Vizualizace budoucího vzhledu budovy číslo 64 v továrním areálu v centru Zlína.

Vizualizace budoucího vzhledu budovy číslo 64 v továrním areálu v centru Zlína. | foto: vizualizace Cream

Ve Zlíně je spousta volných kanceláří, přesto se staví nové

  • 0
Ve Zlíně vznikají další a další kanceláře, i když jich už nyní je v krajském městě nadbytek. Jenže požadavky na komfort a lokalitu se u mnoha zájemců zcela zásadně liší.

Postupně oživovaný baťovský areál ve Zlíně, který po zániku obuvnické výroby řadu let chátral, se stává líhní nových, převážně luxusních kanceláří.

Podle investorů je o ně zájem. A to navzdory skutečnosti, že jen o pár set metrů dál jsou prázdné kanceláře v rodinných domcích či bývalých sídlech firem, jejichž majitelé je předělávají zpátky na byty.

„Evidujeme velký zájem o kanceláře loftového a industriálního charakteru,“ potvrdil Martin Jarolím, ředitel společnosti Cream, která v baťovském areálu vlastní řadu nemovitostí. Kanceláře už vybudovala v opravené 32. budově, více než deset tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch chystá i v budově číslo 64, kterou právě přestavuje (více o tom čtěte zde).

„Poptávka je ve Zlíně samozřejmě jiná než v Praze. Proto rekonstrukci a obchodní strategii rozdělujeme na etapy do více let,“ upřesnil Jarolím.

Kanceláře na ploše 640 metrů čtverečních chce mít v plánovaném polyfunkčním domě v Kvítkové ulici také podnikatel Jiří Drag. Stejně jako Cream nabídne takzvaný open space, tedy kanceláře bez dělicích příček.

„Kanceláře budou v otevřeném prostoru, o který mají firmy zájem,“ popsal Drag (více zde).

Poptávka po „áčkových“ kancelářích

Podle realitních makléřů nejsou takové investice nesmyslné, přestože je ve Zlíně stále spousta kanceláří prázdných.

„Poptávka je malá a klesají ceny. Hodně kanceláří je neobsazených. Současně tady ale chybějí takzvané ‚áčkové‘ kanceláře, tedy ty s nejvyšším komfortem, kde je klimatizace či recepce,“ poznamenal majitel realitní kanceláře Century 21 Pavel Dočkal.

Právě takové připravuje třeba Cream. Přestěhovat by se do nich mohly pobočky větších celorepublikových či nadnárodních firem.

„Nové luxusnější kanceláře více odpovídají současným požadavkům na kvalitu, dostupnost a prestiž. A mohou do regionu i přilákat firmy, pro něž byly starší kanceláře nezajímavé,“ myslí si Jiří Knechtl ze serveru Reality.iDNES. cz.

„O komfortnější kanceláře je větší zájem,“ souhlasí majitel agentury Zvonek Miroslav Zvonek. „Velkou roli hraje i lokalita a to, zda je u kanceláří parkování. Proto se kanceláře v menších domech dál od centra pronajímají hůře,“ upozornil.

Kanceláře přestavují na byty

Nejatraktivnější je ve Zlíně baťovský areál, který je kousek od centra a nabízí stále více služeb. Naopak jiné části města moc nelákají.

Například II. internát na náměstí TGM slouží zčásti jako vysokoškolské koleje a jen zčásti jsou v něm kanceláře.

„Obsazené je máme ze třiceti procent. Nenabízíme luxusní prostředí, sázíme spíš na osobnější přístup,“ podotkla Alena Pavlíková ze společnosti Radix, která budovu vlastní.

Přitom právě internáty postavené ještě za baťovské éry bývaly plné kanceláří a nebyl problém do nich sehnat zájemce. Časy se ale mění. A s nimi i ceny. Dnes stojí metr čtvereční kancelářské plochy o průměrném komfortu od 1 500 do 1 700 korun ročně plus energie.

„Bereme jen nabídky, které jsou pronajmutelné. A takových není moc,“ přiblížil Zvonek.

Proto, že ve Zlíně nejsou centrály větších firem a státní instituce už sídlí ve svých budovách, se zájem o kanceláře zvyšovat nebude. Podle makléřů se tedy vyplatí přestavovat nebytové prostory na bytové.

„Poptávka po krátkodobém ubytování je pořád stejně velká. Už proto, že je ve Zlíně čtrnáct tisíc studentů univerzity,“ upozornil Dočkal.

„Když student zaplatí 2,5 tisíce korun za lůžko na deseti metrech čtverečních, tak se to majitelům vyplatí,“ doplnil.