Poté, co ministr financí kalousek odpustil Uherskému Brodě pokutu skoro 29 milionů korun, začali se politici hádat, kdo za ni mohl a kdo se více zasloužil o její prominutí. Ilustrační foto

Poté, co ministr financí kalousek odpustil Uherskému Brodě pokutu skoro 29 milionů korun, začali se politici hádat, kdo za ni mohl a kdo se více zasloužil o její prominutí. Ilustrační foto | foto: Koláž - iDNES.cz

Prominutí pokuty rozhádalo brodské politiky. Přou se, kdo se o ně zasloužil

  • 1
Když ministr financí Kalousek prominul Uherskému Brodu pokutu ve výši skoro 29 milionů korun za chyby v účtování dostavby akvaparku, měli místní politici důvod k radosti. Místo toho se ale hned začali hádat o to, kdo za pokutu vlastně mohl a kdo se více zasadil o její prominutí.

Finanční úřad udělil městu pokutu za porušení rozpočtové kázně při čerpání dotací na výstavbu alternativních zdrojů v Centru pohybových aktivit Delfín.

Náklady činily asi 24 milionů korun, dotace dosáhla 9,5 milionu korun. Současní představitelé města tvrdí, že investice byla ztrátová a že se problémům dalo vyhnout.

Prominutá pokuta

Ministr financí Miroslav Kalousek odpustil Uherskému Brodu pokutu 28,9 milionu korun za porušení finanční kázně při výstavbě akvaparku Delfín.

Město nyní musí zaplatit "jen" penále 94,3 tisíce korun.

"Nemusely nastat, kdyby bývalý starosta Kryštof neprosazoval dotovanou výstavbu," tvrdí místostarosta Uherského Brodu Jan Hrdý.

Podle něj mohlo město ušetřit investiční a provozní náklady v hodnotě minimálně 14,5 milionu korun. "Je nutné na rovinu říci, že investice motivovaná dotací byla pro město značně ztrátová," zlobí se Hrdý. "Už nás to stálo hodně," dodal.

Bývalý starosta Ladislav Kryštof tehdejší rozhodnutí radnice obhajuje. "O alternativních zdrojích rozhodlo v roce 2001 zastupitelstvo města, a to jednohlasně," připomněl Kryštof. "Zvítězil názor, že i za cenu vyšších investičních nákladů město vybuduje zařízení, které zajistí levný provoz," řekl.

K prominutí přispělo hlavně nové vedení, tvrdí starosta

Žádost o prominutí obrovského penále podalo bývalé vedení města v září 2010. Nynější starosta Patrik Kunčar svým předchůdcům zásluhy neupírá, je ale přesvědčen, že větší část zásluh má současné vedení.

"Především nová argumentace v listopadu 2010 vedla k tomu, že žádost byla vyřízena kladně," uvedl. O jakou argumentaci šlo, nechtěl konkretizovat.

Bývalý starosta Brodu Kryštof s ním nesouhlasí. "Naši žádost zpracovávala externí společnost, která se věnuje školení auditorů a finančních kontrolorů. Nevěřím, že současné vedení radnice by ji připravilo kvalitněji než profesionálové," tvrdí.

Ve prospěch svých slov přidává ještě jeden argument. "Současné vedení poslalo na ministerstvo financí jen žádost o odklad platby," připomněl.

"Žádost, kterou jsme posílali my v září, projednala komise na ministerstvu až 22. prosince. Pak doporučila ministru financí prominout pokutu a vyměřit odvod ve výši jednoho procenta poskytnuté dotace," dodal Kryštof.

Brodu proto nyní zbývá zaplatit necelých 95 tisíc korun, které odpuštěny nebyly.