(Ilustrační snímek).

(Ilustrační snímek). | foto: Ministerstvo financí

Za kvízomaty v Otrokovicích a Kroměříži už padla pokuta deset milionů

  • 9
V Kroměříži a Otrokovicích se objevilo po zákazu hazardu asi 150 kvízomatů, na nichž mohou lidé prohrát velké peníze. Případy řeší policie, jeden jejich provozovatel už dostal pokutu 10 milionů korun.

Když v Otrokovicích schválili vyhlášku, která zakazuje od roku 2015 veškerý hazard, těšili se, že z města zmizí hrací přístroje. Trvalo však ještě několik měsíců, než je ministerstvo financí zrušilo.

Pak se místo nich objevily kvízomaty - přístroje, na nichž lidé mohou prohrát velké peníze, když před hrou zodpovědí většinou nepříliš těžké vědomostní otázky.

Radnice bojuje i proti nim. Obrátila se na policii a Specializovaný finanční úřad v Praze. Ten dal pokutu 10 milionů korun provozovateli, který má v Otrokovicích jeden a v Kroměříži 33 kvízomatů.

Dalších více než 800 pak provozuje v dalších městech. Jde o nejvyšší možnou sankci, kterou může úřad dát.

„Když někdo provozuje kvízomaty na více místech, bývá pokuta vyšší,“ přiblížil mluvčí Specializovaného finančního úřadu Jindřich Mejvald. Poznamenal, že jméno firmy ale sdělit nesmí.

„V současnosti vedeme správní řízení se dvěma dalšími společnostmi, které provozují kvízomaty v Otrokovicích a Kroměříži,“ doplnil Mejvald.

Skončí provozovatelé ve vězení?

V Otrokovicích bylo před zákazem 170 videoterminálů, místo nich je teď kolem devadesáti kvízomatů. Ani o ně však město nestojí, proto vyvíjí všechny možné aktivity, aby se jich co nejdříve zbavilo.

„Počet kvízomatů je nižší než videoterminálů, pořád je jich ale skoro stovka. A to je pro nás nepřijatelné,“ posteskl si starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

Podobně je na tom Kroměříž, kde bylo 156 videoterminálů a teď kolem šedesáti kvízomatů. A také tam se obrátili na policii i úřad.

„Zatím nemáme zpětnou vazbu. Byli bychom rádi, kdyby kvízomaty zmizely,“ potvrdil kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

Potíž je v tom, že Specializovaný finanční úřad nemá dostatečné možnosti k tomu, aby kvízomaty zakázal. Může pouze pokutovat jejich provozovatele.

„Policie má pravomoc, je-li to nutné pro účely trestního řízení, zajistit vydání věci. Jako příklad lze uvést razantní policejní akci, při které v Českých Budějovicích došlo k zabavení dvou stovek kvízomatů,“ uvedla Kateřina Vaidišová z oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva financí.

„Případy kvízomatů jsou v prověřování, z tohoto důvodu se k věci prozatím nebudeme vyjadřovat,“ reagovala stručně krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Podle policie mohou jít provozovatelé kvízomatů až na tři roky za mříže, protože se dopouštějí trestného činu.

Provozovatel: Řízení je jednostranně zaujaté

Provozovatelé se ale dohadují se státem, zda jsou kvízomaty protizákonné. Podle nich jde o legální vědomostní soutěž.

„Celé správní řízení prvního stupně se jeví jako jednostranně zaujaté,“ prohlásil jednatel společnosti Vindaron Pro Pavel Čada.

Právě tato společnost jako první v Česku dostala téměř desetimilionovou pokutu za kvízomaty.

„Kvízomaty nikdy vědomostní soutěží nebyly. Samozřejmě, že je u nich určitý vědomostní prvek, ale předně je to hazard, protože mezi vkladem a případnou výhrou rozhoduje náhoda,“ reagoval náměstek pro hazard a majetek státu ministra financí Ondřej Závodský.

Specializovaný finanční úřad už dohromady udělil pokuty za více než 30 milionů korun. Firmy se proti nim odvolávají, zatím neúspěšně. Odmítají však platit, což se týká i provozovatelů v Otrokovicích a v Kroměříži.

„Musíme tyto sankce vymáhat exekučně,“ potvrdil Mejvald. Kdy však zmizí kvízomaty z Kroměříže a Otrokovic, to nedokáže dnes nikdo říci.