(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nekrmte holuby, prosí v Meziříčí. Jinde to rovnou zakázali vyhláškou

  • 0
Radnice ve Valašském Meziříčí by ráda snížila počet přemnožených holubů ve městě. Na internet proto pověsila žádost, aby lidé tyto ptáky nekrmili. V jiných městech jsou radikálnější. Například v Kroměříži to rovnou zakázali vyhláškou. V Uherském Hradišti zase vsadili na vybírání vajec a dravce.

Radnice ve Valašském Meziříčí zatím na svém webu vyzvala místní obyvatele, aby holuby nekrmili a nevědomky jim nepomáhali s hnízděním.

„Příznivé podmínky pro rozmnožování holubů vytváří lidé vyhazováním zbytků jídla mimo odpadní nádoby, otevřenými přístupy na půdy, ale hlavně jejich záměrným krmením,“ upozornila mluvčí radnice Renata Votrubová.

Především v centru města žijí stovky těchto ptáků. Jsou nebezpečnými přenašeči nejrůznějších nákaz, například salmonelózy nebo toxoplazmózy. Holubi jsou zároveň obrovským zdrojem roztočů a svým trusem rozšiřují do okolí velké množství alergenů.

„Navíc poškozují budovy, kulturní památky a sochy agresivním holubím trusem,“ připomněl vedoucí odboru životního prostředí Rostislav Frydrych.

Snížit počty holubů se v posledních letech daří v Uherském Hradišti. Zatímco ještě před dvěma lety ve městě odhadem žilo až 1 500 holubů, dneska je jich zhruba třetina.

„Část populace se přesunula do Jarošova a některých dalších míst, ale tam naštěstí nepáchá tak velké škody,“ přiblížil mluvčí radnice Jan Pášma.

Do boje s holuby město v minulosti nasadilo nejrůznější prostředky: například osazování říms domů kovovými hroty, které jim zabraňují v dosedání, nebo vybírání vajec. Účinnou metodou je také odstřel, částečně se v Hradišti osvědčilo plašení – akustické i za využití dravce (více zde).

Kroměříži pomohla vyhláška, lidé si zvykli holuby nekrmit

V Kroměříži platí od roku 2012 vyhláška, která krmení holubů vysloveně zakazuje. A také její zásluhou těchto ptáků ubylo.

„V současné době je počet holubů ve městě zanedbatelný. Lidé je nekrmí, ani městská policie to nemusí řešit napomenutím,“ sdělila kroměřížská mluvčí Jaroslava Sílešová.

Zatímco historická města jsou díky mnoha členitým domům s výklenky a zákoutími ideálním místem pro hnízdění holubů, v architektonicky modernějším Zlíně je podobných staveb minimum.

„Také proto je u nás holubů relativně málo, nijak radikálně proti nim bojovat nemusíme,“ poznamenal náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Jedno z mála útočišť v krajském městě představuje pro holuby bývalý tovární areál. Ptáci odtamtud zalétají k čepkovskému mostu, kde lidé často krmí kachny. „Holubi se pak na tom přiživují,“ doplnil Landsfeld.