Na větší přiblížení praxe se mohou těšit třeba středoškolští studenti zdravotnické školy ve Zlíně. Ilustrační snímek.

Na větší přiblížení praxe se mohou těšit třeba středoškolští studenti zdravotnické školy ve Zlíně. Ilustrační snímek. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Zlínský kraj je průkopníkem, středoškolským studentům zajistí praxi

  • 1
Některé střední školy ve Zlínském kraji dostanou statisíce korun na dovybavení dílen a začnou víc spolupracovat s firmami, které studenty zapojí do praxe. Výsledkem má být schopný absolvent. Je to pilotní projekt, který se může rozšířit i do dalších krajů.

Osobní mentory, kteří s budoucími fotografy zhodnotí jejich práci. Nebo třeba učebnu vybavenou jako nemocniční pokoj. V tomto školním roce se středním školám ve Zlínském kraji nabízí naprosto konkrétní a v zemi dosud nevyzkoušená pomoc.

Mimo dovybavení dílen jim kraj pomůže také s odbornou praxí ve firmách. „To vítáme. Zajistit kvalitní praxi není snadné ani v případě, že máme poblíž krajskou nemocnici,“ uvedl ředitel zdravotnické školy ve Zlíně Hynek Steska.

Školy, které nápad ověří

  • Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Uherský Brod
  • Střední odborná škola Luhačovice
  • Střední škola průmyslová, hotelová a zdravotnická Uherské Hradiště
  • Střední zdravotnická škola Zlín
  • Střední škola oděvní a služeb Vizovice

Jeden školní rok vyjde na 16,5 milionu korun. Část peněz dostanou přímo školy na zařízení odborných dílen.

Nápad se ověří na pěti školách, které nabízejí zdravotnické nebo gastronomické obory. Další vzdělávají kadeřnice a fotografy nebo grafiky.

„Záměrně jsme vybrali jiné než technické obory, protože v nich je spolupráce s firmami mnohem rozvinutější,“ potvrdil krajský radní zodpovědný za školství Petr Navrátil.

„Podstatné je, aby byli absolventi co nejvíce připravení na reálné pracovní prostředí,“ dodal.

Ve strojírenských oborech totiž platí, že zájem firem o mladé lidi je mnohem vyšší než počet studentů ve školách. V ostatních odvětvích ale takovou poptávku neznají.

„Poslední dobou se praxe od škol odtrhává. Firmy jen tvrdí, že by studenty chtěly, ale tím jejich zájem končí,“ upozornil ředitel Střední odborné školy v Luhačovicích Karel Milička.

Přiblíží se praxi

V tomto školním roce proto dostanou školy statisíce až miliony korun na to, aby dovybavily své dílny a odborné učebny. Ty pak budou v některých případech sdílet také s žáky základních škol.

Například Střední zdravotnická škola ve Zlíně získá zhruba 650 tisíc korun, aby zařídila další cvičné pokoje. V nich budou lůžka a figuríny, do nichž mohou budoucí zdravotníci bez obav zabodnout jehlu.

„Není možné studenty bez přípravy pustit mezi pacienty. Některé věci, jako první injekce nebo třeba umělé dýchání, si musí nejprve vyzkoušet,“ vysvětlil Steska.

Už nyní škola podobně vybavené učebny má, jenomže nestačí. Díky další třídě se mohou studenti dělit na menší skupiny a k praktickému cvičení se tak dostanou častěji.

Vizovická škola oděvní a služeb zase zajistí díky podpoře třeba mentory pro studenty oboru fotograf. Dosud jejich práci hodnotili učitelé, nově získají také názor těch, kteří se oborem živí. Bavit se budou i o cenách, naučí se jak jednat se zákazníky.

Jestli se v dalších letech model ze Zlínského kraje rozšíří i do ostatních regionů v zemi, jisté není. Jeden školní rok vyjde na 16 a půl milionu korun, z převážné části evropských. V budoucnu už ale nemusí být spolupráce tak nákladná.

Mezi školy a firmy totiž vstoupí prostředník, v případě Zlínského kraje Krajské centrum dalšího profesního vzdělávání.

Zmapuje terén a vytvoří databázi společností, které mohou a chtějí se studenty pracovat. „Potom už to celé může žít vlastním životem,“ upozornil krajský radní Navrátil.