Dokument Hoteliér o historii Činoherního klubu sledoval při premiéře na Letní filmové škole v Uherském Hradišti vyprodaný sál kina Hvězda. | foto: Marek Malůšek

Netradičním dokumentem Hoteliér chtěly legendy filmu probrat Landovského

  • 2
Mělo to být znovuoživení herecké legendy Pavla Landovského. A podle všeho se tento záměr podařil. Nový dokument Hoteliér má za sebou premiéru v Uherském Hradišti v rámci Letní filmové školy. "Jako zdravotní terapie to vyšlo," zhodnotil herec a iniciátor filmu Jan Kačer.

S nápadem vzkřísit ze stařecké letargie kolegu Pavla Landovského přišel před dvěma lety. Chtěl s ním a dalšími herci z pražského Činoherního klubu znovu nastudovat divadelní hru Hodinový hoteliér.

Tedy hru, kterou před padesáti lety Landovský napsal a která se tehdy hrála s velkým úspěchem právě v Činoherním klubu v režii Evalda Schorma.

K přípravě a setkávání s Landovským si pozval i další kolegy z divadla a přátele. Herce Josefa Abrháma nebo Vladimíra Pucholta, který na konci šedesátých let emigroval a žije v Kanadě.

Kačer: Pavel Landovský je atomová elektrárna

Z nastudování divadelní hry nakonec sešlo. Místo toho však vznikl ojedinělý filmový dokument o přátelství, stáří, herectví i o tom, jak s věkem někdy neodchází jen fyzické síly, ale i chuť do života. A právě k té chtěli herci probudit svého přítele Landovského.

"On je totiž taková atomová elektrárna. Je v něm neuvěřitelná energie a ještě s ním můžeme zažít mnohá překvapení," prohlásil Kačer.

Natáčení začalo před dvěma lety. Nebylo však předem příliš jasné, co z něj vlastně vznikne. Do poslední chvíle filmaři například nevěděli, jestli nakonec z Kanady dorazí Vladimír Pucholt.

"Navíc on je takový fanatik pravdy, takže když cítí, že situace má náznak falše, tak do ní nejde," prozradil úskalí netradičního natáčení Josef Abrhám mladší, který se ujal režie.

Film vznikal spontánně. "Nevěděli jsme, jak to dopadne, jestli to vůbec dokončíme. Proto výsledek pořád přijímám s velkou pokorou," svěřil se režisér.

Pohled na soukromí herců ukazuje smích i hádky

Za kamerami se střídalo několik profesionálů. "Snažili jsme se nevypínat kameru, ale stejně se stávalo, že jsem nemohl spát, protože jsem věděl, že mi utekl cenný dialog mezi Landovským a Kačerem, který už nijak nenahradím," vysvětlil Abrhám mladší.

Někteří lidé ze štábu ovšem natáčení nevydrželi dlouho, protože atmosféra byla občas velmi napjatá. I proto je film tak jedinečný. Diváci vidí herce tak, jak se chovají v soukromí, jak se hádají, jak spolu mluví a smějí se.

"Ano, byla to i obrovská sranda na pomezí smrti," prohlásil Kačer.

Pětasedmdesátiminutový dokument se do distribuce dostane letos na podzim. Kromě zmíněných tváří v něm diváci uvidí i Libuši Šafránkovou, Jana Hrušínského nebo Ninu Divíškovou či Jiřího Krejčíka.