Podle lékařů i policistů znovu přibývá lidí, kteří mají problém s alkoholem. (Ilustrační snímek)

Podle lékařů i policistů znovu přibývá lidí, kteří mají problém s alkoholem. (Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Metanol v Česku přestal být strašákem, lidé se opíjejí víc než dřív

  • 17
Metanolová aféra coby strašák, který lidi odrazuje od pití především tvrdého alkoholu, už nefunguje. Čísla ze záchytky v Kroměříži i z tamní psychiatrické nemocnice ukazují, že přibývá lidí, co mají problémy s alkoholem.

Metanolová aféra v roce 2012 vyděsila celou republiku, otrávený alkohol zabil desítky lidí. A ačkoliv před pár týdny zemřel další muž, obavy lidí už opadají. Podle statistik závislých na alkoholu dokonce přibývá.

Stačí se podívat třeba ke stánkům s občerstvením a alkoholem ve Zlíně. Synotip Bar na zlínském nádraží, který provozuje Jitka Vlčková, má podle obsluhy stále stejný příliv zákazníků.

„Vidíte to sami, lidi chodí pořád, podle mého názoru se míň určitě nepije. Už se po problémech otrkali. Možná je teď jiná móda v tom, že mladí nepijí v hospodách, ale koupí si flašku a posedávají na zastávkách nebo v parku,“ svěřil se tamní hospodský, ale nechtěl říci své jméno. V okolí nádraží v tu dobu zrovna popíjel hlouček lidí středního věku.

Někteří prodejci mluví o tom, že tvrdý alkohol se už tolik nepije. „Jednak kvůli metanolové aféře a pak také kvůli vyhláškám, které zakazují pít alkohol na veřejných prostranstvích. Lidé už si chodí spíše pro pivo nebo víno,“ potvrdil mladík u pultu s občerstvením u zastávky na zlínském náměstí Práce.

Likérky už se vzpamatovaly

To, že lidé na alkohol nezanevřeli, potvrzují i jeho výrobci. Změnu ale vidí v tom, že zákazníci teď v obchodech pečlivě vybírají.

„Alkohol se pije zhruba ve stejné míře, jako před metanolovou kauzou. Lidé si ale vybírají značky osvědčených likérek a ty menší jdou trošku do útlumu,“ potvrdil jednatel tlumačovské Moravské likérky Přemysl Pražan.

Jeho firma se změně musela přizpůsobit. „Pořád ale platí, že nejvíc se prodává rum a vodka,“ dodal.

Z problémů v roce 2012 se už zvedla také vizovické likérka Rudolf Jelínek. „V tom roce došlo k obrovskému propadu tržeb, bylo to způsobeno jak prohibicí, tak obavami lidí. Už o rok později jsme však zaznamenali výrazné zlepšení, na Vánoce lidem hodně otrnulo a nyní vnímáme nárůst zájmu především u dovozových lihovin,“ shrnul obchodní a marketingový ředitel likérky Miroslav Motyčka.

O protialkoholní léčbu je stále větší zájem

To, že obliba alkoholu a počet závislostí strmě stoupá, vědí i městští policisté a pracovníci kroměřížské záchytky, která musí stačit celému Zlínskému kraji.

Hlásí jednoznačný nárůst počtu opilců, kteří u nich nocují. V prvním pololetí letošního roku zde bylo umístěno 667 klientů, a to je o 134 lidí víc než za stejné období v roce 2013.

„Víc než stovka lidí každý měsíc, to se dříve nestávalo,“ potvrdila mluvčí Kroměřížské nemocnice, pod kterou záchytka spadá, Veronika Klímová.

Proto příliš nepřekvapí, že ze statistik Psychiatrické nemocnice v Kroměříži je vidět, že přibývá lidí, kteří potřebují protialkoholní léčbu. A poptávka je dokonce vyšší než možnosti léčebny.

Počty klientů záchytky v Kroměříži
1. pololetícelý rok
20125491002
20135331088
2014667-

„Objednáváme pacienty za čtyři až šest týdnů, v některých obdobích čekají až osm týdnů,“ popsal situaci Petr Možný, ředitel Psychiatrické nemocnice v Kroměříži.

Dodal, že pacienti v akutním stavu mají přednost a jdou nejdřív k takzvané detoxifikaci. „Jde o stabilizaci stavu. Až poté jsou někteří zařazeni do tříměsíčního léčebného programu, jiní se nechají propustit,“ komentoval.

Nocleh na záchytce zlevnil

Nárůst počtu klientů záchytky může podle něj souviset i s cenou za „nocleh“, která se od letoška rapidně snížila z bezmála osmi a půl tisíce na 750 korun (více zde).

„Totéž samozřejmě platí i v našem zařízení - po zrušení denních poplatků za pobyt nám oproti roku 2013 přibylo pacientů všech typů, včetně těch závislých na alkoholu,“ doplnil ředitel psychiatrické nemocnice.

Psycholog Pavel Motyčka si zase myslí, že za zvyšujícím se počtem alkoholiků je „český“ postoj k alkoholu a tolerance.

„Ve všech statistikách jsou Češi v konzumaci alkoholu, třeba piva, na prvních místech. Podle mě máme nezdravě volný vztah k alkoholu a já to vídám i u mladých lidí. Je to skrytá časovaná bomba, která v budoucnu může být velkým problémem,“ varuje odborník.

Společně s oblibou alkoholu stoupá i agresivita jeho konzumentů. „Zrovna minulé úterý museli strážníci v nemocnici použít i donucovací prostředky,“ potvrdil ředitel kroměřížské městské policie Libor Kubiš.

Dodal, že na záchytku vezou někoho zhruba každý třetí den. „Už asi po dvanácté tu máme ženu ze Vsetínska, která mimochodem také drží alkoholový rekord,“ uvedl ředitel s tím, že strážníci v jejím dechu naměřili 4,55 promile, přičemž nejvyšší hodnota mezi muži je 3,58.

Stěžují si i zlínští strážníci. „V poslední době si všímáme, že opilí lidé jsou hodně agresivní,“ řekl Marek Král ze zlínské městské policie.

,