Holešovská zóna stále zůstává prázdná. Vlastní podnik tady postavila jediná firma, Pokart.

Holešovská zóna stále zůstává prázdná. Vlastní podnik tady postavila jediná firma, Pokart. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Firmy nejsou, třetí stavba v holešovské zóně bude patřit hasičům

  • 12
Zlínský kraj převedl hasičům pozemky v téměř prázdné průmyslové zóně Holešov pro výstavbu jejich sídla. Podle opozice se ale zbavuje pozemků, o něž investoři nemají zájem.

Na rozsáhlé ploše 360 hektarů, kterou zabírá skoro prázdná holešovská průmyslová zóna, je to jen malý pozemek. Má rozlohu něco málo přes půl hektaru. Nicméně může ilustrovat, že si Zlínský kraj neví rady s tím, jak volné prostranství zaplnit. Rozhodl se totiž, že 5 231 metrů čtverečních pozemků převede na hasiče, kteří si zde postaví nové sídlo.

„Pro budoucí investory bude zóna s hasičskou stanicí přitažlivější,“ myslí si ekonomický náměstek hejtmana Jaroslav Drozd ČSSD. „V případě mimořádných událostí hasiči rychle zasáhnou přímo v zóně, ale i mimo ni, třeba na Holešovsku či Kroměřížsku,“ doplnil.

Zdejší krajská hasičská buňka dosud sídlí v Holešově, kde je v jedné budově i s dobrovolnými hasiči. Prostory už jsou nevyhovující. V úvahu přicházelo jejich rozšíření, ale město a hasiči se nakonec dohodli s krajem.

„Stanice bude kousek od města a prospěje i zóně,“ podotkl starosta Holešova Rudolf Seifert.

Také hasiči jsou spokojení. V roce 2018 by chtěli začít stavět dvoupatrovou budovu za zhruba 30 milionů korun. V prvním patře bude parkoviště, sklady a technické místnosti, ve druhém šatny, kanceláře, denní místnost a učebna.

Firmám brání ve stavbě ekologické organizace

„Bude to moderní, ukázková, ekonomická a ekologická budova státní správy,“ nastínil mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Krajští opoziční zastupitelé ale upozorňují, že zóna je určena pro výrobní podniky. A do Holešova, kde stál areál 1,6 miliardy korun, se žádné nahrnou. Jsou tam totiž zdroje podzemní vody a ekologické organizace je brání. Několik investorů, kteří tady chtěli působit, už proto od záměru odstoupilo.

„Vytvořil se obrovský prostor se sítěmi, na který teď není možné sehnat větší investory. A teď to vypadá, že kraj bude část areálu nabízet pro vybudování čehokoliv jiného, aby se to zachránilo,“ naznačil lidovecký opoziční zastupitel Ludvík Hovorka.

A není jediný, kdo si myslí něco podobného. „Zdá se, že chce kraj dokázat, navzdory potížím, které v zóně jsou, že se tam dá stavět,“ míní zastupitel Michal Špendlík z hnutí STAN. Oba však nakonec se záměrem souhlasili, aby neblokovali investici hasičů.

Zájem má sedm firem, v příštích měsících se rozhodne

„Není to tak, že chceme zónu za každou cenu obsadit,“ odmítá kritiku Drozd. „Pozemků pro soukromé investory bude stále dost.“

Zóna byla dokončena v roce 2009. S plným provozem se počítalo letos. Výrobní podniky měly vytvořit asi 12 tisíc pracovních míst, zatím je jejich v jen 170.

Volných je skoro 280 hektarů ploch. Provozovnu tam postavil výrobce kartonových obalů a stojí tam krajský technologický park a meteorologická stanice. Od roku 2018 přibude hasičská základna.

„Pro nás není hasičská stanice rozhodující projekt. A není to ani snaha nahrazovat soukromé investory. Bude to pro ně spíš výhoda,“ tvrdí Libor Karásek, předseda představenstva společnosti Industry Servis ZK, kterou zřídil kraj k provozování zóny. „Momentálně máme rozjednaných sedm firem, v řádu několika měsíců bude jasno, zda do Holešova půjdou,“ doplnil.

Hasiči si ale budou muset nejdříve vyřídit stavební povolení, což může být s ohledem na vodní zdroje a ekologické aktivisty složitější. „Budeme muset mít souhlas vodoprávního úřadu, že neohrozíme zdroje pitné vody,“ uvědomuje si Netopil.