Pramen Ottovka v lázeňském městě Luhačovice. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Luhačovice jsou půl roku bez Ottovky, problémy s pramenem budou častější

  • 1
Zejména dlouhotrvající sucha přispívají k znečištění oblíbeného luhačovického pramene Ottovka, který je už půl roku uzavřený. Potíže s kvalitou vody se navíc zřejmě budou opakovat stále častěji.

Ani vydatné podzimní srážky nepomohly vyčistit pramen Ottovky v Luhačovicích od fekálních bakterií. Voda, která z něj vyvěrá, tak stále není pitná, přestože se její kvalita pozvolna lepší.

Z oblíbeného zřídla krytého známým kruhovým pavilonem se lidé v lázeňském areálu nemohou napít už od konce května.

O znečištění zdroje informují lázeňské hosty a místní obyvatele papírové cedulky přímo u pramene. A i kdyby chtěli lidé riskovat a vodu ochutnat, mají smůlu. Z fontánky uprostřed altánu žádná neteče.

„Každý týden děláme laboratorní rozbory vody, pozitivní výsledek však nemáme. Prší pěkně a dlouho, výsledky kontrol se ale přesto zlepšují jen mírně,“ uvedl výkonný ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

Studna pro Ottovku je hluboká jen šest metrů

Normy povoleného výskytu fekálních bakterií nejsou překročeny dramaticky.

„Voda se ale bohužel zatím pít nedá,“ poznamenal Dědek. Termín, kdy bude voda opět poživatelná, nejde odhadnout.

Téměř všechny luhačovické prameny vyvěrají po převrtání v 80. letech v hloubce 30 až 50 metrů. Jedinou výjimku představuje právě Ottovka. Studna, odkud je jímána její voda, má hloubku pouhých šest metrů.

Kvůli tomu je velmi náchylná k opakovanému znečištění. Blízký pramen Viola však jejímu převrtání brání.

„Víme, že Ottovka už asi navždy zůstane nestabilním pramenem. Každý tak zjistí až na místě, jestli je voda v pořádku, nebo ne. Pokud není pitná, neteče. Nikdo by už kvůli tomu neměl být překvapený. Je to příroda, kterou je třeba takto brát,“ podotkl generální ředitel lázní Eduard Bláha.

Vedení lázní už před časem vyslovilo domněnku, že za bezprostředním znečištěním pramenu mohou stát neukáznění pejskaři, kteří venčí v jeho okolí. A to přesto, že ve městě platí vyhláška, která v lázeňském areálu volný pohyb psů zakazuje.

Rozházené zbytky toaletního papíru kolem potoka navíc svědčí o tom, že někteří lidé místo využívají jako veřejné záchodky.

Místostarosta: Lázně pramen nepotřebují, tak jej neřeší

Také proto lázně zvažovaly, že osloví radnici se žádostí o postavení plotu kolem pramene. Na nedávném setkání obou stran však takový požadavek údajně nepadl.

„O oplocení nakonec nebyla řeč. A i kdyby, prameny jsou majetkem lázní, kterým slouží jako zdroj podnikání. Jejich údržba tedy není zodpovědností města. My také do lázní nechodíme se žádostmi, aby nám uklidily zašpiněnou kašnu,“ popsal luhačovický místostarosta Radomil Kop.

Není to přitom poprvé, co má Ottovka problémy s kvalitou vody. Kvůli kontaminaci nebyla pitná také několik týdnů loni v létě. Na rozdíl od mnoha dalších pramenů v Luhačovicích ale není využívána k léčebným procedurám.

„Lázně tedy Ottovku nepotřebují a nemyslím si, že situaci budou nějak řešit. Prostě v létě vodu vypnou a v zimě zase pustí,“ řekl Kop.

Problémem jsou období sucha, tvrdí ředitel lázní

Podobný výklad vedení lázní odmítá. Ke zhoršení kvality vody prý přispěla především dlouhodobá nepřízeň počasí.

„Dá se čekat, že s globálním oteplováním a čím dál suššími roky bude pramen častěji kontaminovaný. V období sucha se neproplachují horní půdy a pramen se tak dostatečně nevyčistí, jako tomu bylo v předchozích letech,“ objasnil Bláha.

Zpřístupnit kontaminovanou vodu znovu lidem pak lázně ze zákona nesmějí. Byl by to hazard se zdravím.

Znečištěná voda totiž může po požití vyvolat mnoho vážných infekčních onemocnění. Mezi ně patří například úplavice, žloutenka typu A, ale i řada průjmových onemocnění.

„Ta mohou u malých dětí nebo oslabených osob vést k velmi vážným zdravotním následkům,“ varovala Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně.

4. února 2014