Poutní stezky brzy mohou Velehrad spojit i se Slovenskem. Zájem o ně stoupá.

Poutní stezky brzy mohou Velehrad spojit i se Slovenskem. Zájem o ně stoupá. | foto: Archiv MF DNES, MF DNES

Zlínský kraj žije poutní turistikou, v Kroměříži jí věnují veletrh

  • 0
Mapy tras nebo podrobné popisy cest s radami, kde se levně najíst či přespat. I takové konkrétní rady nabízí poutní veletrh v Kroměříži, který odstartoval v pátek a jehož centrem je až do neděle Arcibiskupský zámek.

Třídenní veletrh Poutních dnů v Kroměříži oficiálně odstartoval poutní sezonu ve Zlínském kraji.

"Poutnictví je rozhodně téma, které je lidem velmi blízké. Každým rokem nám roste počet vystavovatelů a roste i zájem návštěvníků, a to i zahraničních," řekl kastelán kroměřížského zámku Martin Krčma.

Letošní veletrh zaplní také prostory Muzea Kroměřížska, chrámu svatého Mořice a Velkého náměstí.

Nabídne na tři desítky vystavovatelů nejen z Česka, ale i okolních států. V Muzeu Kroměřížska představí známá poutní místa, ale i ta, o kterých se ví jen málo.

Návštěvníci se díky tomu dozvědí, kudy se vydat, kde se mohou cestou najíst nebo přespat. A také jaké zajímavosti uvidí v okolí poutního místa. K dispozici budou i termíny naplánovaných poutí.

"Poutní turismus není masová záležitost, přesto může do Zlínského kraje nalákat tisíce nových návštěvníků," tvrdí ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová.

Italové byli spokojení

Už v loňském roce to agentuře pomohli ověřit turisté z Itálie, pro které sestavila speciální třináctidenní itinerář cesty napříč krajem.

Ten vedl z Kroměříže na Svatý Hostýn, odtud přes poutní kostel ve Štípě na Velehrad a zpátky přes Luhačovice až do Rožnova pod Radhoštěm. Nevynechává ani Maleniska, Provodov nebo Pustevny. Ukázal nejen místa duchovní, ale také přírodu od vinic na Slovácku po kopcovité Valašsko.

A trasa sklidila úspěch. "Kolegové z Itálie nás požádali, abychom vytvořili i zkrácenou verzi pro školní výlety," dodala Daňová.

Momentálně trasu nabízí pět největších cestovních kanceláří v Itálii, které se na poutní turistiku specializují.

Na veletrhu v Kroměříži se představí i nejvýznamnější poutní stezka v kraji, tedy trasa z Hostýna na Velehrad, dlouhá zhruba 66 kilometrů. Poutníci však mohou urazit i mnohem delší trať.

"Vyznačená je stezka už ze Svatého Kopečku u Olomouce přes Hostýn a Velehrad až ke kapli svatého Antonínka nad Blatnicí," uvedl předseda Matice svatohostýnské Lubomír Vývoda.

Ani tam ale nekončí a už nyní se připravuje její pokračování přes slovenské hranice do Šaštína (více zde). Značená je speciálními poutními značkami a v budoucnu se má dostat i do turistických map.

Chybí ubytovny a jídelny

Co zatím ve Zlínském kraji, ale i celé zemi schází, je větší poutní infrastruktura. Hlavní stezka je vyznačená, nabízí odpočívadla s citáty z Písma nebo informací, kolik kilometrů poutník urazil a kolik mu zbývá do cíle.

"V zahraničí je součástí poutní cesty i síť ubytoven a jídelen, kde se poutník může najíst a vyspat s minimálními náklady," vysvětlila Daňová.

Pro návštěvníky poutních dnů Arcibiskupský zámek připravil speciální zlevněnou vstupenku na prohlídkovou trasu Via Unesco, která zahrnuje historické sály, věž a Květnou zahradu.