Betlém v Horní Lidči má přes 250 dřevěných figurek. Část z nich se pohybuje.

Betlém v Horní Lidči má přes 250 dřevěných figurek. Část z nich se pohybuje. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Betlém v Horní Lidči ukáže i řezníka nebo flašinetáře

  • 3
V Horní Lidči je k vidění unikátní dřevěný betlém. Velká část z téměř tří stovek figurek, které ho tvoří, je pohyblivá. Součástí prohlídky je i promítání filmu, který mapuje zvyky a obyčeje lidí v okolí.

S myšlenkou na vznik podobného betlému přišel před lety hornolidečský starosta Josef Tkadlec. Oslovil dramaturgyni Naďu Urbáškovou, která vytvořila scénář k filmovému dokumentu, zatímco návrh dřevěného betlému připravil Jan Teisler.

Tkadlec chtěl původně umístit betlém do kostela, ale nakonec se Horní Lidči podařilo v rámci příhraniční spolupráce se Slovenskem sehnat 17 milionů korun z evropských fondů. Se stavbou nové budovy se mohlo začít. A jak to vypadá uvnitř?

V dokumentu si zahráli místní lidé

V hledišti se 45 místy je tma. S prvními zvuky hudby, kterou složil Jiří Pavlica a hraje jeho Hradišťan, se pomalu osvětluje promítací plátno. Není to však rovná bílá plocha, nýbrž látka plná záhybů, připomínající záclonu.

Obraz na ní je mírně neostrý, což evokuje stáří dokumentu. Pojednává o krajině a lidech v oblasti od Hornolidečska po Trenčín. Ukazuje lidové zvyky a obyčeje, kterým se tu lidé věnovali, vidíme i tradice, které po staletí dodržovali.

V souvislosti s dějem jsou osvětlovány různé vyřezávané stavby betléma. V závěru se příběh vrací k Vánocům, opona jde nahoru a odkrývá nejdůležitější část betlému: jesličky. Celý prostor se pomalu rozsvěcí, může začít prohlídka.

"V dokumentu hrají místní lidé, proto mají k betlému velmi silný vztah," vysvětluje Lucie Manová, která uvádí prohlídky. S kroji zase vypomohla partnerská obec Dohňany, která se na celém projektu podílela i finančně.

Návštěvníci si mezitím prohlížejí dřevořezby lidí, které před chvilkou viděli v dokumentu. Více než sedm desítek z nich se navíc pohybuje.

Betlém přilákal i Argentince

Kovář zpracovává na kovadlině železo, o kousek dál žena kope na zahradě, flašinetář točí klikou svého přístroje, zatímco napravo troubí ponocný půlnoc. Tesaři opracovávají trám, dva chlapci se houpají na kládě. Nezapomenutelný je řezník, který právě rozpáral prase a zahájil tradiční zabijačku.

"Postav máme zhruba 250 a ještě přibudou další," upřesňuje Manová. Na jejich výrobě se podílelo patnáct řezbářů z Česka i Slovenska a jejich práce trvala loni od ledna až do listopadu.

"Je to moc krásné, ale nejvíce se nám líbily pohyblivé postavičky," líčí Daniela Sasková, která se na betlém přijela podívat až z Kuřimi.

"Jezdí sem i cizinci. Nejvíce je Němců, ale měli jsme návštěvníky až třeba z Argentiny. Před týdnem tady byl celý Hradišťan. Koncertovali nedaleko a pan Pavlica jim chtěl ukázat, pro jaký účel nahrávali hudbu," poznamenala Manová.

Betlém byl slavnostně otevřen 25. prosince 2012 a od té doby ho obdivovalo více než dvanáct tisíc návštěvníků. "Už si ani nepamatuji den, kdy by nepřišel vůbec nikdo," usmívá se Manová.