Novinář Janek Kroupa dorazil ke zlínskému soudu jako svědek. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Kšefty s podsvětím, korupce, gangy. Zlínský kraj bojuje se zločinem

  • 15
Zlínský kraj je v poslední době spojovaný s řadou zásadních kriminálních kauz: metyl, korupce, milionové daňové úniky. Hydra vztahů je podle reportéra Janka Kroupy funkční dodnes.

Zlínský soud pokračuje v rozplétání vztahů mezi podnikateli z podsvětí a elitním policistou Marianem Hanákem. A čtvrteční výpovědi svědků znovu ukazují na to, o čem se potichu mluvilo už v souvislosti s metanolovou aférou: Zlínský kraj je se zločinem propojený až příliš.

Právě tady před lety vznikly fiktivní firmy kvůli kšeftování se šrotem, odtud obchodovala lihová mafie, zde měli elitní policisté předávat informace podsvětí.

"Jsem přesvědčený, že hydra vztahů tady existovala a je funkční dodnes," prohlásil reportér a investigativní žurnalista Janek Kroupa.

Nitky vedou do Zlína

Kroupa jako svědek mluvil u soudu o napojení podnikatelů z podsvětí na elitního detektiva Mariana Hanáka z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu i pracovnici hospodářské kriminálky Hanu Čoukovou.

Za informace z policejního spisu platili Hanákovi lidé, kteří jsou ve vazbě a na svědomí mají mnohamilionové daňové úniky. Sami se k tomu přiznali.

Oba kšeftovali ve Zlínském kraji. Jan Švédík tady vytvořil fungující skupinu fiktivních podnikatelů, která obchodovala s barevnými kovy. Radomír Vybíral zase vydělával na pohonných hmotách.

V případu údajného prodeje policejních informací jsou obžalovaní bývalí...
V případu prodeje policejních informací jsou mezi obžalovanými podnikatelé Jan...

V případu údajného prodeje policejních informací jsou obžalovaní bývalí policisté Hana Čouková a Marian Hanák (zcela vlevo) i podnikatelé Radomír Vybíral z Kroměříže (zcela vpravo) a Jan Švédík z Břidličné na Bruntálsku.

Podle odborníků je to největší případ policejní korupce na Moravě v posledních letech. Ale zdaleka nejde jen o ni.

"Je zjevné, že tato kauza je součástí širšího problému," naznačil zlínský státní zástupce Roman Kafka. "Týká se propojení části příslušníků bezpečnostních sborů. Nejen policie, podnikatelského prostředí a organizovaného zločinu," zdůraznil.

Kroupa: Případ šel do Zlína a informace okamžitě vytekly

Původně skrytou kamerou a prostřednictvím svého člověka natáčel novinář Janek Kroupa reportáž, která se týkala obchodu s pohonnými hmotami a daňových úniků.

"Ve chvíli, kdy jsem zjistil, že by se v této skupině mohla připravovat vražda jednoho z takzvaných bílých koní, dostal jsem strach a oznámil to policii," říká.

Co se stalo pak?
Pak už se to odehrávalo přímo před našima očima. Policie z Prahy případ předala do Zlína a okamžitě ty informace vytekly k druhé straně, tedy mezi obchodníky. To bylo přesně to, co jsem nechtěl.

Proč?
Protože v těch reportážích natočených skrytou kamerou několikrát padlo, že skupina spolupracuje s hospodářskou kriminálkou ze Zlína.

Jakou úlohu měli hrát policisté Čouková a Hanák?
Pokud vím, paní Čouková měla zkopírovat část spisu, který sama nezpracovávala. A pak jej měla předat panu Hanákovi, který jej podle všeho poskytl panu Vybíralovi.

To víte jistě?
Jistě vím, že paní Čouková spis zkopírovala a předala Hanákovi. A že prostředí šedého byznysu, ve kterém jsem natáčel, znalo detaily z toho spisu.

Byl tento případ kšeftování policistů s podsvětím odlišný od jiných, které sledujete?
Z mého pohledu bylo výjimečné, s jakou přesností a rychlostí se to stalo. Popravdě pro mě bylo překvapivé, že moje obava, že když se tento materiál dostane do Zlína, že okamžitě uteče ven, byla naplněná tak brutálně rychle.

Chcete důkaz? Hanáka po odchodu od policie vystřídal Stanislav Švábenský, který po něm nejspíš převzal i kontakty s podsvětím. V těchto dnech totiž kauzu s prodejem informací Švédíkovi řeší brněnský soud. A spolu s ním sedí na lavici obžalovaných i pracovnice celního úřadu.

"Jisté je, že ve Zlíně se sbíhají nitky celé řady jiných případů, které jsou strašně zajímavé. Ale jsou roztříštěné, a to není dobře," upozornil Kroupa.

Maslák? Březina? Ve Zlíně jsme to odkryli, namítá Koutný

Propojení elitních detektivů s podsvětím není jedinou závažnou kauzou v kraji.

Před několika dny dostal deset let vězení šéf slovenského gangu vyděračů Miroslav Maslák. Podnikatelům v kraji gang zapaloval auta, střílel do domů a zastrašoval je (více čtěte zde).

Navíc ve vazbě sedí za velké nelegální obchody s lihem a daňové úniky Radek Březina považovaný za lihového bosse minimálně na Moravě (více zde). Se svou rodinou bydlí v Kostelci u Zlína a patří jí mimo jiné lázně s hotelem. O jejich nelegálních kšeftech anonymně mluvili i lidé v obci.

Mimochodem, právě v Kostelci žije Bedřich Koutný, dlouholetý šéf krajské policie. Bratry zapletené do nelegálních obchodů ovšem podle svých slov nezná.

"Navíc Březinu jsme v minulosti stíhali kvůli nelegálnímu obchodu s alkoholem třikrát, ale bohužel to vždy skončilo u ledu," připomněl Koutný. Ten zároveň trvá na tom, že žádný z případů neukazuje na špatnou práci jeho podřízených.

"Vidím to spíš naopak. Podobné případy se dějí i jinde, ale nedaří se je odhalit, my jsme je rozkryli," tvrdí Koutný.

Pravdou je, že zlínští vyšetřovatelé zabodovali v jednom z největších policejních případů v historii, metanolové aféře.

Před několika dny skončili vyšetřování hlavní větve distributorů a míchačů otráveného alkoholu. Stíhají v ní 31 lidí, z nichž některým může hrozit až výjimečný trest.