Potomci Tomáše a Jana Antonína se soudí s Českem i Slovenskem o náhradu za zabavený majetek. Dohodnout se však nemohou ani mezi sebou. (Ilustrační snímek)

Potomci Tomáše a Jana Antonína se soudí s Českem i Slovenskem o náhradu za zabavený majetek. Dohodnout se však nemohou ani mezi sebou. (Ilustrační snímek) | foto: Archiv

Potomci Bati žádají miliardové odškodnění i na Slovensku

  • 1
Rodina Jana Antonína Bati svůj boj o náhradu majetku rozšířila z České republiky i na Slovensko. Firma tam vlastnila továrny, zámek i letiště. Hodnota majetku se podle rodiny pohybuje v miliardách eur.

Z amerického Bostonu přijeli před pár dny. Na Slovensku stihli odhalit pamětní desku, vyléčit se z chřipky a uspořádat tiskovou konferenci.

Vnuk Jana Antonína Bati John Nash s manželkou se v těchto dnech vrátili do míst, kde zlínský podnikatel budoval své obuvnické impérium.

Důvod je zřejmý. Stejně jako v Česku se i na Slovensku chce rodina domoci náhrady za majetek znárodněný v roce 1945. Čekali jen na očištění jeho jména z kolaborantství, což Česká republika udělala už před šesti lety.

Baťa totiž své závody vlastnil i v Partizánském, Svitu nebo Nových Zámcích. Kromě toho k podniku patřil například bojnický zámek nebo letiště v Popradu. Hodnota majetku je na Slovensku značná.

"Pohybuje se v miliardách eur," prohlásil právní zástupce rodiny Tomáš Pecina. A šance na úspěch jsou podle něj na Slovensku větší než u nás. "Nerozumím tomu, ale vstřícnost je tam mnohem větší," zhodnotil.

Léta čekání na verdikt

Rodinu však i tak zřejmě čeká stejný scénář, který už má v Česku částečně za sebou. Tedy nejdříve žádost o kompenzaci na ministerstvu financí a pak několik let čekání na verdikt.

V případě neúspěchu žaloba a další čekání. České ministerstvo financí už dvakrát žádost o náhradu za znárodněný majetek zamítlo s odůvodněním, že Benešovy dekrety, podle kterých se měla za znárodněný majetek vyplatit náhrada, jsou takzvaně vyhaslé.

Proto rodina podala soudní žalobu, ve které žádá o přezkoumání tohoto rozhodnutí. Vše je však záležitostí ne několika měsíců, ale několika let.

"Zatím se doplňovaly žaloby od potomků a aktuálně přibylo nové stanovisko právního zástupce státu," vysvětlila mluvčí pražského obvodního soudu Alena Novotná. To, že soud stihne nařídit jednání ještě letos, je málo pravděpodobné.

Podobně zdlouhavý je i další soudní spor. V něm chce jedna z dcer J. A. Bati peníze za dům a pozemek ve Zlíně. Konkrétně za vilu, kterou vlastní a ve které také sídlí Český rozhlas.

Jde o politické rozhodnutí

Náhrada by měla být přes 50 milionů korun. Ještě se však bude dělat nový znalecký posudek. Právník odhaduje, že rozhodnutí by mohlo padnout do roka.

Odškodnění se roky domáhají i potomci nevlastního bratra Jana Antonína Bati a zakladatele obuvnického gigantu Tomáše Bati.

"Otec přenechal tuto záležitost matce a stále trvá. Zásadní myšlenka je, že pokud ke kompenzaci dojde, peníze se vrátí zpět do České republiky," prohlásila před časem Rosemarie Blyth Bata, nejmladší dcera Tomáše Bati juniora.

Vláda ani právníci však stále nevědí, o jak velkou sumu vlastně jde. Firma vlastnila nejen areál s desítkami továrních budov, ale také filmové ateliéry, obytné čtvrti s půldomky nebo zámek v Napajedlích. Vyčíslit by se měly i firemní akcie.

Jestli se dědicové nějakých financí nakonec dočkají, je pořád velmi nejisté. V každém případě půjde o precedentní rozhodnutí, ať už padne v Česku, nebo na Slovensku. Právníci totiž upozorňují, že jde v první řadě o politický názor.

"Stejně jako byl velký odpor k vracení majetku církvím, tak je velký odpor i v těchto případech," vysvětlil Pecina. "Justice je pod velkým tlakem," doplnil.