Z animovaného filmu Hermíny Týrlové Ferda mravenec (1944)

Zlínský festival zahájí premiéra filmu o Týrlové, účast Pipi je nejistá

  • 0
Premiéra snímku o Hermíně Týrlové, která patří mezi zakladatele tuzemské animované tvorby a celý svůj tvůrčí život spojila se Zlínem, otevře letošní Zlin Film Festival. Jeho stěžejním tématem bude na přelomu května a června švédská kinematografie.

Dokázala oživit kapesník nebo klubko vlny. Během své dlouholeté tvorby stále zkoušela nové materiály, témata i postupy. Ve zlínských ateliérech vytvořila desítky filmů pro děti, které sbíraly ceny na světových festivalech.

Teď se animátorka a režisérka Hermína Týrlová do Zlína zase vrátí. Alespoň prostřednictvím dokumentu Pavla Jiráska jednoduše nazvaného Hermína Týrlová. Právě tento snímek zahájí 57. ročník Zlin Film Festivalu, který se v krajském městě koná od 26. května do 3. června.

„Tvůrci materiály sesbírali tak, že filmem provází sama Hermína Týrlová. Vypráví o svém životě a jsou tam i záběry, jak to vypadalo na Kudlově, kde žila, jak k ní chodily děti, které měla moc ráda,“ řekla umělecká ředitelka přehlídky Markéta Pášmová.

Dokument tady představí v premiéře. „Využili jsme unikátní televizní, filmové nebo rozhlasové archivní materiály, které dosud veřejnost neměla šanci vidět ani slyšet. Díky nim Týrlová ve snímku promlouvá. To zaručuje sevřenost a autentičnost dokumentu,“ uvedl Jirásek.

Organizátoři pozvali Inger Nilssonovou, která hrála Pipi

Ústředním tématem letošního ročníku je švédská kinematografie. Festival tak uctí tamější ikonu dětské literatury, spisovatelku Astrid Lindgrenovou, od jejíhož narození letos uplyne 110 let. Speciální švédská sekce pro děti a mládež promítne 37 snímků. Nebudou chybět dobrodružství rezavé copaté Pipi ani loupežnické dcerky Ronji.

Organizátoři pozvali do Zlína představitelku Pipi, herečku Inger Nilssonovou. Zda to vyjde, není zatím jasné.

„Je hodně vytížená, hraje v divadle a natáčí v Německu kriminálky. Jednáme o termínu, snad se podaří, aby přijela,“ doufá Pášmová.

Účast na festivalu už naopak potvrdil syn jednoho z nejuznávanějších režisérů 20. století, Ingmara Bergmanna, Daniel, který je rovněž filmařem. Natočil třeba snímek Nedělňátka, k němuž jeho otec psal scénář. Na festivalu představí dětský film Nebojácná Kajsa. Přehlídka uvede i dílo jeho otce, tříhodinovou ságu Fanny a Alexander.

Dalším nosným tématem je švýcarská kinematografie, jež láká na sedmnáct celovečerních filmů. Mezi nimi se objeví příběh Heidi, která proslula jako „děvčátko z hor“.

„Švýcarské filmy se hodně zabývají složitým životem dětí v odlehlých horských oblastech. Třeba jen obyčejná cesta do školy je pro ně značně komplikovaná,“ upozornila Pášmová.

Cenu dostane Theodor Pištěk

Na festivalu se bude letos také slavit 20. výročí Salonu filmových klapek. Výnos z jejich dražby každoročně podporuje mladé filmaře. Řada dnes už úspěšných tvůrců prošla zlínskou vyšší odbornou filmovou školou, která na kudlovských ateliérech fungovala do roku 2012.

Organizátoři promítnou snímky Alois Nebel, Signál a Domácí péče, pod nimiž jsou podepsáni právě místní absolventi. „Filmy a následné besedy s tvůrci uvedeme ve velkém ateliéru přímo na Kudlově, který pro tento účel zpřístupníme divákům,“ slíbila Pášmová.

Cenu za celoživotní přínos kinematografii pro děti si odveze držitel Oscara za kostýmy ve Formanově Amadeovi, kostýmní výtvarník a scénograf Theodor Pištěk. Jeho práci diváci obdivovali také v tvorbě pro děti - například v Návštěvnících, Třech oříšcích pro Popelku či Dívce na koštěti.

Připravený bude i bohatý doprovodný program, který zahrnuje desítky položek - koncerty, tvůrčí dílny, konference, atrakce pro děti, soutěže, divadelní představení, tančení v ulicích, sportovní aktivity nebo půlmaraton, který závodníci poběží Zlínem.

Loni svou hvězdu na chodníku slávy zlínského festivalu získali režisér Jiří Strach a herečka Klára Pollertová-Trojanová (více zde):

1. června 2016