Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Zlín zažil další střet kvůli vodě, kritiky neuklidnila ani právní analýza

  • 8
Ani právní rozbor, který si nechalo vedení Zlína zpracovat, nedokázal zklidnit napjatou situaci kolem vodáren. Dává totiž za pravdu vyčkávacímu postoji města, který na čtvrtečním jednání zastupitelů napadla část veřejnosti. Nesouhlasí s ním ani některá města a obce, jež jsou společně se Zlínem majiteli Vodovodů a kanalizací.

„Lžete, kryjete podvod, upravujete neplatné smlouvy a manipulujete s fakty,“ útočil Luděk Maděra, aktivista a kandidát Pirátů.

Nejužšímu vedení Zlína přišlo kromě něj vynadat několik lidí. S precizně připravenými podklady plnými čísel.

Na Zlínsku zlevní voda, lidé však měsíčně ušetří jen dvě koruny

„A s vámi manipulují, předkládají vám zkreslená ekonomická data. Myslíte si, že v právních otázkách vám říkají pravdu?“ tázal se Maděra zbývajících zastupitelů.

Situaci nezklidnila ani policejní zpráva, z níž citoval primátor Miroslav Adámek. Kriminalisté šetřili dvanáct trestních oznámení týkajících se vody, konstatovali však, že se žádný trestný čin nestal.

Čekání na další soud

V principu složitý spor se postupně zjednodušuje na hlavní požadavky dvou znesvářených táborů. Jeden z nich před nedávnem nadchl výrok Vrchního soudu, který konstatoval, že valná hromada z roku 2004, na níž se podepsaly smlouvy o tzv. provozním modelu vodárenství na Zlínsku a část vodáren přešla pod Veolii (dnes patří její dceřinné Moravské vodárenské), nebyla platná (více zde).

Z toho vyvodili, že i smlouvy, které z ní vzešly, jsou jen bezcenné kusy papíru. Představy, že se voda, z níž má dnes zisky zahraniční koncern, vrátí do rukou obcí a měst, se drží nejen část veřejnosti, ale i někteří akcionáři VaK.

Ne však ten největší – Zlín. Jeho radnice zvolila vyčkávací taktiku. Vyzvala Moravskou vodárenskou, aby jí vydala podnik, ta to odmítla a Zlín se s tím spokojil. U soudu totiž leží žaloba na určení platnosti smluv, kterou už před lety podali zástupci Otrokovic a Fryštáku.

„Musíme se chovat podle pravidel a vyčkat na rozhodnutí soudu,“ reagoval náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Dokud soudní pře neskončí, chce město upravit současný provozní model tak, aby byl výhodnější pro VaK.

Jenže odpůrci chtějí, aby se město připojilo k žalobě, což by sice nemělo vliv na délku soudů ani výsledek, ale šlo by o gesto dobré vůle. A objevují se tlaky, aby vyměnilo současné vedení VaK.