Student zlínského Gymnázia Lesní čtvrť Martin Kandel ukazuje petici proti zrušení tříd. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Kraj je pod palbou, gymnazisté protestují proti rušení tříd ve Zlíně

  • 4
Studenti dvou zlínských gymnázií chystají petici proti zrušení tříd, o nichž rozhodl Zlínský kraj. Na jejich straně je i primátor Miroslav Adámek. Vedení kraje ale couvnout odmítá a kontroverzní plán hájí, byť koalice není ve svém postoji jednotná.

Na chodbě zlínského gymnázia na Lesní čtvrti je o přestávce jako obvykle velmi živo. Nezvyklé ale je, že studenti řeší osud školy. A hodně vážně.

Hejtmanství totiž v listopadu v naprosté tichosti rozhodlo o tom, že zruší po třídě na dvou prestižních školách ve Zlíně: na gymnáziu TGM a na Lesní čtvrti. Jako první o tom v pondělí informovala MF DNES (čtěte zde).

"Dojíždějí k nám studenti i z jiných měst, protože je to kvalitní škola. Asi z nás chtějí udělat průměr," myslí si student z Lesní čtvrti Jan Svačina.

Uskromnit se musí prestižní školy

Kraj hodlá zrušením dvou tříd reagovat na klesající počet dětí a "přihrát" studenty technickým školám, o něž není takový zájem. Přitom nesáhl na gymnázia v jiných městech, třeba v Otrokovicích, Holešově, Slavičíně či Valašských Kloboukách.

Vybral si dvě školy s největším kreditem, jejichž studenti bodují na znalostních olympiádách.

"Když chce někdo kvalitní vzdělání, tak by mu v tom neměl nikdo bránit," zlobí se studentka Veronika Novotná.

Gymnázium Lesní čtvrť ve Zlíně sídlí v moderních prostorách.

Na Lesní čtvrti o vzniklé situaci diskutují žáci s pedagogy i ředitelem školy. Většinou se v názoru na věc shodnou, vedení ale nechce problém komentovat. Je opatrné.

Žáci tak podnikají kroky na vlastní pěst a momentálně chystají petici, kterou zveřejní tento týden. Na obou školách i na internetu chtějí na podivný zásah kraje upozornit veřejnost.

"Zrušení tříd by naše školy poškodilo," obává se student Jan Jirátko z gymnázia TGM. "Třeba i proto, že nabízejí mnoho volitelných předmětů a pokud by každá přišla o jednu třídu, nebylo by možné některé semináře otevřít."

Primátor: Je to nehoráznost

Nejde však o pouhou studentskou nespokojenost, ale už i o politiku. Proti rozhodnutí kraje se ohradilo kompletní vedení zlínské radnice a do věci se vložila místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

"Je to nehoráznost. Kraj trestá obě zlínská gymnázia za to, že nabízejí velmi kvalitní vzdělání a je o ně zájem," reagoval nezvykle ostře primátor Miroslav Adámek z TOP 09/STAN.

Kroky kraje považuje za nepromyšlené a bude chtít vidět jeho koncepci školství. V tomto duchu napíše dopis hejtmanovi Stanislavu Mišákovi a na krajském zastupitelstvu, kde působí v opozici, bude chtít případ ještě v prosinci otevřít. A pokud možno i zvrátit.

Gajdůšková je - zřejmě i proto, že jako Mišák a většina koalice hájí barvy ČSSD - o dost mírnější.

"Nejsem si ale jistá, že studenti začnou chodit na průmyslové školy, když se zruší dvě třídy na gymnáziích v krajském městě," naznačila zlínská senátorka, která chce, aby o tomto problému jednala příští týden tripartita.

Mišák: Nekopu za Otrokovice

Jak velký zájem o zlínská gymnázia je, nejlépe ukazují čísla: na Lesní čtvrť se loni hlásilo 280 žáků, přijali jich 120. Převis přihlášek měli také na gymnáziu TGM. Po zrušení tříd by přišlo každé o 30 žáků.

"Pro zlínské velké školy to nebude znamenat omezení, pro malá gymnázia by to ale bylo likvidační," argumentuje krajský radní zodpovědný za školství Petr Navrátil. Podle něho musí kraj reagovat na to, že klesá počet dětí na základních školách.

Nabízí se ale i jiné vysvětlení: Navrátil je ze Slavičína a Mišák z Otrokovic, tedy z měst, kde jsou malá gymnázia, jichž se omezení nedotkne.

Hejtman se za "svoji" školu předloni kategoricky postavil, v Otrokovicích byl řadu let starostou i zastupitelem.

"Na tuto nehoráznou spekulaci snad nelze ani nic říct," ohradil se v pondělí Mišák.

"Jde o uvážené opatření, které jsme s vedením škol projednali. Žádné škole se nelíbila redukce a je na jejím vedení, jak závěry na své škole obhájí. Musíme se na střední školství dívat celokrajsky, ne pouze lokálně," uvedl hejtman.

Koaliční radní za Zemanovce byli proti

Jediným krajským radním ze Zlína je Lubomír Nečas za Zemanovce. Ten ještě se stranickým kolegou Františkem Čubou hlasoval proti rušení tříd, takže ani krajská koalice v tomto není jednotná.

"Snižovat počet tříd na nejlepších gymnáziích v kraji není pozitivní krok," vysvětlil Nečas.

Ostatní radní si ale stojí za většinovým rozhodnutím, na němž nic měnit nehodlají, ani když jim studenti doručí petici.

"Každá škola se považuje za nejprestižnější," vzkázal studentům komunistický náměstek hejtmana Ivan Mařák.