vyhlížené stavby.

Děsí je každý větší déšť a v obavách z velké vody žijí už osmnáct let. Lidé v Tlumačově na Zlínsku si dodnes pamatují rok 1997, kdy byla malá obec jedním z nejvíce postižených míst během povodní.

Třeba rodinný dům manželů Hánových na okraji vesnice zalila voda tak, že sahala až k oknům.

Peníze na protipovodňové stavby v kraji

  • Kunovice 144 milonů
  • Tlumačov 120 milionů
  • Staré Město 115 milionů
  • Uherský Brod 66 milionů
  • Rožnovská Bečva 20 milionů
  • Zdounky 19,5 milionů
  • Brumov – Bylnice 10 milionů
  • Mysločovice 7 milionů
  • Rokytnice 4,5 milionů

Zdroj: Povodí Moravy

„Tehdy to bylo opravdu kruté. Čekali jsme, kdy nám barák spadne,“ vzpomínala Marie Hánová.

Podobných příběhů lze v celém Zlínském kraji nalézt daleko víc. Proto je mimořádně důležitá zpráva, že na devíti místech si lidé už brzy oddechnou.

Povodí Moravy totiž na boj s povodní pošle 638 milionů korun. Někde se začne stavět už letos, jinde za rok, ale hotovo má být všude do konce roku 2018.

„Jde o celkem deset staveb, z nich devět je protipovodňových,“ potvrdil ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Zmíněnou desátou je oprava přehrady v Koryčanech za 135 milionů korun.

„Dali jsme dohromady zkušenosti z různých typů povodní, které jsme tady měli, aby tyto stavby byly maximálně účinné,“ doplnil náměstek hejtmana Ivan Mařák.

Po této várce hrází a poldrů by měla být zabezpečená nejkrizovější místa.

Nejvíce peněz míří na Slovácko

Největší částka půjde do Kunovic, kde postaví hráz před městem, protipovodňové zdi podél řeky Olšavy, a také rozlivová místa za posledními domy.

Velké potíže tady voda způsobila při bleskové povodni v roce 2010.

„Řeka protéká městem a tehdy se vylila do rodinných domů. Postihlo to hodně lidí,“ připomněla starostka Ivana Majíčková.

Výkupy pozemků se obešly bez potíží, město do nich investovalo zhruba milion korun. „Lidé byli velmi vstřícní,“ pochválila Majíčková.

I díky tomu začnou letos v srpnu práce na stavbách za 144 milionů korun.

Vysoká částka, 115 milionů korun, půjde i do blízkého Starého Města. V roce 1997 tu byly místy tři metry vody, stejně jako v sousedním Uherském Hradišti.

Jedna etapa protipovodňových staveb ve Starém Městě skončila loni. Díky ní teď město chrání hráze i mobilní stěny. Táhnou se od Jarošova po soutok potoka Salaška s Moravou. Druhá etapa naváže od Kunovského lesa po jez.

Část Brodu trápí i dvacetiletá voda

Dalších 66 milionů korun zamíří do Uherského Brodu, kde se navýší břehy řeky až o sedmdesát centimetrů a v některých místech pomohou betonové zídky. Tím bude město ochráněno před padesátiletou vodou.

Nutné jsou ale i suché poldry nad městem, které by měly část vody zachytit. Opravovat se tady bude rovněž kanalizace, ve které chybí zpětné klapky a přečerpávání.

„Ve spodní části města vyplavuje sklepy i dvacetiletá voda. Jakmile se zvedne hladina řeky, je zle,“ popsal brodský starosta Patrik Kunčar.

„Pozemky máme připravené, čím dřív se začne stavět, tím lépe,“ dodal Kunčar. Ve městě počítali s termínem 2017.

„Za ochranu před povodněmi odpovídají samy obce. Musí navrhnout, do jaké míry se chtějí chránit,“ uvedl Hodovský.

Hráz ochrání celý Tlumačov

Ve zmíněném Tlumačově nebyl problém naplánovat hráz, která před velkou vodou ochrání. Zato vykoupit potřebné pozemky se nedařilo řadu let. Definitivně to vyšlo teprve loni.

Mezi tím však obec poničily další povodně. Sklepy rodinných domů při velkých deštích zaplavoval i jindy poklidný potok Mojena, do kterého se vracela voda z naplněného koryta řeky Moravy.

Hráz za 120 milionů korun se začne stavět v září roku 2016.

„Územní řízení už začalo. Pokud by šlo všechno bez potíží, začít by se mohlo už v květnu,“ doufal tlumačovský starosta Petr Horka.

„Hráz ochrání celou obec. Pokud se voda vylije, bude to v záplavovém území a ne v rodinných domech,“ dodal.

Povodí Moravy pak navrhne nejlepší řešení z pohledu vodohospodáře a případně obecní plány doplní o širší opatření, tedy suché poldry, řízené rozlivy či přehrady.

„Prioritou je samozřejmě chránit území, kde je největší koncentrace lidí a majetku. Tam mají peníze státu největší význam. Na druhou stranu však zohledňujeme každého jednotlivého člověka nebo jeho obydlí,“ dodal Hodovský.

Ochranné hráze se letos začnou stavět také na březích Rožnovské Bečvy, ve Zdounkách, Brumově-Bylnici nebo v Rokytnici.