V útulných pokojích moderního vzhledu se mají rodiče s dětmi cítit víc jako doma než v nemocnici. | foto: vizualizace Michal Juřík

Ve Zlíně vzniknou unikátní pokoje pro novorozence, peníze přinesla sbírka

  • 0
Zlín se stane průkopníkem v péči o nedonošené děti. Díky penězům od dárců vybudují v porodnici pokoje, kde mohou rodiče trávit celé dny s dětmi umístěnými v inkubátorech.

Rekonstrukcí několika pokojů ve zlínské porodnici vznikne zázemí, kde budou moci společně trávit čas maminky s nedonošenými dětmi. „Myslím, že bychom se tu ve Zlíně mohli stát průkopníky v péči o předčasně narozené děti,“ potvrdil primář novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati Jozef Macko.

Ten stojí za jedinečným projektem spolu s Martinem Gazdou, otcem předčasně narozené holčičky. Peníze na rekonstrukci pokojů chtějí získat z neveřejných zdrojů. Založili sbírku Malé mimi, kam mohli přispívat jednotlivci i firmy. Během několika měsíců plánovali shromáždit 2,5 milionu korun (více zde).

„V současné době je na účtu už většina částky a další peníze či služby máme přislíbeny. Proto je jasné, že výstavba pokojů začne,“ ujistil Gazda.

Do září bude hotovo

V současné době se připravuje projektová dokumentace, stavební práce odstartují během května. „Hotovo bychom mohli mít už o prázdninách nebo v září,“ odhadl Gazda.

Ve zlínské nemocnici vznikne jeden velký pokoj pro čtyři matky, které nemohou mít děti přímo u sebe. „Například kvůli tomu, že budou novorozenci napojení na dýchací přístroje, nebo z jiných medicínských důvodů,“ upřesnil Macko.

Další tři pokoje vzniknou přebudováním těch stávajících na novorozeneckém oddělení. V těchto místnostech budou ubytované matky společně s dětmi.

Pokoje přitom nemají připomínat sterilní nemocniční prostředí. „Bude to spíš hotel, samozřejmě odpovídající hygienickým předpisům nemocnice. Matky, případně oba rodiče, zde mohou se svými dětmi trávit i několik týdnů či měsíců,“ popsal architekt Michal Juřík, který pokoje navrhoval.

V místnostech má panovat nerušivé přítmí, vybaveny budou televizí, internetem, klimatizací či malou kuchyňkou. Stavební práce by měly co nejméně narušovat chod porodnice.

„Velké úpravy se budeme snažit načasovat například na víkendy nebo na dobu, kdy je u nás nejmenší množství pacientů,“ nastínil primář Macko.

Pokoje jsou podle něj velkým pokrokem v péči o děti v inkubátorech. Kontakt s rodiči, krmení, dotyky rukou i mluvení mají totiž podle něj nedocenitelný význam. „Je vědecky dokázáno, že novorozenci, kteří jsou v neustálém kontaktu s rodiči, mají podstatně lepší fyzický a psychický vývoj,“ upozornil Macko.