Zlínský primátor Miroslav Adámek (vpravo) a jeho náměstek Ondřej Běták, dva...

Zlínský primátor Miroslav Adámek (vpravo) a jeho náměstek Ondřej Běták, dva čelní představitelé hnutí Starostové a nezávislí. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Zlínský primátor vybírá partnery, nejblíž má k ANO, třetí stranu hledá

  • 2
Vyjednávání o nové koalici ve Zlíně vede hnutí Starostové a nezávislí. Suverénním vítězům voleb se nabízí několik možností: ve hře je trojice ANO, ČSSD a lidovci. Straně úřadujícího primátora Miroslava Adámka přitom stačí k nadpoloviční většině přibrat do koalice tři konkurenční zastupitele.

Mimořádný úspěch hnutí STAN ve zlínských komunálních volbách, v nichž získalo přes třicet procent hlasů, zajistil primátorovi Miroslavu Adámkovi luxusní pozici pro vyjednávání o koalici.

Volby ve Zlínském kraji přehledně

Adámek, který zůstane v čele města i v dalších čtyřech letech, se v pondělí setkal se zástupci hnutí ANO. Schůzky s lídry dalších úspěšných stran budou následovat. Jaké jsou hlavní varianty možných koalic ve Zlíně i s jejich klady a zápory? MF DNES přináší jejich přehled.

STAN + ANO (většina 26 ze 41 míst)

Nejjednodušší, nejrychlejší a možná i nejlogičtější řešení. Starostové získali 18 mandátů a s osmi od ANO tak vytvoří koalici, která bude mít v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu jasnou většinu.

Obě hnutí k sobě mají programově blízko, navíc primátor má díky působení v hokejovém klubu PSG Zlín dobré vztahy s lídrem ANO Patrikem Kamasem - Adámek je v klubu prezident, Kamas jednatel.

Potenciální hrozbou takové dvojkoalice je ale fakt, že z kandidátky ANO ještě před volbami odstoupilo šest lidí.

„Nevím, jak moc budou důvěryhodní, když se rozpadají už před volbami,“ prohlásil před pár dny Adámek.

Kamas ale věří, že zlínské ANO má personální potíže za sebou a nebude se na radnici rozpadat v přímém přenosu jako v minulém volebním období vládnoucí hnutí M. O. R.

„Odchody jsme vyřešili před volbami. Městská organizace se konsolidovala,“ vzkázal Kamas.

„Dovedeme si se STANem představit spolupráci. Nebudeme si ale nic diktovat,“ doplnil lídr ANO.

STAN + ANO + KDU-ČSL (většina 32 ze 41 míst)

Vytvoření trojkoalice s lidovci má pro Adámka a spol. hned několik výhod. Třetí partner může koalici sloužit jako pojistka, kdyby se přece jen ANO začalo drolit.

Komunální volby ve Zlíně

Vyhráli je Starostové a nezávislí, ze 41 zastupitelů jich bude 18. Druhé skončilo s osmi mandáty hnutí ANO, po šesti křeslech mají ČSSD a společná kandidátka lidovců a hnutí Zlín 21. Komunisté dostali tři mandáty. Zastupitele nebude mít TOP 09 ani ODS.

Jenže personální potíže můžou potkat i samotný STAN, v zastupitelstvu bude mít řadu úplných nováčků.

„Myslím, že stabilnější může být trojkoalice,“ naznačil Adámek.

KDU-ČSL je navíc vládní strana, což Adámek samozřejmě vnímá, protože bude chtít od státu peníze na opravu Památníku Tomáše Bati a další projekty.

Na druhou stranu hrozí další osobní rozepře. Dvojka kandidátky lidovců - Aleš Dufek, kterého nominovalo hnutí Zlín 21, zahájil minulé volební období pod hlavičkou STANu, ale pak z něj odešel.

Adámek ale tvrdí, že „emoce musí jít po volbách stranou“.

STAN + ANO + ČSSD (většina 32 ze 41 míst)

Tato koalice je velmi reálnou možností. Ideově se sice Starostové se sociálními demokraty rozcházejí, nicméně programové průniky by se našly. A hlavně: ČSSD je klíčová vládní strana a vede i Zlínský kraj.

Z tohoto úhlu pohledu je to strategický partner. Spolupráce mezi krajem a městem dlouhodobě nefunguje, což chce Adámek změnit.

Sociální demokracie o místa v radě vehementně stojí, znamenala by pro ni návrat do vedení města po čtyřech letech. Primátor by si ale měl být jistý, že se ČSSD opravdu definitivně odstřihla od bývalého náměstka primátora a kontroverzního podnikatele Martina Janečky, který byl odsouzený za korupci.

„Vliv na naši kandidátku nemá, mohu to vyloučit,“ prohlásil lídr ČSSD Vladimír Drtil.

Mezi zvolenými zastupiteli ale jsou i lidé, které do strany v minulosti přivedl právě Janečka.

STAN + ANO + KDU-ČSL + ČSSD (většina 38 ze 41)

Málo pravděpodobná varianta, byť by pro hnutí STAN měla spolupráce se všemi vládními stranami na komunální úrovni řadu výhod.

Adámek ale předem vyhlašuje, že bude chtít pro své lidi v radě většinu a mezi čtyři partnery by se devět křesel hůře dělilo. Navíc se ve čtyřkoalici prudce zvyšuje možnost neshod a konfliktů.

STAN + KDU-ČSL + ČSSD (většina 30 ze 41 míst)

Trojkoalice bez ANO může vzniknout jen v případě, pokud se Adámek s Kamasem během jednání výrazně nepohodnou. A to samé platí pro dvojkoalici STANu s jinou stranou.

Tyto možnosti se však moc nedají očekávat už proto, že ANO skončilo ve volbách druhé a Adámek podle svých prohlášení hodlá pořadí stran ctít.

„Pokud STAN osloví někoho jiného, museli bychom být v opozici,“ uvědomuje si Kamas.