Otevření zrekonstruované budovy Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. (10. 3....

Otevření zrekonstruované budovy Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. (10. 3. 2014) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na gymnázia dorazilo přihlášek méně, zájem roste o techniku

  • 2
Poprvé po letech se ve Zlínském kraji zastavil nárůst zájmu o gymnázia. Přišlo na ně o 220 přihlášek méně než loni. Vyšší zájem školáků zaznamenaly technické obory. Někteří ředitelé za tím vidí strach dětí z povinné maturity z matematiky na gymnáziích.

V roce, kdy do gymnázií poprvé nastoupí studenti s vědomím, že budou povinně maturovat z matematiky, se také zastavil dlouhodobý nárůst počtu přihlášek, které na školy ve Zlínském kraji dorazily.

Nabízí se dát mezi obě události rovnítko, ale to zřejmě nebude zcela přesné.

„Není to matematikou už proto, že debaty, jestli povinná maturita bude, nebo ne, se vedly ještě v době, kdy se podávaly přihlášky. Navíc zkouška je postavená tak, že by ji gymnazisté měli bez potíží zvládnout,“ mínil ředitel zlínského Gymnázia Lesní čtvrť Jan Chudárek.

„Myslím, že se předpokládá, že má-li škola nějaký úkol, tak na něj studenty připraví,“ dodal ředitel uherskohradišťského gymnázia Zdeněk Botek.

Může za pokles matematika, či propagace technických oborů?

Na čtyřletá gymnázia ve Zlínském kraji letos dorazilo o 220 přihlášek méně, naopak víc dětí se hlásí na odborné školy, kde mají o 150 přihlášek víc. Celkem základní školy opustí zhruba 4 500 deváťáků.

I to nahrává vysvětlení o obavách z povinné maturity, zatím totiž platí pouze pro gymnázia a lycea, na ostatních školách - s výjimkou uměleckých nebo sociálních oborů - začne o rok později.

Zároveň to ale může být výsledek dlouholeté kampaně na podporou technických oborů. Základní školy letos opouští o 250 absolventů méně než loni, podaných přihlášek na maturitní obory je ale méně jen o 40. Jednoznačně to na matematiku nesvádí ani krajský radní Petr Gazdík.

„Pokud by se ale ukázalo, že je to pravda, bylo by to jen dobře. Ještě víc by to zkvalitnilo vzdělávání na gymnáziích. Maturita z matematiky je naprosto nezbytná, jestliže mají být absolventi středních škol připravení na to, že se v pracovním životě budou neustále dál vzdělávat,“ řekl Gazdík.

Matematiku mají vyučovat v menších skupinách

Naopak ředitel vsetínského Masarykova gymnázia soudí, že povinná matematika na letošní nábor vliv má.

„Považuji to za základní důvod. Přestože víc než polovina našich absolventů úspěšně pokračuje ve studiu na přírodovědných a technických vysokých školách, z matematiky jich maturovalo kolem třiceti procent,“ potvrdil také ředitel vsetínského gymnázia Dalibor Sedláček. Letos je číslo vyšší, zhruba 45 procent.

„Není správné, že na některé škole zkouška povinná je a jinde ne, to mezi rodiči určitě rezonuje, na druhou stranu se na mě nikdo z rodičů s takovými obavami neobrátil,“ uvažovala ředitelka rožnovského gymnázia Alena Gallová.

Výjimku letos tvoří gymnázium v Kroměříži, kde mají přihlášek o něco víc než v předchozím roce.

Tradičně vysoký zájem se drží u víceletých tříd.

Zároveň se zavedením povinné maturity z matematiky se diskutovalo o změnách ve výuce obávaného předmětu. Ty ale ještě dnes jasné nejsou. Ministerstvo školství počítá alespoň s tím, že by se třídy na hodiny dělily do menších skupin jako v případě cizích jazyků.

Jenomže to znamená vyšší náklady na mzdy a ty přinese až reforma financování škol, která má platit od ledna roku 2019. „Změnit by se měl hlavně přístup společnosti. Matematika není strašidlo, ale něco, co člověk potřebuje celý život - stejně jako třeba jazyk,“ mínil ředitel gymnázia Ladislava Jaroše v Holešově Zdeněk Janalík.

Stabilní zájem je o zdravotnické školy

Stabilně plno budou mít letos zdravotnické školy, jejichž obliba je dlouhodobě vysoká i díky poptávce zaměstnavatelů, a polepší si technické obory.

„Nárůst zájmu evidují zejména strojírenské obory, ale také elektrotechnické či informační technologie,“ řekl Gazdík.

To v podstatě platí i u učebních oborů. Nábor do strojírenských profesí, do kterého se léta investuje, a kraj i konkrétní firmy jejich studenty finančně podporují, je letos lepší než loni.

Zájem mají mladí lidé i o gastroobory, například pekaři ale skomírají stejně jako třeba zahradníci.

„Oba tyto obory by přitom měly uplatnění, neustále se nám ozývají firmy, že potřebují absolventy,“ podotkl ředitel Střední školy hotelové a služeb v Kroměříži Petr Hajný.

Propagaci teď potřebují tiskaři

Zvláštní skupinou, které chce nyní kraj věnovat pozornost, jsou polytechnické obory. Tiskařský průmysl má ve Zlíně i okolí tradici a firmy marně shánějí kvalifikované lidi.

„Potřebují propagaci, myslím, že řada zájemců přesně neví, co všechno se pod tím pojmem ukrývá,“ uvažoval Gazdík. Ve Zlíně obory nabízí Střední škola polytechnická, letos ale zaznamenala menší zájem než jindy.

Zájemci tady mohou získat vzdělání ve tříletých oborech knihař nebo tiskař na polygrafických strojích a také v maturitním oboru reprodukční grafik pro média.

„Zejména tiskařů na polygrafických strojích je dnes ve firmách velký nedostatek, neustále se na nás obracejí a zajímají se o absolventy,“ řekl Martin Kašpařík, který se ve škole věnuje odbornému výcviku tiskařů. Potvrzují to i průzkumy zaměstnanosti, mezi lidmi s výučním listem, kteří jsou bez práce, je tiskařů minimum.

Přijímací zkoušky na čtyřleté maturitní obory se letos konají zítra a 19. dubna, na víceletá gymnázia 18. a 20 dubna. Budou mít jednotné zadání.