Studie zmapovává přítoky řek. Podle toho se nyní budou plánovat protipovodňová opatření. (Ilustrační snímek)

Studie zmapovává přítoky řek. Podle toho se nyní budou plánovat protipovodňová opatření. (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Protipovodňových opatření se Zdounky zatím nedočkají, mají ale studii

  • 1
Před dvěma lety napáchaly povodně ve Zdounkách na soutoku Kotojedky a Olšinky velké škody. Od té doby stále nebyla vybudována protipovodňová opatření. Místo toho má ale obec materiál za půl milionu korun, který radí, jak se má povodním bránit.

Když před dvěma lety přišla do Zdounek velká voda, nebyl na ni nikdo připravený. Z Tyršovy ulice se za půl hodiny stala řeka a voda sahala tak vysoko jako nikdy předtím. A lidé proti ní nebyli pojištění. "Taková hrůza tady byla poprvé po padesáti letech," tvrdí starosta Martin Drkula.

Zabránit opakování podobné situace mají protipovodňová opatření. Do okamžiku, kdy stavba začne, ale zbývá ještě hodně času. A nikdo přesně neví kolik. Je však hotová aspoň studie průtočnosti, tedy materiál, který radí, jaké zábrany mohou město ochránit.

"Pro nás by samozřejmě bylo ideální, kdyby vznikly hráze na stoletou vodu. Bude to ale otázka peněz - jako všechno," dodává starosta.

Zdounky leží na soutoku dvou říček - Kotojedky a Olšinky. Studie mapuje jejich přítoky a terén, kterým proudí. "Na základě toho teď budeme zpracovávat protipovodňová opatření," řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Nejdražší je hráz, ale i tu by Zdounky chtěly

Ze studie vyplývá, že Zdounkám, které leží na soutoku obou řek, hrozí povodně hlavně proto, že v prudkém a členitém terénu, kterým řeky tečou, dokáže voda v krátkém čase velmi zrychlit. K tomu se přidává i skutečnost, že ze svahů kolem řek se při deštích splavuje zemina, která zanáší koryta řek.

Koryta sice Povodí Moravy vyčistilo už po povodních před dvěma lety, proti zanášení ale neudělalo nic. "Obec na vlastní náklady jen udržuje břehy, aby nezarůstaly. Sice to není naše povinnost, ale děláme to," říká Drkula.

Studie vyšla na bezmála půl milionu korun a řešení, která navrhuje, jsou rozdělena podle toho, jak velkou vodu mají zadržet. Začínají na pětileté, končí stoletou.

"Je tam třeba i hráz před obcí, která má odolat stoleté vodě," potvrdil starosta Zdounek. "Toto řešení je ale samozřejmě ze všech možností nejdražší." Přesto o něj bude vedení Zdounek usilovat. Účet za poslední velkou vodu je 25 vyplavených rodinných domů a čtyři firmy.