Výrobní areál zbrojovky Zeveta v Bojkovicích na Uherskobrodsku.

Výrobní areál zbrojovky Zeveta v Bojkovicích na Uherskobrodsku. | foto: archiv Zevety Bojkovice

Policie zabavila v areálu zbrojovky tisíce granátometů, odváží je jinam

  • 75
Tři sta tun zbraní se v těchto dnech odváží z areálu přední české zbrojovky Zeveta v Bojkovicích na Uherskobrodsku. Policie po utajené půlroční kontrole rozhodla, že granátomety byly špatně skladované. Spřízněná firma, které zbraně patří, to označuje za nezákonné rozhodnutí.

Ten obrázek se obyvatelům Bojkovic naskytne každý den kolem poledne. Na začátku kolony jede blikající policejní vůz, za ním je pět hasičských aut a na konci znovu houká policie.

A obyvatelům slováckého městečka se při pohledu na ně chtě nechtě vybaví loňské výbuchy v muničních skladech v nedalekých Vlachovicích.

„Ne že by lidé byli úplně vyplašení, ale v takové firmě se prostě občas může něco stát. Člověk zkrátka nikdy neví,“ krčí rameny starosta Petr Viceník.

Auta napěchovaná municí vyjíždějí z areálu místní firmy Zeveta. Jedna z předních českých zbrojovek dodává materiál na trh už sedmdesát let, zbraně od ní míří do různých států světa a jako jedna z mála v republice je umí i ekologicky likvidovat.

Totéž dokáže rovněž společnost Pyro-Technology, které odvážená munice oficiálně patří a která, přestože je momentálně v likvidaci, má se Zevetou společný areál i téměř totožné vedení.

Teď z ní policie ve zhruba šedesáti nákladních autech postupně odveze téměř padesát tisíc kusů granátometů. Trvat to bude ještě deset dnů.

Stojí za převozem špatné skladování?

Na první pohled spíše jen úřední záležitost má však nepříliš zřetelné vysvětlení.

„Zabavení munice nedává žádný smysl. Můžeme se jen domnívat, že to má nějaký skrytý důvod. Celá situace je spíš komická,“ prohlásil právník Pyro-Technology Petr Vališ.

Česká policie nemůže výbušniny zabavit bez oficiálního zdůvodnění. Z Bojkovic je odváží na základě předběžného rozhodnutí. Policejní prezidium v něm říká, že ruční protitankové granátomety (RPG) nejsou v Bojkovicích skladované tak, jak by měly.

„Objekt nesplňuje zákonné požadavky,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

V překladu to znamená, že sklady, jež jsou podobné těm v nedalekých Vlachovicích, například nemají náležitě silnou střechu, pancéřové dveře nebo elektronické zabezpečení. Taková opatření nařizuje zákon číslo 119/2002 Sb. o zbraních a střelivu.

Firma však namítá, že granátomety, které v sobě mají 350 gramů trhaviny, takto skladovat nelze.

„Kdybychom je měli v hermeticky uzavřeném prostoru, jak po nás chce policie, nastane problém v případě výbuchu. Ten nebude směřovaný nahoru jako ve Vlachovicích, ale celé se to roztrhá. A to je špatně,“ vysvětlil Vališ.

Proto firma tuto munici skladuje jako výbušninu, kde už platí jiný zákon. A to několik let. Patřičné úřady o tom věděly a zjevně jim to dosud nevadilo.

Muniční sklady jsou pod utajenou kontrolou

Otázka je, proč policie nařídila odvoz právě teď.

„Už asi půl roku je tady rozsáhlá policejní kontrola, každý den jezdí minibusy s deseti až patnácti policisty,“ připomněl jeden z obyvatel Bojkovic, který chtěl zůstat v anonymitě.

Munici ve skladech přepočítávali kontroloři z Ředitelství služby pro zbraně a zbrojní materiál podobně jako ve Vlachovicích. Zeveta je totiž na seznamu zhruba dvaceti větších muničních skladů v Česku, u kterých v reakci na podzimní výbuchy nařídil policejní prezident Tomáš Tuhý rozsáhlou kontrolu.

Od ledna navíc krajská policie podezírala firmu Pyro-Technology z krádeže a nedovoleného ozbrojování.

Na konci května ovšem policisté došli k závěru, že se o trestný čin nejednalo. Vališ navíc tvrdí, že firma na začátek června chystala úpravu skladů tak, jak požadovala policie.

Pár dní nato však policejní prezidium rozhodlo, že munici odveze do bezpečného skladu v jižních Čechách. Nařízení přišlo týden poté, kdy společnost policii oznámila, že má objednávku na několik tisíc kusů přelaborovaných neboli zmodernizovaných granátometů.

Konkurenční boj?

Podobnou zakázku si před lety u Zevety objednalo ministerstvo obrany. Tehdy se v Bojkovicích proměnily RPG na modernější RTG s termobarickou trhavinou.

Armáda jich tisíce dodala vojákům do Afghánistánu. Sice se pak zjistilo, že část zásilky byla poruchová, ale 40 milionů korun už měla firma na účtu. Dodnes se stát se Zevetou neúspěšně soudí, protože reklamaci uplatnil až po termínu.

„Teď se znovu po těchto zbraních zvýšila poptávka,“ vysvětlil právník. „Můžeme jen spekulovat, zda má náhlý odvoz munice, se kterou tudíž nemůžeme nijak nakládat, nějakou souvislost s touto zakázkou,“ podotkl Vališ.

Lidé, kteří se v obchodování se zbraněmi dlouhodobě pohybují, naznačují, že může jít o konkurenční boj firem. Otevřeně ale nikdo mluvit nechce. Bojkovická firma proti rozhodnutí policie podala odvolání a žádá jeho zrušení.