Zápis do první třídy. (Ilustrační snímek).

Zápis do první třídy. (Ilustrační snímek). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Posunutí zápisu do první třídy nepomohlo, o odklady je stále velký zájem

  • 0
Na počet odkladů školní docházky neměl pozdější termín zápisů do prvních tříd zásadní vliv. Školy si ale novinku pochvalují. Ve Zlíně se navíc setkala s elektronickým zápisem, který ředitelům usnadnil práci.

Jedna ze základních myšlenek, kterou ministerstvo školství zdůvodňovalo posunutí léta zažitého termínu z ledna na duben, byla, že pak k zápisu přijdou děti zralejší a nebude tolik odkladů. Ve Zlínském kraji se to potvrdilo jen z poloviny.

Krajská pedagogicko-psychologická poradna letos zatím eviduje 1 516 žádostí o posouzení školní zralosti, což je o 73 méně, než byl finální počet loni.

„V celkovém počtu to není velký rozdíl,“ uvedl ředitel poradny Miroslav Orel.

Zatímco ještě loni se rodiče na poradnu obraceli až po zápisu, letos k němu měli přijít už s hotovým vyšetřením. Ne všichni to splnili, a tak ještě není rozhodování u konce.

Elektronický zápis si školy chválí

Učitelé ale rozdíl poznali. „Školní zralost dětí, které letos přišly k zápisům, byla rapidně vyšší, než bývalo běžné,“ uvedl ředitel vsetínské základní školy Sychrov Michal Molek.

Vychází přitom z dlouholetých pozorování svých kolegyň, které s předškoláky pracují rok co rok. V září tady nastoupí 64 nových prvňáků.

A přímo ve Zlíně ředitelům pomohl i elektronický zápis, který byl letos novinkou. Díky němu měla většina rodičů připravené dokumenty, odpadlo vyplňování formulářů a škola měla aspoň odhad počtu dětí, které může čekat.

„Bylo to předpřipravené, po technické stránce všechno fungovalo, jak mělo,“ shrnula ředitelka základní školy ve zlínských Malenovicích Zdeňka Jančíková.

Z 80 dětí u zápisu jich 73 nastoupí v září do školy, dalších sedm se vrátí znovu za rok.

„Je to podobné jako jiné roky, rozhodnutí rodičů o tom, jestli dát dítěti odklad, pozdější termín zápisů neovlivnil,“ dodala Jančíková.

Přípravných tříd je málo

Prakticky stejné hodnocení zaznívá ze všech čtyř regionů kraje. V otázce, jestli dítě poslat do školy v šesti, nebo sedmi letech, mají rodiče hlavní slovo a obliba odkladů se stále drží hodně vysoko. V některých případech tak rodiče řeší i situaci, kdy jejich dítě nepřijme konkrétní škola.

„V den zápisu jsme zaevidovali o málo menší zájem o odklady než dřív, skutečné počty ale ještě neznáme, řízení nejsou u konce,“ uvedl vedoucí školského odboru zlínského magistrátu Milan Smola.

Děti s odkladem v naprosté většině zůstávají v mateřských školách. Přípravných tříd, jež by předškoláky vtáhly do režimu základní školy, ale daly jim přitom čas dozrát, je ve Zlínském kraji pomálu.

Přímo ve Zlíně ji nabízí pouze církevní základní škola, kapacitu má nanejvýš 15 předškoláků a otvírají ji druhým rokem.

„Bojujeme s prostorem, ale podařilo se to vyřešit a třídu znovu otevřeme,“ ujistila ředitelka školy Jana Langerová.

Poprvé ji loni prosadili také ve Valašských Kloboukách. Přípravné třídy jsou určené výhradně dětem s odkladem školní docházky.

Letošní zápisy potvrdily i stoupající zájem o alternativní vzdělávání, které ve Zlínském kraji nejčastěji představují Montessori třídy v běžných školách.

Dokazuje to i mimořádně dobrý výsledek letošního zápisu na základní škole Masarykova ve Valašském Meziříčí, která se díky takové třídě odrazila ode dna. Loni tady zapsali pouhých deset prvňáků, letos jich mají 25, z toho 15 v Montessori třídě.