Ničivé záplavy postihly Uherské Hradiště v roce 1997. | foto: Archiv, MF DNES

Hradiště ochrání před povodněmi zdi a hráze skoro za čtvrt miliardy

  • 1
Patnáct let čekali obyvatelé Uherského Hradiště a Starého Města na tento okamžik. Začala stavba, díky níž už se nemůže opakovat hrůza z roku 1997, kdy byla obě města pod vodou. Masivní opatření za 222 milionů korun mají být hotová ještě letos.

"To nebylo Hradiště, ale Benátky," vzpomíná dnes už s úsměvem Miloš Prokop na povodně v roce 1997. Bydlí asi sto metrů od řeky v přízemním bytě staršího domu.

S obavou tehdy sledoval, jak se voda z Moravy valí do sklepa, zaplavuje zcela garáž a postupně se blíží k jeho bytu. Zastavila se naštěstí dva schody pod ním.

"Byli jsme na tom krásně oproti lidem ve Starém Městě, kterým voda zničila celé domy," říká muž a ukazuje album s fotkami. Lidé se na nich brodí náměstím po pás ve vodě, zatopený je i jarošovský pivovar. Právě v Jarošově totiž do řeky spadla vyvrácená lípa, která přehradila vodě cestu.

V Uherském Hradišti často rozhodují o vylití řeky Moravy centimetry. Snímek je...
Řeka Morava kulminuje v Uherském Hradišti (19. května 2010)

V Uherském Hradišti často rozhodují o vylití řeky Moravy centimetry. Snímky jsou z let 2006 a 2010.

Hůř dopadli Zpěvákovi v ulici Jana Lucemburského. Stejně jako jejich sousedé měli v domě skoro metr vody. "Když člověk koukl na oblohu, vypadalo to jako idyla, ale dole to byla hrůza. Když pak voda opadla, po městě bylo plno hromad se zničenými mrazáky a nábytkem, všechno to smrdělo," vzpomíná Miroslav Zpěvák. Ještě dnes se mu rosí čelo, když vidí na jaře řeku stoupat.

Částečně ho uklidnila betonová hráz na Moravním nábřeží, ale zpráva o tom, že se má Morava konečně zpevnit i na zbylých místech, oba muže potěšila.

Záplavy před šestnácti lety zcela zničily v Hradišti přes stovku domů a pětkrát tolik bytů zatopily. Ještě větší spoušť napáchaly ve Starém Městě. Pod vodou bylo na šest stovek domácností a přes devadesát jich voda zcela zlikvidovala.

Zdi a hráze za 222 milionů

Protipovodňová ochrana, jejíž stavbu ve čtvrtek v Uherském Hradišti slavnostně zahájili starostové Hradiště a Starého Města společně s vedením podniku Povodí Moravy, přijde na 222 milionů korun. Do tak velké a zároveň rychlé akce se Povodí Moravy pouští podle ředitele Radima Světlíka vůbec poprvé. Stavba je rozdělena do 24 stavebních objektů, na kterých se bude pracovat souběžně, a hotovo by mělo být do konce letošního listopadu.

A co všechno se změní? Moravu zpevní přes osm kilometrů ochranných hrází nebo zdí.

"Jedná se o kombinaci zemních valů, zdí či obtoku Baťova kanálu, které postupně vyrostou na obou březích řeky Moravy a potoka Salaška," přiblížil Světlík.

Vyšší hráze zvednou kapacitu toku na 818 metrů krychlových za vteřinu s převýšením 30 centimetrů. To znamená, že stoletou vodu by mělo koryto řeky zvládnout ještě i s rezervou. Se stavbou souvisí také přeložky sloupů elektrického vedení a inženýrských sítí.

"Je to velká úleva. Především pro ty, kdo si povodně v Hradišti pamatují," řekl starosta Květoslav Tichavský. Radost z chystaných změn má i starosta Starého Města Josef Bazala.

Průtahy kvůli pozemkům

Důvod, proč se s těmito úpravami nezačalo dřív, je podle Tichavského především ve složitých a zdlouhavých vyjednáváních s vlastníky pozemků kolem řeky, komplikovaná byla i jednání kvůli kácení stromů na nábřeží.

Některé se nakonec ochráncům přírody podařilo uhájit, takže na břehu zůstanou. "Kácet se nebude alej u Rybáren ani vzácné jerlíny japonské v lokalitě Štěpnice," sdělil Světlík.

Kvůli pracím na březích řeky musejí řidiči v obou městech počítat až do zimy s omezením dopravy. Obě města však o změnách v provozu na silnicích budou lidi informovat s předstihem, slíbili starostové.