Policisté v restauraci v Uherském Brodě nasadili zásahovou jednotku. | foto: iDNES.cz

Mám rukojmí, budu vyjednávat, řekl útočník policistům. Proto nezasáhli

  • 101
Policisté vysvětlují, proč v úterý vtrhli do restaurace v Uherském Brodě, kde střelec zavraždil osm lidí, až po téměř dvou hodinách. Drželi se dál, protože s nimi muž komunikoval a oznámil jim, že má rukojmí. O tom, že jsou celou dobu všichni mrtví, policisté nevěděli.

Měli policisté zasáhnout v úterý v uherskobrodské restauraci Družba dřív? Podle krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka to nebylo možné. Doložil to časovým souhrnem celého odpoledního dění.

První oznámení policisté přijali ve 12:38: „Muž střílel v restauraci Družba v Uherském Brodě.“

O minutu později následoval další telefonát: „Muž je stále vevnitř, je možné další zranění.“

Ve 12:43 začal s policií komunikovat muž, který byl ukrytý na toaletě (jeho příběh čtěte zde).

První hlídka policistů z místního obvodního oddělení dorazila před restauraci ve 12:47. „Po třech minutách navázali kontakt s mužem, který po nich zahájil palbu. Ze tří možných postupů se hlídka rozhodla pro stažení z prostoru a povolání posil,“ poznamenal šéf Tkadleček, podle něhož všichni policisté musí být schopni a ochotni riziko střeleckého konfliktu přijmout, takové řešení ale vždy nese riziko ohrožení civilistů.

Do vrtulníku by mohlo jen šest policistů

Na místo vzápětí dorazili další policisté a ve 12:56 si velitel zásahu vyžádal zásahovou jednotku z Brna, policisté ve Zlínském kraji jí totiž nedisponují. Přesun patnácti policejních specialistů ve čtyřech autech dlouhý přes devadesát kilometrů trval od nahlášení 66 minut.

„Mrzí mě, že někteří lidé hodnotili, proč jsme neletěli vrtulníkem. Jenže přepravní kapacita stroje, který má policie v Brně k dispozici, je šest osob jen se zcela základním vybavením. Přepravit jen tolik mužů do Uherského Brodu by bylo zbytečné, stejně by na místě čekali na další kolegy jedoucí autem,“ reagoval velitel brněnské zásahové jednotky Zdeněk Frank.

Střelba v Uherském Brodě

Protože muž před třináctou hodinou zkontaktoval i televizi Prima, získali policisté na útočníka telefonický kontakt a ve 13:07 s ním vyjednavač, který byl na cestě ze Zlína, navázal kontakt.

„Našemu zkušenému vyjednavači, který má řadu úspěchů, muž oznámil, že drží rukojmí, hodlá vyjednávat a komunikovat,“ upozornil Tkadleček.

Právě tato informace byla podle něj pro další postup zásadní.

„Tím se dostáváme někam jinam. Policie musí ze zákona předně chránit život a zdraví. Živí mají přednost před mrtvými. Nevěděli jsme, kolik je živých a kolik mrtvých. Věděli jsme, že někteří utekli a někdo je ukrytý uvnitř,“ prohlásil policejní šéf.

Muž ovšem odmítal propustit případné zraněné nebo na místo vpustit zdravotníka, komunikace se postupně přiostřovala a ztrácela reálný základ. Po čtrnácté hodině útočník přestal reagovat na telefonáty i textové zprávy a ve 14:15 byla komunikace ukončena.

„V takovém okamžiku začínají takříkajíc mluvit zbraně,“ popisuje Tkadleček.

Policejní šéf: Jít do akce bez informací by byl hazard

Velitel zásahu po rychlé poradě vyhodnotil, že je nutné silové řešení a ve 14:21 zásahová jednotka vnikla dovnitř.

„Chtěli jsme se ještě pokusit naším vyjednavačem o kontakt přes okno. Pokud by to nedopadlo kladně, tak by následoval služební zákrok. Když jsme se ale přesunuli do pozic a vyjednavač byl připravený, ozval se zevnitř výstřel. Tohle je pro velitele podle standardního postupu signál, že není zbytí a musíme okamžitě dovnitř,“ poznamenal šéf brněnské zásahovky Frank.

Zákrok následoval během pár sekund, uvnitř už policisté našli jenom osm obětí, které nejevily známky života. Mrtvý byl také střelec.

Policisté nepochybili, říká ministr. Měli střílet hned, míní experti

„U pachatele bylo z doznívající mimiky a šířícího se tratoliště krve zjevné, že závěrečný výstřel uštědřil sám sobě,“ doplnil Frank.

„Rozumím, že kdo nebyl na místě a nemá informace, může se mu jevit jako dlouhá doba, neúčelně využitá, ale nemá pravdu. Bylo by absolutním hazardem se pouštět do akce bez informací,“ prohlásil zlínský policejní šéf Tkadleček.

„V mezidobí podle dosavadních informací pachatel nestřílel a téměř jistě většina osob zahynula během velmi krátké doby po vniknutí útočníka dovnitř. Podle našeho současného poznání byly při komunikaci s pachatelem už všechny osoby mrtvé. My jsme ale tyto informace neměli,“ doplnil Tkadleček.

O tom, že policisté neotáleli se zákrokem jen kvůli čekání na brněnskou zásahovou jednotku, podle něj svědčí, že zásahovka nevtrhla dovnitř ihned poté, co po čtrnácté hodině přijela.