Přístroj je třetí nejvýkonnější v České republice. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Zlínští policisté mají past na padělky, špičkový přístroj stál 800 tisíc

  • 0
Každý rok odhalí policisté ve Zlínském kraji desítky až stovky falešných dokladů. Čím dál propracovanější kopie teď bude zkoumat přístroj za 800 tisíc korun, který patří mezi nejvýkonnější v republice.

Bílá dodávka nedaleko Valašského Meziříčí a uvnitř muž s rumunským dokladem, který ale nemluví rumunsky. Zkušená hlídka cizinecké policie průkaz kontroluje a rychle zjišťuje, že jde o velmi vydařený padělek.

Podobných případů jako tento z letošního jara je v příhraničním Zlínském kraji hodně (o dalším z roku 2011 čtěte zde).

Padělatelé jsou navíc čím dál zručnější a preciznější. I proto se policie rozhodla pořídit přístroj, který změny v dokumentech pomůže snadněji odhalit a prokázat.

„Ta doba, kdy jsme na doklad posvítili lampičkou s UV světlem a podle toho rozlišili změny, je už dávno pryč. Dnes mají padělatelé široké možnosti a padělky jsou čím dál kvalitnější,“ prohlásil Libor Bárta z cizinecké policie.

Prověří šek i dopis na rozloučenou

Počítačový monitor, který kontrolovaný doklad zobrazí, pracuje s infračerveným světlem, optikou, filtrováním i vysokým rozlišením.

Na platebním šeku dokáže rozeznat dodatečně dopisovanou částku, na cestovním dokladu rozpozná falešně vytvořené odstíny barvy, na dopisu na rozloučenou odliší původní rukopis od doplňovaných údajů.

Kontrolovat bude i rozvodové dokumenty nebo dálniční známky.

„Zviditelníme díky tomu to, co je lidskému oku neviditelné. Ať už zvětšením, nebo pod infračerveným světlem,“ upřesnil Bárta.

Před dvěma lety našli krajští policejní odborníci 55 padělaných listin, loni už jich bylo 190 a v letošním roce jich prozatím napočítali asi 30.

Technika už nestačila na úroveň padělků

S takzvaným videospektrálním komparátorem teď odhalí ještě více detailů. Nejen v případech cizinců, kteří se díky falešnému pasu dostali do Česka ze zemí mimo Evropskou unii, ale i v případech, které řeší hospodářská kriminálka.

Padělatelé totiž figurují třeba i v organizovaných krádežích automobilů a jejich následném prodeji s falešně vyrobeným technickým průkazem.

„Před časem jsme zase v regionu řešili falešná razítka lékařů,“ připomněl mluvčí krajské policie Petr Jaroš.

Vyšetřování odstartoval případ tehdejšího dopravního policisty, který si kvůli zvýšení kvalifikace pořídil řidičský průkaz na autobusy. V rámci psychologického posudku, který je k tomu potřeba, ale podle obžaloby vystavil a padělal lékařskou zprávu (více zde).

Po jeho potrestání zlínským soudem začali policisté prověřovat i další padělané doklady a falešná lékařská razítka.

Od nového přístroje, který policisté koupili z finančního daru od Zlínského kraje, si slibují vyšší kvalitu.

„Měli jsme techniku, která ale nedosahovala na dnešní úroveň padělatelů. Teď máme k dispozici třetí nejvýkonnější přístroj v republice,“ dodal ředitel krajské policie Jaromír Tkadleček.