Obyvatelům části Valašského Meziříčí, Hrádek, se nelíbí, že chce radnice vybudovat skládku hned pod jejich okny. V takovém případě hrozí žalobou. (Ilustrační snímek)

Obyvatelům části Valašského Meziříčí, Hrádek, se nelíbí, že chce radnice vybudovat skládku hned pod jejich okny. V takovém případě hrozí žalobou. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

Pokud postavíte skládku, zažalujeme vás, hrozí radnici lidé z Meziříčí

  • 2
Radnice ve Valašském Meziříčí chce ušetřit peníze za odvoz odpadu a plánuje si proto vybudovat vlastní skládku. Vhodným místem je podle vedení města lokalita Hrádky. To se ale nelíbí místním, zástavba totiž začíná jen 80 metrů od okraje navrhované skládky. Pokud radnice stavbu povolí, chtějí ji zdejší lidé zažalovat.

"Radnice jde přes mrtvoly a nerespektuje názory obyvatel. Ve všech zpracovaných posudcích se uvádí, že skládka bude mít negativní vliv na zdraví a okolní přírodu. Pokud skládku postaví, může to být i předmětem soudních žalob obyvatel," varuje předseda sdružení Hrádky beze skládky Zdeněk Adamec, které vzniklo právě kvůli boji proti stavbě úložiště odpadů.

Stavba skládky v lokalitě Hrádky

Radnice má v plánu zahájit stavbu v roce 2013. Než k tomu dojde, musí být ale schválena změna územního plánu. Lokalitu je nutné vést jako vhodnou pro stavbu skládky. Pokud pro změnu územního plánu zvednou zastupitelé ruku, dají budování skládky za zhruba 25 milionů korun zelenou.

Členové sdružení mají zásadní argumenty proti. Vzdálenost skládky od obytných domů má být údajně jen osmdesát metrů a to se jim zdá nepřijatelné. "Podle státní normy pro budování skládek je doporučená vzdálenost minimálně pět set metrů," upozorňuje Adamec.

Město ale potřebuje ušetřit. Současné vyvážení odpadu na skládku v Životicích u Nového Jičína je pro něj příliš velký luxus.

"V roce 2010 jsme za ukládání odpadu na skládku mimo město zaplatili deset milionů korun," spočítal meziříčský starosta Jiří Částečka. "V případě vybudování vlastní skládky bychom při stejném množství odpadu ušetřili za rok více než šest milionů," nastínil rozdíl.

Radnice: Místo je jedním z mála vhodných pro skládku

Lokalita Hrádky je to prý vhodné místo. "Záměr je připravován dlouhodobě. Jde o jednu z mála lokalit v republice, která má dobré geologické podloží," vysvětlil volbu místa Částečka.

K přesnému umístění skládky zatím informace nemá, zatím totiž ještě není hotový její projekt. Radnice ovšem slibuje, že sníží dopady na životní prostředí a zdraví obyvatel.

"Uděláme taková opatření, abychom negativní dopady minimalizovali. Nemá smysl se tvářit, že provozování skládky nebude mít na okolí žádný dopad," připustil Částečka.

Ohrožené druhy chce starosta přestěhovat

Umístění skládky přitom není podle sdružení Hrádky beze skládky vhodné ani s ohledem na život chráněných živočichů. Údajně se tu nachází devět silně ohrožených druhů, jako je čolek velký, kuňka žlutobřichá, rosnička nebo užovka hladká.

Starosta města v tom ale problém nevidí. Živočichy chce přestěhovat. "Vím o tom, že se tam vyskytují. Existuje metoda, která je ochrání. Žijí hlavně v tůních, a proto můžeme vybudovat tůně nové na jiném místě," navrhl Částečka.

Místní ochránci přírody nechtějí vyvozovat žádná militantní rozhodnutí. "Přímo v jezírkách, kde chráněné druhy žijí, by skládka být neměla. Nicméně jde o velký prostor a podmínky pro život těchto druhů se mohou měnit. Je nutné mít přesné materiály a zpracovat posouzení vlivu na životní prostředí," řekl šéf místních ekologů Milan Orálek.